News will be here

Pomidory gaszą pragnienie i nie tylko

Pomidory – czerwone, żółte czy brązowe,każde pełne smaku i aromatu. Są przysmakiem i chętnie po nie sięgamy. Dodajemy do kanapek, sałatek, zup i sosów. Oprócz wyjątkowego smaku pomidory zawierają wiele cennych substancji odżywczych, o których warto pamiętać. Mało znane fakty o pomidorze!
Z ziemi włoskiej do Polski
Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej. Do Europy sprowadzili je Hiszpanie, a do Polski królowa Bona. Pierwsze odmiany miały złocisty odcień, dlatego nazywano je m.in. “złotymi jabłkami”. Przez ponad 200 lat uznawano i hodowano je jako rośliny ozdobne, gdyż obawiano się, że mogą być trujące. Specyficzny zapach, wydzielany przez liście i łodygi pomidora, zniechęcał do spróbowania ich owoców. Trzy stulecia trwała droga pomidorów z ogrodu na talerze Europejczyków. Dopiero w XIX w. poznano i też doceniono ich smak i wartości odżywcze.

Pomidorowe wsparcie
Pomidory zawierają ok. 94% wody, czyli doskonały sposób na dostarczenie dużej ilości płynów organizmowi, także w upalne dni. Warto o tym pamiętać, nie tylko podczas wyższych temperatur, ale zawsze. Szybciej ugasimy pragnienie i nawodnimy organizm, sięgając po szklankę soku pomidorowego np. z dodatkiem kostek lodu. Z pomidorów możemy też przygotować orzeźwiającą zupę np. gazpacho. Jednak bez względu na formę włączmy je do codziennej  diety. Pomidory są dobre dla osób w każdym wieku. Najmłodsi potrzebują zwiększonych ilości wody ze względu na niewykształcone w pełni mechanizmy termoregulacyjne, natomiast kobiety w ciąży powinny odpowiednio nawodniać organizm ze względu na prawidłowy rozwój płodu. Osoby starsze często nie odczuwają pragnienia i może to doprowadzić do odwodnienia i przyczynić się do zmniejszonego przepływu krwi, w tym również w mózgu. Powinny więc pamiętać o pomidorach i soku pomidorowym.

Pomidorowe odżywcze uzupełnienie
Podczas pocenia tracimy wodę i liczne składniki mineralne. A utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia, potasu, magnezu i jonów sodu, niezbędne jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niewystarczająca ich ilość wiąże się z osłabieniem gospodarki wodo-elektrolitowej, która wpływa m.in. na utrzymywanie napięcia w błonach komórkowych oraz za przenoszenie impulsów nerwowych do innych komórek. Właśnie dlatego podczas upałów należy wzbogacać dietę o produkty zawierające substancje mineralne, które pomogą uzupełnić ich właściwy poziom. W tym również pomaga sok pomidorowy, który stanowi wartościowe źródło potasu – już 1 szklanka zapewnia 26% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) dla osoby dorosłej tego pierwiastka.

Pomidory zawierają także duże ilości likopenu (silnego antyoksydantu), zmniejszającego ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. W pasteryzowanym soku pomidorowym jego przyswajalność, zwiększa się nawet 3-krotnie!
Julia Wankiewicz