News will be here

Bezdech senny przy nerwicy – czy to możliwe?

Wiele osób nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, cierpi z powodu zaburzeń snu. Wybudzanie się w nocy, często gwałtowne, z uczuciem duszenia się, charakteryzuje często diagnozowany przez lekarzy zespół obturacyjnego bezdechu sennego oraz nerwicę. Czy bezdech senny przy nerwicy jest możliwy?

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny to choroba, która spowodowana jest wielokrotnie powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddychania w czasie snu. Przerwy w oddychaniu trwają co najmniej dziesięć sekund i powodują niedotlenienie organizmu. W ciągu jednej godziny może pojawić się nawet kilkanaście takich epizodów! Po takiej nocy zamiast wyspania przychodzi zmęczenie i poranne bóle głowy. W Polsce na obturacyjny bezdech senny cierpi nawet do dwóch i pół miliona osób!

Epizod braku oddechu – etapy

Jak wygląda epizod braku oddechu krok po kroku? W czasie snu rozluźniają się mięśnie odpowiedzialne za kontrolowanie górnych dróg oddechowych chorego. Obniża się napięcie mięśni gardła. Następuje opadanie podniebienia miękkiego i języczka. W efekcie górne drogi oddechowe zaczynają się zwężać. Przez to chory zaczyna chrapać, ale na tym nie koniec.

Zbyt duże zwężenie dróg oddechowych równa się ograniczeniu przepływu powietrza. Zwiększa się więc ryzyko pojawiania się problemów z oddychaniem. Gdy dojdzie do całkowitego zablokowania, proces oddychania zatrzymuje się i następuje bezdech.

Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny „daje o sobie znać” zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Nocne objawy bezdechu to przede wszystkim niespokojny sen, podczas którego chory gwałtownie porusza nogami i rękami, dodatkowo często zmieniając pozycję i przekręcając kołdrę. Do nocnych objawów zaliczamy też zaburzenia rytmu serca, częste oddawanie moczu, a niekiedy moczenie nocne. Osobie usiłującej spać dokucza też nieregularne, głośne chrapanie, nadmierna potliwość i bezsenność.

Jeśli chodzi o niepokojące objawy dzienne, są to m.in.: przewlekłe zmęczenie, pogorszenie funkcji intelektualnych, upośledzenie pamięci i koncentracji, a nawet objawy depresyjne. Osoba, która ma za sobą kilkanaście lub kilkadziesiąt epizodów braku oddechu, ma napady snu w trakcie wykonywania czynności życiowych i gdy usiłuje pracować.

Uczucie duszenia się

W czasie epizodu bezdechu sennego chory ma uczucie duszności. Ośrodek kontroli znajdujący się w mózgu wielokrotnie „wybudza” człowieka chcącego zaczerpnąć powietrza. Gdy tak się stanie, przerwy w oddychaniu ustępują… zazwyczaj tylko na moment. Osoba chora prawdopodobnie zaśnie ponownie i po pewnym czasie seria bezdechów się powtórzy.

Nie zawsze jednak mózg wysyła wcześniej wspomniany sygnał do mięśni oddechowych. Czasami organizm nie podejmuje wysiłku, aby wziąć oddech – jest to tzw. centralny bezdech senny. Wówczas dochodzi do gwałtownego wybudzenia się. Warto dodać, że ktoś, kto cierpi na bezdech senny zwykle nie pamięta epizodów braku oddechu.

Czym jest nerwica?

Nerwica to poważne zaburzenie psychiczne. Źródłem mogą być chociażby nierozwiązane konflikty. Według statystyk, choroba ta dotyka około ośmiu milionów Polaków. Zaburzenia lękowe dotyczą emocjonalnych, psychicznych i fizycznych zespołów objawów, które nie mają korzeni w fizycznym stanie organizmu ani w zmianach biologicznych. Nerwica jest problemem o podłożu psychicznym. Może przyjmować najróżniejsze formy. Rozróżniamy nerwicę natręctw, nerwową, depresyjną, neurasteniczną oraz histeryczną.

Objawy nerwicy – dysfunkcje narządów

To, jakie objawy nerwicy wystąpią u danej osoby jest uzależnione od charakteru, osobowości i indywidualnych cech chorującego. Na znaczeniu zyskuje też to, w jaki sposób człowiek reaguje na wszelkie stresowe sytuacje. Chory zmaga się z bólami oraz dysfunkcjami narządów organizmu. Głowa i brzuch bolą, ciśnienie skacze, a w klatce piersiowej pojawia się ucisk. Mogą wystąpić też wymioty, biegunki czy impotencja.

Zaburzenia przeżywania

Objawami zaburzeń przeżywania są lęki, napięcia, nadmierny smutek, zmęczenie, rozdrażnienie, brak energii oraz problemy z pamięcią i koncentracją. By osoba zaburzona lepiej radziła sobie z problemami, potrzebuje przede wszystkim wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny. Taka pomoc jest nieoceniona, bo chorujący chce wiedzieć, na kogo może liczyć.

 

Na samopoczucie osoby zaburzonej negatywny wpływ mają problemy w pracy, w związku, w domu, samotność, przewlekły stres, uzależnienie od używek… Czasami są to także choroby współistniejące. Czy do tej listy możemy dopisać bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny a nerwica

Bezdech senny przy nerwicy jest możliwy. Zaburzenia snu mogą być wywołane właśnie przez nerwicę, która bywa też przyczyną częstego budzenia się, problemów z zasypianiem i trudności z ponownym zaśnięciem. Na początek należy wykluczyć wszelkie choroby somatyczne, czyli związane z układem oddechowym.

 Nie ma tutaj jednak miejsca na gdybanie – jeżeli ktoś czuje, że może zmagać się z bezdechem sennym i nerwicą, powinien koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu wykonania pełnych badań. Nieleczenie bezdechu może powodować rozwój chorób sercowo-naczyniowych, jak migotanie przedsionków, niedotlenienie mięśnia sercowego, niewydolność serca i wiele innych!

Leczenie bezdechu sennego przy nerwicy

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego nie zawsze wygląda tak samo – będzie się różnić w zależności od nasilenia objawów. Do każdej osoby chorej dobiera się indywidualną metodę leczenia. Przykładowo, zaleca się, aby osoba cierpiąca na bezdech senny starała się zredukować masę ciała – jeśli ma nadwagę. Podjęcie aktywności fizycznej i przestrzeganie diety zawsze jest dobrym rozwiązaniem, nie tylko gdy ktoś zmaga się z otyłością, ale też w przypadku nerwicy i każdej innej dolegliwości.

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta – TAK

Leczeniu bezdechu sennego oraz nerwicy zdecydowanie nie sprzyja alkohol. Uzależnienie od tego typu używek może być powodem nerwicy – choć osobie uzależnionej trudno zerwać z nałogiem, to dla własnego zdrowia musi to zrobić. Zrezygnowanie z wszelkiego rodzaju trunków może okazać się zbawienne w przypadku problemów związanych ze snem.

Alkohol, papierosy, środki nasenne – NIE

W walce z obturacyjnym bezdechem sennym z pewnością nie pomogą też środki nasenne. Warto też raz na zawsze pożegnać się z papierosami! Chory nie powinien wdychać dymu tytoniowego, lecz świeże powietrze. Jeżeli wiemy, że do wystąpienia choroby przyczyniają się m.in. otyłość, spożywanie obfitych posiłków przed snem, palenie papierosów, picie alkoholu – unikamy tych rzeczy! Zmieniamy nawyki na lepsze. I, jeśli cierpimy na niedoczynność tarczycy, zaczynamy ją leczyć.

Pomoc profesjonalnego psychoterapeuty

Nerwica jest problemem natury psychologicznej, w przypadku którego pomoc profesjonalnego psychoterapeuty jest konieczna. To właśnie specjalista jest w stanie uporać się z zaburzeniami nerwicowymi po poznaniu diagnozy. On decyduje, jakie leczenie jest najlepszą formą pomocy dla danego pacjenta.

Psychoterapia i zrozumienie siebie

Najskuteczniejsza bywa psychoterapia, która ma na celu zrozumienie przez chorującego jego własnych objawów i zmianę zachowania. Prawidłowe zinterpretowanie swoich zachowań pozwala na przerwanie mechanizmu błędnego koła. Lęk przestaje nasilać objawy, które z kolei nasilają… lęk.

Terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna

Proponowane rozwiązania to terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia psychodynamiczna. Ta druga pozwala dotrzeć do przyczyn objawów, co przekłada się na rozwiązanie konfliktów intrapsychicznych i efektywne wyleczenie nerwicy. W niektórych przypadkach, gdy nasilenie objawów jest zbyt duże, by normalnie funkcjonować, stosuje się farmakoterapię.

Co więcej, można osiągnąć sukces w walce z chorobą dzięki narzędziom pozwalającym na prowadzenie znacznie zdrowszego życia o wyższej jakości. Cyfrowe technologie firmy ResMed służą ochronie zdrowia, a urządzenia medyczne połączone z chmurą obliczeniową całkowicie zmieniają system opieki nad chorującymi na bezdech senny i inne przewlekłe choroby.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj terapii zostanie wybrany dla danego pacjenta, cel jest zawsze ten sam – wzrost poziomu umiejętności reagowania na objawy, naukę radzenia sobie z nimi i, w końcu, całkowite ustąpienie objawów.

Podsumowanie

Zarówno bezdech senny jak i nerwica, to poważne choroby, których nie możemy lekceważyć. Czasami są ze sobą powiązane, ktoś może równocześnie cierpieć na OBS i nerwicę i kluczowe jest odpowiednie leczenie z pomocą profesjonalnego lekarza. Zwalczanie bezdechu sennego przy nerwicy jest możliwe, gdy dba się zarówno fizyczne jak i psychiczne zdrowie z odpowiedzialnym lekarzem u swojego boku.