News will be here

Rak nerki – cicha choroba

rak nerki_objawy_leczenie

Rak nerki zajmuje ósme miejsce spośród nowotworów, najczęściej występujących u mężczyzn. W Polsce co roku jest zdiagnozowanych ok. 4,5 tysiąca pacjentów. Największym problemem pozostaje wciąż zbyt późna diagnostyka.
Chociaż wcześniej wykryty rak nerki jest jednym z lepiej rokujących nowotworów, to niemal 30 proc. chorych, rozpoznaje chorobę, kiedy pojawiają się przerzuty. Wielu pacjentów jest nieświadomych rozwoju choroby, ponieważ w początkowej fazie, przebiega bezobjawowo. Często się też zdarza, że objawy są mylone z innymi dolegliwościami. Przyczyny raka nerek w dużej mierze pozostają nieznane. Występowanie choroby łączone jest z nadciśnieniem, cukrzycą i otyłością. Większy odsetek chorych jest wśród osób palących papierosy.

Do rozwoju raka nerek mogą przyczynić się także predyspozycje genetyczne i kontakt z substancjami toksycznymi, jak np.: ołów, azbest, kadm i benzen – wyjaśnia dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, prof. UWM, MBA, Kierownik Kliniki Onkologii i Immunoonkologii z Oddziałem Dziennym Terapii Onkologicznej w Szpitalu MSWiA w Olsztynie.

Nowotwór nerek – początek choroby
Początkowo nowotwory rozwijają się bezobjawowo, ale istnieją pewne symptomy, które sygnalizują obecność choroby, takie jak:  krwiomocz, silne bóle w okolicy brzucha, bóle w okolicy lędźwiowej, często występujące stany podgorączkowe, nadciśnienie tętnicze krwi, nasilające się infekcje dróg moczowych, brak apetytu i anemia oraz utrata masy ciała. Objawy te można pomylić je z innymi chorobami, ale jeśli dotychczas nie występowały, warto a obserwować swój organizm, a w razie podejrzeń, udać się do lekarza – mówi dr hab. n. med. Marek Roslan, prof. UWM, Kierownik Kliniki Urologii Collegium Medicum UWM, Kierownik Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu MSWiA w Olsztynie.

Mężczyźni bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia raka nerki niż kobiety. Rak nerki podobnie jak większość innych nowotworów, zazwyczaj pojawia się u osób starszych, wykrywany jest u dorosłych po 40. roku życia. Średni wiek pacjentów chorujących na raka nerki wynosi 55 lat. U dzieci choroba występuje bardzo rzadko – zaznacza prof. Lubomir Bodnar.

Diagnoza raka nerek
Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie. W skutecznym i szybkim diagnozowaniu pomocne może być badanie USG. – Wiele przypadków nowotworu nerki wykrywanych jest dzięki ultrasonograficznemu badaniu jamy brzusznej. Niestety najczęściej choroba diagnozowana jest zupełnie przypadkowo, przy okazji badania wykonywanego z zupełnie innego powodu. Tymczasem bezbolesne i łatwe w wykonaniu USG dla wielu pacjentów może być szansą na szybkie wykrycie choroby. Dlatego warto je systematycznie wykonywać – podkreśla prof. Marek Roslan.

W celu rozpoznania raka nerki wykonuje się USG oraz inne badania, w tym laboratoryjne i obrazowe np. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Na badanie kieruje lekarz, na podstawie indywidualnych wskazań. W przypadku nowotworu urologicznego, jakim jest rak nerki, niezwykle ważna jest także współpraca specjalistów z różnych dziedzin.

Pacjenci z nowotworem nerki wymagają ścisłego współdziałania onkologa i urologa. Te specjalizacje nawzajem się uzupełniają. Urolog odpowiada za wykrycie choroby i prowadzenie pacjenta, ale gdy konieczne jest przewlekłe leczenie systemowe, kluczowa staje się pomoc onkologa. Tym samym pacjent pozostaje pod opieką dwóch specjalistów, choć lekarzem prowadzącym wciąż jest urolog – podkreślają zgodnie prof. Marek Roslan oraz prof. Lubomir Bodnar.

Leczenie raka nerki
W przypadku rozpoznania nowotworu w jego początkowej fazie, podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza lub całej nerki. Jednak, ponieważ choroba długo rozwija się w ukryciu, zazwyczaj diagnozowana jest już w postaci przerzutowej. Gdy operacyjne usunięcie guza nowotworowego nie jest możliwe, konieczne staje się zastosowanie farmakoterapii. Jak wyjaśnia prof. Lubomir Bodnar , obecne możliwości leczenia sprawiają, że rak nerki staje się powoli chorobą przewlekłą:

Przełomem w leczeniu raka nerki było pojawienie się leków ukierunkowanych molekularnie, czyli tzw. terapii celowanych. Ich działanie polega na zahamowaniu wzrostu komórek nowotworowych poprzez zapobieganie tworzeniu się naczyń krwionośnych dostarczających nowotworowi substancji odżywczych. Tego typu rozwiązanie w porównaniu do jeszcze niedawnych możliwości leczenia, pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko zgonu oraz progresji choroby. Obok terapii celowanych w leczeniu zaawansowanego raka nerki stosuje się także immunoterapię.

Eksperci podkreślają jednak, że nawet nowoczesne i skuteczne leczenie nie zastąpi szybkiej i prawidłowej diagnostyki. Jest ona prawdziwym kluczem i największą szansą na powodzenia terapii. Niestety wiedza na temat raka nerki i możliwości jego wykrycia wciąż jest zbyt niska. Dlatego jedną z najważniejszych kwestii w tej dziedzinie jest edukacja. Chcemy nie tylko zachęcać pacjentów do wykonywania regularnych badań, które mogą pomóc we wczesnym wykryciu choroby, ale przede wszystkim budować większą świadomość na temat tego nowotworu i jego niespecyficznych, imitujących inne dolegliwości symptomów – wyjaśniają prof. Marek Roslan oraz prof. Lubomir Bodnar.
źródło: newsrm.tv