Cukierek albo psikus – czym jest Halloween?

Zbliża się 1 listopada czyli Wszystkich Świętych. Jednak 31 października dzieci poprzebierane za straszydła chodzą po domach i proszą o cukierki. Czy to już tradycja, która na dobre zagościła w naszym kraju? Z resztą nie tylko w Polsce, bo w wielu krajach ludzie traktują Halloween jak zabawę. To też okazja do zarabiania pieniędzy czyli czysty biznes. Wyjaśnijmy skąd się wzięło Halloween i czym jest, czy faktycznie jest niewinną zabawą. 
„Halloween” pochodzi od angielskiego określenia All-Hallow – „w przeddzień Wszystkich Świętych”. Jeszcze 500 lat p.n.e. na terenach dzisiejszej Anglii, Szkocji, Walii, Irlandii, oraz północnej Francji mieszkały plemiona Celtów, których kapłani praktykowali okultyzm. Kapłani byli duchownymi, medykami i sędziami. Obserwowali gwiazdy i uprawiali magię. I tu ciekawostka, bo 31 października obchodzili największe święto w roku – na cześć boga śmierci – Samhaina. To właśnie Celtowie wierzyli, że noc z  31 października na 1 listopada jest magiczna. Dlaczego? Ponieważ wieczorem kończyło się lato i stary rok, a o świcie zaczyna się zima i nowy rok. Te 12 godzin nocnych nie należą ani do lata, ani do zimy, więc są niczyje. Zaciera się również granica między żywymi a zmarłymi, bo nic nie oddziela świata ziemskiego od zaświatów. Wierzyli, że w tę noc, ziemię odwiedzają upiory, a te złe straszą ludzi – o. Aleksander Posacki o Halloween. Można powiedzieć, że cofnęliśmy się o 2,5 tys. lat.

Sataniści a Halloween
Tradycję Celtów przejęli sataniści, ale w bardziej okrutny sposób. Noc Halloween połączyli  z „czarnymi mszami” i orgiami seksualnymi, z demonicznym kultem. Grupy satanistyczne obchodzą swoje święta, ale ich przebieg jest różny. Na przykład: data święta może się zmienić w zależności od danego zgromadzenia satanistów, ale prawie każde spełnia jakiś rodzaj rytualnych ceremonii, między 29 października a 2 listopada. Satanistyczny kalendarz rytualny  (zaprzeczenie i odwrócenie świąt katolickich) mówi przy okazji Halloween, o rytuale krwi. Oznacza to rytualne zabójstwo człowieka, którego składa się w ofierze szatanowi  (przyp. o. Piotr) i rytuale seksualnym. ks. Jeffrey J. Steffon – Satanizm jako ucieczka w absurd,

Skąd się wzięła tradycja przebierania w Halloween?
Większość tradycyjnych przebrań Halloween’ owych jest reminiscencją obrzędów druidycznego nowego roku. Druidowie byli magami, lekarzami, kapłanami starożytnego kultu natury w północnej i zachodniej Europie. Symbole tego kultu przetrwały mimo upływu wielu lat i rozpowszechniania się chrześcijaństwa.

Obecnie odżywa druidyzm, a praktyki magiczne związane z kultem natury, szerzą się w Europie i w Ameryce. Dawniej uważano, że Halloween  jest czasem, kiedy granica między światami żywych i umarłych była najcieńsza, a kontakt z duchami był najłatwiejszy. Było to także wielkie święto okultystów.

W czasach obecnych druidowie prowadzą w tym diaboliczne obrzędy, podczas których rytualnie zabija się nie tylko zwierzęta ale i ludzi! Nie mylmy Halloween ze Świętem Wszystkich Świętych, bo jest zupełną jego odwrotnością. Uroczystość chrześcijańska jest także nazywana świętem Zmarłych, bo Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy odeszli i cieszą się chwałą niebieską. Dla nas, którzy żyjemy i pielgrzymujemy na ziemi, jest to drogowskaz do świętości. Tworzymy wspólnotę ze świętymi, którzy otaczają nas opieką (Mszał Rzymski). 2 listopada to Dzień Zaduszny, Kościół wspomina wszystkich, którzy w czyśćcu pokutują za swoje grzechy. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych wprowadził opat benedyktynów w Cluny, św. Odylon w roku 998. Bardzo szybko zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele (…)” ( Mszał Rzymski).

Halloween – poważne zagrożenie
Tylko pozornie Halloween jest niewinnym „świętem”,  zaspokajającym potrzeby tajemniczości. Sprzyja temu przebieranie się za czarownicę, wampira, ducha czy diabła, zainteresowanie rzeczami budzącymi grozę, strach, lęk. Jest odpowiednim momentem dla wróżb dotyczących małżeństwa, szczęścia, zdrowia i śmierci. Tego dnia wzywa się pomocy szatana.

Halloween może stanowić formę wtajemniczenia w okultystyczno – demoniczny świat.

Halloween kojarzy się z niebezpiecznymi wierzeniami i kultami (ma konotacje satanistyczne). Znaki używane podczas tego „święta”, jak śmierć, krew, duchy (przebieranie się w kostiumy ma na celu zmylenie, oszukanie duchów nawiedzających ludzi ostatniego dnia października), otwierają na duchową rzeczywistość przekraczającą wymiar psychologiczny, odnosząc się do sfery światopoglądowej czy religijnej. Halloween dobrze zadomowił się w polskiej kulturze. Jest obchodzony w domach kultury, szkołach i często łączy się z propagowaniem okultyzmu, ezoteryki (wróżbiarstwo, spirytyzm). Z religijno-filozoficznego punktu widzenia praktykowanie tego zwyczaju stanowi poważne zagrożenie duchowe.

Uczestnicząc w obrzędach przebierańców nieświadomie czy też dla zabawy bierzemy udział w praktykach poświęconych szatanowi. Ci którzy miłują Pana Boga, powinni trzymać się z dala od takich obrzędów i nie godzić się na żadne kompromisy. W dniu Halloween chrześcijanie powinni gromadzić się i szerzyć wśród współwyznawców wiedzę o groźbach jakie niesie pogaństwo i modlić się wspólnie o pokonanie sił ciemności, a przede wszystkim dziękować naszemu Ojcu Niebieskiemu za zwycięstwo nad śmiercią, piekłem i szatanem.

Podsumowując zagadnienie „święta” Halloween, warto podkreślić, że zachowania magiczne stanowią istotną część tego obrzędu. Myślenie i działanie okultystyczno – ezoteryczne koncentruje się nie tylko wokół spraw dotyczących ziemskiego życia, ale sięga znacznie dalej, w duchową sferę człowieka, otwierając go na niebezpieczną rzeczywistość, prowadzącą do utraty relacji z Bogiem, samym sobą i innymi ludźmi.

Świadectwo znanego demonologa i egzorcysty hiszpańskiego – ks. Jose Antoniego Fortea

„W wieczór HALLOWEEN pewien jedenastoletni chłopiec widział jakiś cień, który się do niego zbliżał. Dużo później zapytałem rodziców, czy tego dnia chłopiec robił coś szczególnego. Powiedzieli mi, że ich syn nie robił nic szczególnej wagi, nie licząc przebrania się za czaszkę z maczetą i kulą, z której płynęła krew (…). Pewne jest natomiast, że tej nocy wystąpił pierwszy objaw – pojawienie się pierwszej postaci ludzkiej. Po dwóch czy trzech dniach u dziecka zaczęły się koszmary, drżenia i paniczne lęki, w domu chłopiec widywał coraz więcej ludzkich postaci, szczególnie w korytarzu. Z jego sypialni do kuchni trzeba było nieść go na rękach, przykrywając głowę kocem, postaci z korytarza przyprawiały go o taką panikę, że bał się tamtędy przejść (…). Widział ludzi (…), którzy do niego mówili, ubliżali mu i grozili. Ci ludzie mieli ze sobą maczetę.

Chłopiec opowiadał, że jednego z nich widział jako zakrwawionego, twarz miał przykrytą czymś czarnym. Pojawiali się również w jego snach, jeden z nich ścigał go, żeby go zabić. Gdy te objawy pogłębiały się, rodzice postanowili spróbować poprosić o poradę tarotystkę. Kobieta powiedziała im, że może rozwiązać ten problem. Zainkasowała 300 euro i powiedziała ojcu, żeby wracał do domu, a ona sama zrobi w nocy, co należy. Ojciec przyszedł do niej sam, dziecka nie przyprowadził [nie było więc możliwości sugestii – AP].

Nie wiadomo, co ta wróżbiarka robiła tamtej nocy, ale wiadomo na pewno, że tej samej nocy chłopiec został opętany. Po raz pierwszy było już nie tak, że chłopiec widział ludzi w pobliżu, ale zła istota mówiła przez niego i rzucała nim wściekle po całym domu, jakby wszedł w niego demon. W kolejnych dniach pojawiło się zachowanie, które miało im towarzyszyć przez wiele długich, nie kończących się miesięcy” (O. J. FORTEA, Wywiad z Księdzem Egzorcystą, cz. II, Radom 2012, s. 116-117).

Dlaczego Halloween jest tak popularnym świętem?
To doskonały biznes. Przynosi niemałe zyski. Gdzie byśmy się nie obrócili jest Halloween. Produkty sprzedają się jak ciepłe bułki. Ludzie nie mają świadomości czym jest Halloween i wpadają w spiralę zakupów.

Cukierek albo psikus – dzieci w upiornych strojach pukają do domów. Warto dowiedzieć się całej prawdy o satanistycznym Halloween i chronić dzieci przed okultyzmem.
AM

 

l

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *