News will be here

Tworzenie idealnego planu jest sztuką

Realizacja marzeń czy postanowień pełni bardzo ważną rolę w życiu. Pozwala mieć kontrolę nad sobą i kierunkiem, dokąd się zmierza. Zmusza do wyjścia ze strefy komfortu.
Kiedy zaczynamy wyznaczać sobie cele, ustalmy, czy na pewno nie są narzucone nam z zewnątrz. Czy na pewno opisują nas za kilka lat, czy w głębi serca czujemy, że są nasze. Często powodem braku realizacji celów jest wyznaczanie takich, które opisują pragnienia innych i oczekiwania względem nas, nie nas samych.
Takie cele nie wyrażają szczęścia, marzeń i naszych pragnień, są natomiast odzwierciedleniem marzeń osób, które są wokół nas.

Warto przyjrzeć się naszym celom raz jeszcze i je głęboko przeanalizować. Systematyczna praca i wyjście ze strefy komfortu wymagają od nas wysiłku. Nie warto go przeznaczać na sprawy, które nie uszczęśliwiają nas – mówi Karolina Karolczak, autorska systemu budowania i realizowania celów #celomania.

Najważniejszy pierwszy krok
Zaczynając działać z celami, najpierw musimy je odpowiednio rozpisać, żeby nie pominąć nawet jednego ważnego aspektu. Wyznaczenie celu to jedno, ale określenie drogi, dzięki której dotrzemy do mety to drugie. Każdy spisany przez nas cel powinien być podzielony na mniejsze plany, które każdego dnia będziemy urzeczywistniać. Przede wszystkim, aby prawidłowo realizować i osiągać postawiony cel, musimy wiedzieć, czym jest samokoncept.

Złoty środek
Zbiór koncepcji oraz perspektyw na własny temat i na temat naszego życia, świata to właśnie samokoncept, na który składają się pytania: kim chcemy być? Jak ma wyglądać nasze życie zawodowe? Gdzie chcemy mieszkać? Jakie mamy marzenia i pragnienia? Samokoncept w pewnym sensie steruje naszym życiem, ale chcąc dowiedzieć się, w jaki sposób, musimy poznać elementy, z których się składa:

  1. samoideał–wyobrażenie siebie jako osoby, którą chciałoby się być. Mając wewnętrzny obraz własnej osoby, przybliżamy się do celu. Dzięki temu powoli nabieramy pewności siebie, a czym ona większa, tym większa szansa, że w końcu wcielimy się w osobę ze swoich wizualizacji
  2. samowizerunek – sposób, w jaki myślimy o sobie w różnych aspektach na co dzień. Dzięki pozytywnemu podejściu do samego siebie nasze przyszłe działania zyskują na skuteczności
  3. szacunek dla siebie– akceptacja samego siebie to nieodłączny element w realizacji naszego idealnego planu. Drugim jakże bardzo ważnym czynnikiem jest to, w jakim stopniu jesteśmy pewni własnych wartości w tym, czym chcemy się zajmować (kompetencje, zdolności, doświadczenie).

Obranie celów jest umiejętnością, której każdy może się nauczyć, choć nie jest łatwe. Przede wszystkim należy przyjrzeć się własnym pragnieniom, ustalić plan działania biorący pod uwagę też niepowodzenia, które zawsze mogą wystąpić. Warto też od czasu do czasu pomyśleć o przyszłości, poświęcić tym rozmyślaniom trochę czasu każdego dnia i skupić się na pozytywnych aspektach naszego życia, które przybliżają nas do realizacji naszych marzeń.

Karolina Karolczak – stworzyła autorski system budowania i realizowania celów o nazwie #celomania – dzięki którym wiele osób osiąga swoje cele. Posiada 15-letnie doświadczenie, pracowała dla międzynarodowych korporacji oraz polskich liderów rynku.
Marzena Surówka