News will be here

Jakie pokrycie dachowe jest trwale i szczelne?

Szczelność i trwałość pokrycia dachowego zależy w przeważającej mierze od jakości wykonania obróbek dekarskich. Błędy popełnione na tym etapie, mogą skutkować nie tylko zawilgoceniem, ale nawet osłabieniem konstrukcji dachu, nawet całego budynku. Dlatego prawidłowe przeprowadzenie prac jest podstawą bezproblemowej eksploatacji i estetyki połaci.
Obróbki dekarskie zabezpieczają newralgiczne miejsca, takie jak np. połączenie pokrycia z kominem, lukarny czy kosze dachowe. Uszczelnianie tych przestrzeni, nawet niewidocznych na pierwszy rzut oka, zapewnia wodoodporność i chroni przed wnikaniem (pod połać dachu) kurzu i liści. Obróbka musi być wykonana z rozwiązań trwałych i łatwych w użyciu.

Jaki dach bez przecieków?
Tradycyjna – twarda obróbka z zastosowaniem blachy bywa dla dekarzy czasochłonna i czasami kłopotliwa, ponieważ wymaga odpowiedniego przycięcia i dopasowania fragmentów sztywnego materiału. Dlatego dobrą alternatywę lub uzupełnieniem takiego sposobu wykonania pracy, jest obróbka miękka z wykorzystaniem taśm na bazie butylu.Plusem tego rozwiązania jest elastyczność połączenia, izolacja może ściśle przylegać do pokrycia dachowego i „pracować” razem z nim. To z kolei przekłada się  na prosty i szybki montaż, a także możliwość skutecznego uszczelnienia, również trudno dostępnych miejsc. Butyl jest materiałem trwale plastycznym i można go rozciągać w różnych kierunkach, narzuconych kształtem danego elementu. Jest także wysoce paroszczelny, nietoksyczny (nie zawiera ołowiu), odporny na grzyby, pleśnie i korozję, co przy pracach dekarskich ma niebagatelne znaczenie.

Atuty obróbki twardej i miękkiej połączyć można połączyć przykładowo:  przy uszczelnieniu miejsca, w którym komin przechodzi przez dach. Na styku tych elementów często dochodzi do przeciekania wody opadowej. Zapobiec może zamocowanie oblachowania na górnej części połączenia i taśmy kominowej na dole. Najczęściej wykonana jest ona z taśmy aluminiowej, z jednej strony pokrytej farbą, a z drugiej powleczonej klejem butylowym, co sprawia, że nie ma już konieczności stosowania dodatkowych klejów. Z taśmy należy wyciąć odpowiedniej wielkości kawałki, które następnie przykleja się do powierzchni komina i dachówek. Potem boczne części taśmy łączy się z tym znajdującymi się z tyłu oraz z przodu poprzez jednoczesne zagięcie zespalanych fragmentów w rąbek stojący. Taka podwójna obróbka pozwala na trwałe, a zarazem elastyczne uszczelnienie komina.

Butyl a kosz dachowy
Obróbka z wykorzystaniem taśm na bazie butylu sprawdza się przy koszu dachowym. Ta swego rodzaju „rynna” to miejsce styku dwóch opadających połaci dachowych, szczególnie narażone na znaczne obciążenie wodą lub śniegiem. Kluczowe jest takie wykonanie obróbki, aby nie była ona zbyt wąska i zachodziła pod pokrycie na odpowiednią głębokość, co ogranicza ryzyko przecieków i zapewnia odprowadzenie wody opadowej.

Różnego rodzaju taśmy i wstęgi butylowe mogą być też wykorzystywane przy innych pracach dekarskich: uszczelnieniu świetlików, okien dachowych, kalenicy czy izolacji miejsc mocowania kontrłat do krokwi. Taśmy są łatwe w użyciu – mocuje się je na suchą, oczyszczoną powierzchnię, dociskając do podłoża. Nie ma konieczności ich zgrzewania czy zastosowania dodatkowych klejów, co pozwala na sprawne wykonanie zadania. W przypadku miejsc narażonych na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie taśm butylowych pokrytych aluminium, co ogranicza ryzyko sztywnienia materiału

Obróbki dekarskie potwierdzają kunszt dekarza. Szczelnie i precyzyjnie wykonane zapewniają skuteczne zabezpieczenie newralgicznych punktów pokrycia dachowego oraz jego estetyczne wykończenie. W tym zadaniu sprzymierzeńcem fachowców są nowoczesne taśmy na bazie butylu, które usprawniają przeprowadzenie wymagających prac – dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym wyrobów butylowych.
Melania Wojas