News will be here

Grillowanie na rusztach żeliwnych

Ruszt to jeden z kluczowych elementów grilla. To właśnie na nim kładziemy produkty, które chcemy ugrillować, dlatego tak niezwykle ważne jest dopasowanie go do naszych potrzeb. Istnieje wiele odmian rusztów. Jedną z nich są ruszty żeliwne, które są cenione zarówno przez wielu profesjonalistów, jak i amatorów grillowania w ogródku czy na działce.

Ruszty żeliwne – zalety

Ruszty żeliwne mają wiele zalet, dzięki którym cieszą się niesłabnącą popularnością, choć możemy je spotkać w grillach już od wielu lat. Podstawowy atut takich rusztów to ich szybkie nagrzewanie się oraz doskonałe przewodzenie temperatury. Wynika to z ich wysokiej gęstości. Pozwala to na uzyskanie potraw, które nie stracą szybko świeżości, aromatu i soczystości. Za pomocą takich rusztów żeliwnych możemy osiągnąć również charakterystyczny motyw kratki na swoim ulubionym rodzaju mięsa, sprawiając, że będzie ono nie tylko smaczne i pysznie skarmelizowane, ale również jego prezentacja będzie cieszyć oko wszystkich uczestników grilla. Inna z zalet rusztów żeliwnych jest taka, że materiały, z których je wykonano, cechują się niezwykłą trwałością, co pozwala na ich użytkowanie przez wiele lat, bez utraty ich właściwości. Wystarczy tylko, że skorzystamy z wysokiej jakości środków czystości, takich jak środek do konserwacji żeliwa Weber. Ten w pełni naturalny środek rozpylany w formie mgiełki cechuje się doskonałą wydajnością, co zapewnia sprawne czyszczenie nawet mocno zabrudzonego rusztu żeliwnego. Dzięki niemu nawet wtedy, gdy zabierzemy się za czyszczenie grilla dobę lub później po grillowaniu, możemy liczyć na doczyszczenie go bez większego wysiłku i ryzyka, że ulegnie on uszkodzeniom.

Grille z rusztami żeliwnymi – na które warto postawić?

Na rynku dostępnych jest wiele grilli wyposażonych w ruszty żeliwne. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na renomę ich producenta. Doskonałe opinie zbiera m.in. amerykański producent grilli – marka Weber. Dzięki obecności na rynku już od wielu lat, oferuje on sprzęt najwyższej jakości, wykonany z najlepszych materiałów będących przedmiotem rygorystycznych testów.

Reprezentantem grilli Weber, w przypadku których możemy skorzystać z rusztu żeliwnego, jest grill węglowy Master-Touch GBS Premium E-5770. Ten grill wyposażony jest w system wymiennych rusztów GBS, w których środkową część można dobrać do konkretnej potrawy. Wystarczy, że skorzystamy z żeliwnej wkładki do przypiekania. Pozwoli ona na przygotowanie smakowitych kawałków mięsa z charakterystyczną kratką. Pokryty dodatkowo emalią porcelanową żeliwny ruszt od Webera zapewnia przy tym równomierne rozprowadzenie ciepła, zatrzymując w grillowanych produktach odpowiednią wilgoć i aromat. Dzięki temu każdy kęs ugrillowanego produktu będzie niezwykłym doznaniem kulinarnym. Korzystając z wysokiej jakości rusztu od Webera, możemy zatem sprawić, że nasi goście poczują się tak, jakby przenieśli się do ekskluzywnej restauracji. Warto tutaj wspomnieć o tym, że doskonałą jakość potraw, oprócz rusztu żeliwnego, grill Master-Touch GBS Premium E-5770 zawdzięcza wbudowanemu termometrowi w pokrywie, który pozwala na kontrolowanie przygotowania potrawy. Dodając do tego odporne na rdzę przepustnice aluminiowe i możliwość regulowania ustawień dymu, zyskujemy sprzęt, który spełni wszelkie oczekiwania.

Ruszty żeliwne pozwalają na przygotowanie potraw o unikalnym smaku i aromacie. Stawiając na grille z rusztami żeliwnymi od sprawdzonych producentów, takich jak Weber, zyskamy pewność, że serwowane przez nas mięsa lub inne produkty wzbudzą zachwyt wśród naszych gości.