Jesień to czas cięcia w ogrodzie

Jeszcze nie pożegnaliśmy lata, a już musimy pomyśleć o przygotowaniu ogrodu do zimy. Istotne jest zabezpieczenie roślin tak, żeby bezpiecznie przetrwały zimę i zachwycały  pięknem na wiosnę. Jeśli wcześniej się za to zabierzemy, zdążymy przed pierwszymi mrozami.

Drzewa, krzewy i inne rośliny są niezbędnym elementem każdego pięknego ogrodu. Musimy o nie odpowiednio dbać. Krzewy czy gałęzie drzew warto przycinać dwa razy w roku, aby nadać im wyjątkowy kształt. Od naszego podejścia zależy, czy rośliny ogrodowe przetrwają minusowe temperatury oraz czy wytrzymają wielomiesięczne spotkanie ze śniegiem. Z tego względu zanim podejmiemy pierwsze kroki, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który w znacznym stopniu ułatwi nam pracę. W zależności od rodzaju roślin, będziemy korzystać z różnych narzędzi. Zadajmy więc sobie pytanie do czego mają nam służyć? Czy chcemy kształtować żywopłot? Przyciąć drzewa i krzewy? A może będziemy piłować? Jeśli już znamy odpowiedź, to możemy przejść do wyboru sprzętu. W przypadku przycinania drzew i krzewów należy zaopatrzyć się np. sekator ogrodowy bądź nożyce do gałęzi lub pilarkę.

Czym przyciąć krzewy i drzewa?
Do cięcia gałęzi i zdrewniałych pędów idealnie nada się sekator, który musi leżeć wygodnie w naszych dłoniach, dlatego musi mieć  wyprofilowaną rękojeść z aluminium, wykończoną miękkimi elementami. Jeśli gałęzie są zbyt grube, aby sekator mógł sobie z nimi poradzić – wówczas najlepiej zaopatrzyć się w nożyce do gałęzi. Nożyce do gałęzi z przekładnią 500 AL mają lekką wagę, są wyjątkowo poręczne i wygodne, a przy tym zapewniają wydajne i mocne cięcie. Nożyce idealnie nadają się do cięcia suchego, twardego drewna o średnicy do 35mm. Ważną zaletą wspomnianego modelu jest precyzyjnie szlifowane górne ostrze pokryte powłoką antyadhezyjną oraz zoptymalizowana geometria noży, które gwarantują wyjątkowo czyste i gładkie cięcie gałęzi. Z kolei do trudno dostępnych miejsc w gęstych koronach drzew idealnie sprawdzą się właśnie nożyce. Narzędzie dzięki całkowicie schowanej wewnątrz trzonka lince zwalniania ostrzy narzędzie nie zaplątuje się w gałęzie. Istnieje również możliwość indywidualnego ustawienia kąta cięcia z ziemi, co pozwala na precyzyjne cięcie. Wewnętrzna przekładnia rolkowa gwarantuje większą moc cięcia, zmniejszając jednocześnie potrzebną siłę, dzięki czemu mocne cięcie jest wyjątkowo łatwe. Dodatkowo unikamy kontuzji pracując bezpiecznie z ziemi.

Pilarka ułatwi pracę
Niestety, w ogrodzie nie zawsze sprawdzą się nożyce czy sekator. Przy bardzo ciężkich wyzwaniach, pomocna może się okazać pilarka. O ile przy krzewach i żywopłocie praca jest dość prosta, tak w przypadku drzew może być kłopot. Oczywiście możemy zabierać ze sobą drabinę, aby móc dosięgnąć górnych partii drzew, ale istnieje łatwiejszy na to sposób. Do takich zadań najlepiej idealna będzie  pilarka łańcuchowa z trzonkiem teleskopowym.  Pilarka ta z łatwością sięgnie najwyższych partii drzewa.

Trzonek teleskopowy umożliwia usuwanie niemal niedostępnych gałęzi. Jest on bardzo lekki. Pozwala to wygodnie, bez trudu i dużego nakładu siły, w bezpieczny sposób usuwać wysoko położone gałęzie, bez wspinania się na drzewo. Łatwe ustawianie długości trzonka, przy czym możliwy jest zasięg do 4 m. Lekka i wąska głowica tnąca ułatwia usuwanie gałęzi w gęstych koronach drzew. Obrotowa głowica tnąca ułatwia pracę i zwiększa jej komfort. System 2 w 1 pozwala na wykonywanie prac zarówno na wysokości, jak i przy ziemi, bez konieczności schylania się.
Źródło: news.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *