News will be here

Jak zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne?

Jak zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne?

Ekologiczne życie może wydawać się trudne, jeśli zechcemy wprowadzić eko nawyki z dnia na dzień. Z tego względu ważne jest stopniowe wprowadzanie zmian do swojej codzienności w taki sposób, aby nie było to uciążliwe, lecz naturalne. Od czego można więc zacząć?

Jak zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne?

Zamień produkty codziennego użytku na bardziej ekologiczne

Z niektórych rzeczy nie da się tak po prostu zrezygnować. Można jednak wybierać lepiej, mądrzej, z myślą o środowisku. Nie obejdziemy się bez detergentów czy kosmetyków, jednak możemy sięgać po te stworzone samodzielnie lub przynajmniej bazujące na naturalnych składnikach. Możemy sięgać też po przedmioty wielokrotnego użytku, takie które da się poddać recyklingowi lub upcyklingowi. Jeden z najprostszych wyborów to zamiana zwykłych reklamówek foliowych na torby bawełniane, na przykład te z oferty producenta Natura Słupsk (dostępne tutaj: https://www.natura.slupsk.pl/torby-bawelniane), który ma w swoim asortymencie również woreczki bawełniane na owoce, warzywa czy pieczywo. Zrezygnować można też z ręczników papierowych na rzecz ręczników z mikrofibry, z podpasek na rzecz kubeczka menstruacyjnego, a z wacików jednorazowych na rzecz wacików bawełnianych wielokrotnego użytku. Upcyklingować można zaś różne opakowania szklane czy plastikowe, wykorzystując je jako dekoracje czy pojemniki do przechowywania.

Oszczędzaj energię, wodę, paliwa

Kolejna kwestia to oszczędności, czyli ograniczanie zużycia surowców pośrednio i bezpośrednio. Na co dzień to przede wszystkim:

  • wyłączanie oświetlenia i urządzeń elektrycznych, kiedy nie są nam potrzebne,
  • stosowanie energooszczędnych żarówek LED-owych,
  • gotowanie pod przykryciem,
  • unikanie jazdy samochodem – przesiadanie się na rower, hulajnogę czy do komunikacji miejskiej,
  • zamiana długich kąpieli na szybkie prysznice,
  • zaprzestanie mycia naczyń pod bieżącą wodą,
  • unikanie prania niepełnych wsadów i tak dalej.

Wiele z tych zmian wychodzi nam na dobre. Przykładowo, rezygnowanie z jazdy samochodem na rzecz jazdy na rowerze to oszczędność również dla portfela, a dla organizmu czysty zysk w postaci lepszej kondycji, utraty zbędnych kilogramów i lepszego samopoczucia. Warto pamiętać, że aby być eko, możemy również obniżać temperaturę w mieszkaniu do poziomu poniżej 22 stopni Celsjusza – będzie to korzystniejsze dla naszego zdrowia i odporności.

Eko torby - bądź eko!

Śmieci i plastik

Odpady to jeden z największych problemów jeśli chodzi o kwestie ekologii. Najważniejsze jest oczywiście prawidłowe sortowanie śmieci, ale ich ilość warto również redukować. Można robić to na wiele sposobów, między innymi poprzez wybór produktów na wagę zamiast tych pakowanych czy też poprzez wybór dużych, ekonomicznych opakowań, które wystarczają na dłużej. Bardzo istotne jest też ograniczanie zużycia plastiku, co można osiągnąć nie tylko za pomocą bawełnianych woreczków i toreb wielorazowego użytku, ale również poprzez rezygnację z picia butelkowanej wody (na rzecz wody filtrowanej lub po prostu kranowej) i stosowanie różnego rodzaju wielorazowych produktów, jak pieluszki dla dzieci lub słomki (silikonowe lub metalowe zamiast plastikowych).

Stawianie na jakość

Ekologia wiąże się ze świadomymi decyzjami konsumenckimi. Chodzi w niej między innymi o to, aby nie kupować produktów jedynie na bazie ich wyglądu i ceny, ale przede wszystkim na podstawie ich jakości wykonania oraz zastosowanych w tym celu materiałów. Najlepszym dowodem na to, że takie działanie popłaca, jest slow fashion, czyli wysokiej jakości ubrania, które nie niszczą się tak szybko jak odzież z popularnych sieciówek. Oszczędzać nie warto też na meblach czy urządzeniach RTV i AGD, które należy również w miarę możliwości naprawiać zamiast wymieniać na nowe. Można również podejść do tematu z innej strony, sięgając po towar z drugiej ręki. W taki sposób wydajemy mniej, a jednocześnie ratujemy różne przedmioty przed wyrzuceniem na śmietnik. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie ma dodatkowe zalety – otrzymujemy bowiem przedmiot wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, z duszą, a nie z masowej produkcji.