Domowe sposoby na leczenie kataru u niemowlęcia

Niemowlę oddycha głównie przez nosek, którego kanały są dużo  węższe niż u dorosłej osoby. Dlatego też nawet niewielka niedrożność oznacza dla małego dziecka męczące i poważne problemy z oddychaniem. Należy szybko reagować, bo katar u niemowlaka, może stać się przyczyną groźnych chorób. Jeśli po wizycie u pediatry jesteś pewna, że Twoje dziecko nie wymaga poważniejszego leczenia, zastosuj domowe sposoby łagodzenia kataru.

Katar jest męczący także dla dorosłej osoby. Maluszki jeszcze gorzej sobie z nim radzą. Niemowlę jest wtedy pobudzone i marudne, a do tego nie chce przyjmować pokarmów, gdyż podczas ssania piersi mamy czy smoczka nie może zaczerpnąć powietrza. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz poleca kilka bezpiecznych i sprawdzonych sposobów na walkę z nieżytem.

Układaj niemowlę w odpowiedniej pozycji
Staraj się jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Pozycja ta ułatwia samoistny wyciek wydzieliny z nosa. Należy jednak pamiętać, iż znajdujący się w tym ułożeniu maluszek nie powinien pozostawać bez opieki. Zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne.

Śpiące dziecko ułóż tak, aby główka znajdowała się nieco wyżej niż klatka piersiowa. Pamiętaj jednak, że dla delikatnego kręgosłupa malucha najkorzystniejsze jest ułożenie na równiej, płaskiej powierzchni. Nie należy zatem podkładać nic bezpośrednio pod główkę dziecka. Unieś wyżej jedną stronę materacyka lub łóżeczka.

Mając pewność, że Twoje dziecko znajduje się w optymalnej pozycji, podejmij kolejne kroki w celu złagodzenia objawów kataru. Prawidłowe ułożenie jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. W przypadku dziecięcego kataru należy działać na wielu frontach.

Regularnie oczyszczaj nosek dziecka
Najbezpieczniejszym sposobem na udrożnienie niemowlęcego noska jest użycie roztworu z solą fizjologiczną lub wodą morską. Preparaty te dostępne są w postaci sprayów o małej, bądź większej pojemności. Wprowadzony do dziurki roztwór rozpuszcza gęstą, zaschniętą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie.

Przy tych zabiegach pielęgnacyjnych pamiętaj o kilku zasadach:
– główkę dziecka ułóż wyżej niż resztę ciała.
– aplikuj preparat do każdej dziurki tylko jeden raz.
– odczekaj chwilkę aż wydzielina zmięknie.
– do oczyszczania noska użyj zwiniętej w rulon, miękkiej chusteczki higienicznej.
– nie używaj patyczków kosmetycznych, bo mogą one uszkodzić dziecięcą błonę śluzową.

Do usunięcia rzadszej wydzieliny infekcyjnej idealnie nadaje się przyrząd zwany aspiratorem kataru. Jest to specjalny aparat, przy pomocy którego rodzic może „odciągnąć” katar z noska dziecka zasysając powietrze ustami. Zabieg ten jest szybki i całkowicie bezpieczny.

Stosuj inhalacje
Do wykonania inhalacji nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Wystarczy płaski garnek lub inne naczynie
z gorącą wodą. W przypadku niemowląt najbezpieczniej jest użyć naturalnych substancji. Sól kuchenna
z pewnością nie uczuli malucha. Do inhalacji możesz również użyć naparu z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku. Zabieg niweluje obrzęk śluzówki i ułatwia oddychanie, jednak przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Trzymanie twarzy dziecka zbyt blisko parującej cieczy, bądź zostawienie go bez opieki może skutkować poparzeniem.

Innym sposobem inhalowania malucha jest użycie aromatycznych maści, bądź plastrów nasączonych pachnącymi olejkami. W przypadku tego rodzaju specyfików należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy może być stosowany już od pierwszych dni życia. Koniecznie czytaj ulotki i nie bój się zasięgnąć rady lekarza.

Odpowiednia temperatura
W otoczeniu małego dziecka powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza. Wielu rodziców „przegrzewa” przeziębioną pociechę, tymczasem wskazane jest aby termometr w sypialni dziecka nie wskazywał więcej niż 21 stopni. Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę i dodatkowo utrudnia oddychanie. Jeśli nie posiadasz elektrycznego nawilżacza, zawieś na grzejniku pojemnik z wodą lub obłóż kaloryfer mokrym ręcznikiem. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, jednak chroń malucha przed przeciągami.

Dużo płynów
Zakatarzony maluch powinien dużo pić. U dobrze nawodnionego dziecka wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia. Podawaj dziecku wodę oraz, pod warunkiem, że nie jest alergikiem, ziołowe herbatki. Pamiętaj, że mleko matki to również napój. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.
źródło: newrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *