News will be here

Karnisze – jakie modele sprawdzają się najlepiej

Karnisz jedno czy dwururkowy?

Właściwie karnisz nie składa się z rurki, tylko z drążka i to niekoniecznie okrągłego w przekroju. Jednak często rozpatrując wybór między pojedynczym a podwójnym karniszem, mówi się właśnie o karniszach jedno i dwururkowych.

To, czy zdecydujemy się na pojedynczy, czy podwójny karnisz, w dużej mierze zależy od tego, jak chcemy udekorować wnętrze. Do klasycznego zestawu firan i zasłon na pewno będą potrzebne dwa drążki. Jeśli planujemy nowoczesne zestawienie firan lub zasłon z roletami, wystarczy pojedynczy karnisz. Nie poleca się montażu podwójnego karnisza „na zapas”. Pusty drążek wygląda bardzo nieestetycznie, a okno wydaje się udekorowane tylko częściowo.

Karnisz drążkowy czy szynowy – który model jest lepszy?

Zarówno karnisz drążkowy, jak i szynowy, mają do wypełnienia konkretną funkcję. Trudno mówić o tym, który jest lepszy, w oderwaniu od jego przeznaczenia.

Karnisz szynowy, zwany też szyną sufitową to rozwiązanie idealne pod warunkiem, że mamy jak taki karnisz osłonić, bo on sam jest mało dekoracyjny. Niemniej to właśnie dzięki niemu możemy zasłonić całą wysokość pomieszczenia, od sufitu aż do podłogi.

Karnisz szynowy jest niezbędny, jeśli marzy nam się inteligentny dom, w którym zasłaniamy zasłony za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie.

Karnisz drążkowy jest dużo bardziej dekoracyjny i tę jego cechę warto wykorzystać przy aranżowaniu wnętrz, starannie dobierając szerokość i kształt drążka, kolor karnisza i rodzaj zakończenia.

Jeśli planujemy powiesić firanki i zasłonki na przelotkach, karnisz drążkowy jest wręcz niezbędny i to tylko ten z okrągłym drążkiem. Jeśli tkanina ma wisieć na żabkach lub flexach, można zamontować karnisz z kwadratowym lub prostokątnym w przekroju drążkiem. Sporo zależy tu od ogólnej aranżacji przestrzeni. Więcej o tym można przeczytać w artykule: Jak dobrać karnisze do nowoczesnych wnętrz.

Czy ważny jest kolor karnisza przy wyborze konkretnego modelu?

Tak, zarówno kolor, jak i kształt karnisza to kwestie, które nie powinny być pozostawione losowi. Dobrze dobrany karnisz będzie pasował do wnętrza zarówno pod względem barwy, jak i stylu.

Kolor karnisza powinien być powtórzeniem koloru dekoracyjnych dodatków w domu, a jeśli decydujemy się na karnisz drewniany lub stylizowany na drewniany – powinien przypominać meble lub parkiet i to zarówno kolorem, jak i układem słojów. Innymi słowy – przy dębowej podłodze źle będzie wyglądał karnisz stylizowany na sosnowy.

Model karnisza a styl wnętrza

Karnisze nowoczesne wbrew pozorom nie są propozycją wyłącznie do wnętrz zaaranżowanych w jednym z nowoczesnych stylów. To prawda, że ładnie odnajdą się we wnętrzach w stylu minimalistycznym, industrialnym, monochromatycznym czy skandynawskim, który, chociaż ma długą tradycję, także uchodzi za nowoczesny. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nowoczesny karnisz do wnętrza w stylu retro lub rustykalnym. Tu podpowiedzią może być kolor sugerujący wiekowe pochodzenie karnisza oraz jego wykończenie. Zamiast nowoczesnego minimalizmu lepiej postawić na tradycyjne końcówki w kształcie kuli lub stożka.

Ciekawe zakończenia karniszy można znaleźć w sklepie karnix.pl.