News will be here

Jak spędzać letni czas z dziećmi?

Monotonna podróż – zabawy dla dzieci

Lato i wakacje to okazja, aby wraz z dziećmi spędzać czas w otoczeniu natury. Przyroda pozwala się odprężyć i wyciszyć. Jest też najlepszą okazją do tego, żeby maluchy poznawały piękno natury.
Powinniśmy najmłodszym przekazywać wiedzę na temat przyrody oraz zasady ekologii i dbania o środowisko. Kilka prostych sposobów na rodzinne wakacje i weekendy blisko natury.

Zabawa, która edukuje – natura wokół nas
Każdy moment jest dobry do zabawy, która edukuje. Wiele osób, w tym i dzieci nie przepada za podróżowaniem. Jednakże ten pozornie monotonny czas dojazdu na wypoczynek nie musi być nudny. Można go miło spędzić, łącząc z nauką o otaczającym nas świecie. Najmłodsi są uważnymi obserwatorami, a ich naturalną ciekawość i chęć poznawania dotychczas nieznanego mogą rozwijać właśnie podróże. Zaangażuj małego podróżnika rozmową o przyrodzie, którą mijacie – zapytaj czy wie jakie zwierzęta tu mogą żyć? Czy przydrożne drzewa są takie same, jak te które rosną wokół domu?

Zainteresuj dziecko!
Zachęć małego podróżnika, by zwróciło uwagę na krajobraz, który zmienia się wraz z pokonaniem kolejnych kilometrów. Zapytaj, czy widzi różnice w krajobrazie? Urozmaić podróż i rozbudź wyobraźnię, grając w proste zabawy:
gra „agrafka” – polega na układaniu słów tak, by zaczynały się na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Wybierz przyrodniczą tematykę i utrwalaj nazwy zwierząt i roślin, np.: kot->tulipan->niedźwiedź. Grać można długie godziny, a kreatywność dzieci na pewno nieraz Cię zaskoczy.
gra „liczymy” – popularna w czasie jazdy samochodem; wspólnie z dziećmi ustal, że liczycie po drodze np. mijane lasy iglaste, czy wybrane zwierzęta. Dzieci będą bardzo skupione na tym, żeby znaleźć ich jak najwięcej!

Pamiętajmy, że poznawanie nowych słów, liczenie i obserwacja aktywizują różne części mózgu, ćwiczą pamięć i koncentrację, a przemycone w formie zabawy w naturalny sposób zapadną dzieciom w pamięci.

Wypoczynek na świeżym powietrzu
W zależności od rodzaju urlopu, czy jest to aktywna forma wypoczynku, czy beztroskie lenistwo, warto unikać rutyny i planować co jakiś czas różne aktywności. Zainspirujcie się otoczeniem i zorganizujcie np. kąpiele w morzu czy jeziorze (obowiązkowo na strzeżonych kąpieliskach i pod nadzorem dorosłych), rodzinne przejażdżki rowerem (po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, w kaskach i ochraniaczach) czy wędrówkę w góry (po wcześniejszym upewnieniu się, że pogoda sprzyja górskim wyprawom). Warto też zorganizować dodatkowe zabawy związane z otaczającą nas naturą:
gra przyrodnicza – jeśli otoczenie, w którym na co dzień przebywamy, różni się od tego wakacyjnego, zabierzmy dzieci na łono natury i porozmawiajmy z nimi o różnorodności świata, opisując wraz z dzieckiem otoczenie – rośliny i zwierzęta, które tam żyją. Tym bardziej, że przyroda i ekologia są na tyle ważne w życiu dziecka i przyszłych pokoleń, że w wielu szkołach, a także już w połowie polskich przedszkoli, najmłodsi w ciągu minionego roku szkolnego uczyli się odpowiedzialności za naturę w ramach programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który od początku istnienia pomógł zdobyć wiedzę o odpowiedzialnym traktowaniu przyrody łącznie już 5 milionom dzieci.

Co więcej, jesienią ruszy już kolejna edycja Programu, a dzięki pakietowi bezpłatnych materiałów edukacyjnych dla szkół podstawowych (kl. 1-3) i przedszkoli, jakie otrzyma każda zgłoszona placówka nauczyciele w atrakcyjny sposób będą mogli przekazać najmłodszym wiedzę z zakresu natury, segregowania śmieci, oszczędzania wody i energii, owoców i warzyw oraz aktywności fizycznej. To ważne, aby kontynuować proekologiczne zachowania wśród najmłodszych także podczas wakacji i czasu poza zajęciami szkolnymi.
gra „Czyj to dom?” – polega na stworzeniu historii osoby/stworzenia, które w danym miejscu może mieszkać. Przykładowo, podczas pobytu nad jeziorem dorosły zaczyna od zdania „w tym jeziorze mieszkała złota rybka, która lubiła czytać książki o leśnych zwierzętach”, a następnie, przez zadawanie dzieciom pytań, rozwija historię (Jak miała na imię? Jakie inne stworzenia żyją w jeziorze, a jakie w lesie? Jakie rośliny znajdziemy na brzegu, a jakie w głębi gaju?).

Niepogoda nie popsuje planów
Wybierając się na urlop marzymy o pięknej słonecznej pogodzie – nie zawsze jednak jest ona w wakacyjnym pakiecie.Co w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachowajmy pogodę ducha i pozytywne nastawienie! Pamiętajmy, że jeżeli nie zbliża się burza i porywisty wiatr, które mogą stanowić zagrożenie na otwartych przestrzeniach, nie musimy rezygnować całkowicie z aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Otaczająca przyroda inspiruje do zabaw terenowych:
gra „Poszukiwanie zwierząt” – letni, ciepły deszcz może być atrakcyjnym urozmaiceniem spaceru po lesie czy nad jeziorem – przeważnie w deszczowe dni jest mniej spacerowiczów, dzięki czemu łatwiej zaobserwować zwierzęta, które wychodzą z ukrycia, a także poznać wiele nowych rodzajów roślin.
gra „Co mówi deszcz?” – wsłuchajcie się w stukające krople deszczu i zainspirujcie się naturalną melodią i w jej rytm ułóżcie słowa rodzinnej piosenki. Przy okazji, wytłumacz też dziecku, że deszcz, tak samo jak słońce, jest niezbędny do życia wszystkich organizmów i może być inspirującym zjawiskiem, w trakcie którego nie trzeba się nudzić.
Niezależnie od miejsca urlopu czy weekendu, spędźmy ten czas bezpiecznie, rodzinnie i kreatywnie. Czasami wystarczy wspólny spacer, podziwianie widoków, zwierząt i roślin.
Julia Wankiewicz