Jak pozbyć się lęku przed wizytą u dentysty?

Niemal połowa z nas boi się dentysty. Ten lęk czyli strach przed pójściem do stomatologa nazywany jest dentofobią.

Polacy boją się dentysty z wielu powodów: złe doświadczenia z przeszłości związane z odczuwanym bólem podczas leczenia, lęk wywołany odgłosami wiertła czy innej aparatury wykorzystywanej podczas leczenia, leczeniem przez pozbawionego empatii, niemiłego i niewzbudzającego zaufania lekarza, brak wpływu na sam przebieg leczenia dający poczucie bezsilności a także wstyd powodowany stanem swoich zębów.

Samo przekroczenie progu gabinetu dentystycznego jest bardzo stresujące. Podczas leczenia pacjenci najczęściej boją się samego bólu, momentu podawania znieczulenia lub jego braku, odgłosów aparatury np. wierteł, ekstrakcji zęba lub leczenia kanałowego zęba. Osób dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym nie stanowi problemu jest jedynie 12,8% osób.

U pacjentów odczuwających lęk przed dentystą występują objawy  somatyczne jak: ból głowy i brzucha, brak apetytu, bezsenność i nudności. Poziom strachu jest czasami nawet paniczny do tego stopnia, że niektórzy czują ból zanim usiądą na fotelu dentystycznym.

W pokonaniu strachu przed dentystą, pomaga znalezienie dobrego stomatologa, który potraktuje obawy pacjenta poważnie i zaplanuje odpowiednie etapy leczenia. Warto również poinformować lekarza szczerze o swoim problemie dentofobii i porozmawiać o możliwych sposobach znieczuleń – tak rekomenduje 22,2% osób. Warto również odbyć wizytę w przyjaznym nowoczesnym, relaksującym gabinecie lub poprosić o towarzyszenie w udaniu się do specjalisty kogoś z rodziny lub przyjaciela. Lekarz powinien przygotować pacjenta do leczenia stomatologicznego i wytłumaczyć jak ono będzie wyglądało, pozwala to znacznie obniżyć strach przed leczeniem. Ponad połowa osób jest nawet skłonna skorzystać z nowoczesnych metod leczenia, aby odczuć wyższy komfort i ograniczyć stres do minimum.

Niepokoją również statystyki pokazujące, że przeciętnie odwiedzamy stomatologa raz na rok (32%), a nawet raz na dwa lata (17%). Są nawet osoby, które kontrolują stan swoich zębów bardzo rzadko – ostatni raz u stomatologa były ponad 3 lata temu (27%). Kontrolna wizyta rekomendowana jest raz na 6 miesięcy. Do zaleceń stosuje się jedynie 24% osób – lek. Roman Borczyk, dyrektor zespołu specjalistów Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej borczyk.pl .
źródło: newsrm.tv

You may also like...

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *