News will be here

Rekuperacja powietrza w walce ze smogiem

smog_ochrona_zdrowie_filtry

Smog jest tematem nr 1, kiedy chodzi o powietrze, którym oddychamy. W okresie wzmożonego ogrzewania, warto rozważyć kwestię jego jakości. Problem nie dotyczy jedynie mieszkańców dużych aglomeracji, ale również mniejszych miast
Jak przeciwdziałać smogowi?
Najprostszym sposobem jest rekuperacja powietrza. Unoszący się w powietrzu smog jest jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych obecnych czasów. Na przestrzeni ostatnich lat słyszymy głosy, ostrzegające przed szkodliwym działaniem smogu, na nasz stan zdrowia. Smog jest niebezpieczny, nie tylko kiedy przebywamy na zewnątrz, ale także wtedy, gdy trafia do przestrzeni mieszkalnej. Toksyczne substancje osiadają się na meblach, wykładzinach oraz ścianach, przyczyniając się do wielu schorzeń układu oddechowego i układu krążenia. Zdarza się, że powodują bóle głowy czy większą podatność organizmu na infekcje, w tym COVID. Sytuacja zatem zmusza do działania. Coraz częściej zastanawiamy się jak ograniczyć emisję szkodliwych substancji z własnego gospodarstwa domowego, ale przede wszystkim – jak chronić się w domu przed zanieczyszczeniami z zewnątrz.

Rekuperacja powietrza
Rekuperacja powietrza to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczeń i przynosi znaczne oszczędności na ogrzewaniu. Staje się powoli, koniecznym wyposażeniem nowych domów jednorodzinnych. Zastępuje często oczyszczacze powietrza, filtrujące powietrze obecne tylko w pomieszczeniu, gdzie są zamontowane. Wentylacja mechaniczna ma znacznie szersze pole działania. Instalacja z odpowiednio poprowadzonymi przewodami wentylacyjnymi obsługuje wszystkie pomieszczenia w domu. Do budynku trafia świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz. Jednocześnie usuwane jest powietrze zużyte. Proces wymiany odbywa się cały rok, we wszystkich pomieszczeniach, bez konieczności otwierania okien. Filtrowane są większe zanieczyszczenia, ale również co niezwykle ważne w sezonie grzewczym – pył zawieszony, czyli najbardziej uciążliwy składnik smogu. Wszystko to jest możliwe dzięki odpowiednim filtrom antysmogowym, które zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń pyłowych.

Rekuperacja powietrza – ekologia
Standardy energetyczne, do których zmierza prawo budowlane, sprawiają, że domy jednorodzinne projektowane będą z myślą o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej. Rekuperacja powietrza spełnia to wymaganie, ale co najważniejsze jednocześnie chroni nasze zdrowie przed szkodliwym działaniem smogu. Dom z rekuperacją jest zatem rozwiązaniem energooszczędnym, ekologicznym i dbającym o jakość tego, czym oddychamy.

Jak wybrać filtr antysmogowy?
Szukając na rynku systemu rekuperacji do walki ze smogiem, uwagę zwraca propozycja od firmy Vasco  Group, który w swojej ofercie posiada filtr antysmogowy cleanAir, prosty w montażu filtr kanałowy, skrzyniowy, zajmujący niewiele miejsca, mieszczący w sobie filtry o właściwej gęstości i dużej powierzchni filtrującego materiału.Mamy możliwość dopasowania stopnia zabezpieczenia przed smogiem. Na podstawie jego stężenia występującego w danej okolicy, możemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego domu i mieć rekuperację powietrza.
Anna Górecka