News will be here

Czy stres wpływa na zdrowie?

Prawdą jest, że stres jest wrogiem naszego organizmu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak negatywnie wpływa na nasze zdrowie. 
Stres jest przyczyną powstawania wielu chorób, a nawet nowotworów. To jest oczywiście uzależnione od naszej psychiki.
Jeśli nasz organizm nie jest odporny na stresujące sytuacje to po ciśnienie-srespewnym czasie zmierzy się z takimi chorobami jak np.: cukrzycą, miażdżycą, alergią i otyłością. Dlaczego? Pod wpływem stresu uruchamia się w organizmie energia obronna.
Niemal każde nerwowe pobudzenie wywołuje stan alarmowy, zostaje ono zarejestrowane przez zmysły, a następnie przekazane do przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Podwzgórze to część mózgu,  zawiera ośrodki, które biorą udział w sterowaniu pracą całego układu nerwowego, odpowiedzialnego za:

 

  • kontrolę temperatury ciała,
  • reakcje emocjonalne,
  • pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego (trzustkę, jądra, jajniki, nadnercze, tarczycę, przytarczycę, szyszynkę,  grasicę, reakcje emocjonalne),
  • wodną gospodarkę organizmu,
  • pobieranie pokarmu – sytość i głód,
  • czynności seksualne.

Funkcja podwzgórza jest związana ściśle z pracą przysadki mózgowej. Dzięki podwzgórzu i przysadce mózgowej, impuls nerwowy wpływa na niezależny układ nerwowy. Do gruczołów wewnętrznego wydzielania dobiega alarm i następuje błyskawiczne działanie. Dzięki temu zaczyna szybciej serce bić, podwyższa się ciśnienie krwi i wątroba uwalnia się od nadmiaru tłuszczów oraz cukru, dostarczając mięśniom dodatkowy zapas energii. To sprawia, że zwiększa się krzepliwość krwi i jest zabezpieczeniem przed wykrwawieniem np. przy skaleczeniu czy poważnym zranieniu.

Organizm ludzki jest przygotowany na nagłe i trudne sytuacje. System człowieka ma charakter obronny i dzięki temu możemy utrzymać się przy życiu, pomimo różnych nieoczekiwanych sytuacji. Dzięki takiej konstrukcji organizmu potrafimy szybko reagować w  chwili zagrożenia i ratować się walką lub ucieczką. Niestety skala negatywnych bodźców nie maleje. Jesteśmy w coraz większym stopniu narażeni na: stres,przemęczenie, pośpiech, strach, hałas, brak życzliwości i możliwości sprostania oczekiwaniom ze strony otoczenia, a szczególnie pracodawców.

Często bywa, że stres nas przerasta i nie radzimy sobie z nim.
W takich sytuacjach zaczyna buntować się nasza wątroba. Wyrzuca kwasy tłuszczowe, które błyskawicznie zamieniają się w cholesterol i powoduje miażdżycę. Ponadto negatywnie  wpływa na naszą krzepliwość krwi, przez co powstają zakrzepy w naczyniach:płuc,  mózgu czy też kończyn. Stres osłabiając obronę immunologiczną sprawia, że zaczynamy chorować. Trudniej powrócić do zdrowia.

Brońmy się przed nim, starając się unikać nerwowych sytuacji iserce-stres zmartwień. Z pewnością pomoże relaks. W trudnych sytuacjach zachowajmy „zimną krew”. To nie jest łatwe, ale zachowanie spokoju uchroni nasz organizm przed poważnymi chorobami, które wielokrotnie prowadzą do śmierci. Czy warto stresować się drobiazgami, które po jakimś czasie uznamy za nieistotne? Czy opłaca się pracować w  nerwowej atmosferze? A może warto czasami podjąć wyzwanie i zmienić pracę? Spokojnie zastanówmy się jak rozwiązać problem, aby nasze zdrowie na tym nie ucierpiało.
arka

CholesterolOFF-bezale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *