Zapominasz? Sprawdź jak możesz poprawić pamięć!

O dobrej pamięci z pewnością decyduje iloraz inteligencji. Podziwiamy, a nawet czasami zazdrościmy tym co szybko zapamiętują dany materiał. Łatwo przyswajają sobie to co usłyszą. Niektórym osobom wystarczy jednorazowe przeczytanie tekstu (usłyszenie), by go dokładnie powtórzyli, nawet słowo w słowo.
Najlepiej wychodzi to osobom w młodym wieku, bo umysł jest sprawny i szybko zapamiętuje. Ludziom starszym przyswajanie wiedzy przychodzi dużo trudniej i mając tego świadomość trenują pamięć przez czytanie i powtarzanie tekstu; rozwiązywanie krzyżówek, układanie puzzli,  wszelkiego rodzaju gry skojarzeniowe (wymagające myślenia)  czy też oglądanie teleturniejów. Mózg działa jak mięsień i obumiera, jeśli jest bezczynny. Musimy go trenować.

Ważną rzeczą o której nie wolno zapominać jest spożywanie produktów poprawiających koncentrację. Co  cztery godziny powinniśmy dostarczać organizmowi odrobinę energii. Jeśli nie będziemy tego robić, spadnie poziom glukozy i mózg będzie wolniej pracował. Musimy pamiętać nie tylko o śniadaniu, kolacji i obiedzie, ale o drugim śniadaniu i podwieczorku. Oczywiście chodzi o spożywanie małych ilości, nie o objadanie się. Często, ale po trochu – to nasze motto na każdy dzień, żeby nie przybrać na wadze. Kiedy będziemy się przejadać, staniemy się jedynie senni. Organizm tego nie lubi.

Jeśli czujemy, że coś się dzieje z naszą koncentracją, zapominamy o ważnych sprawach,  nie możemy sobie przypomnieć faktów czy nazwisk, a czytanie ze zrozumieniem staje się problemem i  stresujemy się z drobnego powodu, to najwyższy czas zmienić przyzwyczajenia żywieniowe.

Potrzebne białko
Umysł do myślenia pobudza białko zwierzęce i roślinne. Jest podstawowym źródłem energii. Znajdziemy je w poniższych produktach:
– jajka, mleko, śmietana, twaróg i serek wiejski; jogurt,
– ryby owoce morza,
– mięso: drób, baranina, wołowina i wieprzowina,
– soja, nasiona, kukurydza,
– kapusta, kalafior, brokuły, brukselka,
– szpinak, szparagi, fasola i groch,
– ziemniaki,
– zboża,
– awokado
– suszone morele, rodzynki, daktyle, orzechy,
– śliwki, porzeczki, maliny, brzoskwinie, banany, guawa.

Choć w owocach białka jest zdecydowanie mniej, to jedząc regularnie, dostarczymy go do organizmu, a dodatkowo uzupełnimy niedobór witamin i minerałów.
Nasz umysł potrzebuje także magnezu, wapnia, cynku i potas. Do zdolności koncentracji i zapamiętywania potrzebujemy ponadto  witamin: B1, B3 i B12.
Mając uczucie, że coś złego  dzieje  się z naszą pamięcią, nie odkładajmy zmiany diety na później. Zadbajmy o sprawny umysł.
arka

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *