News will be here

Co zrobić, kiedy włosy się puszą?

puszenie włosów_przyczyny_

Wraz ze spadkiem temperatur problemem stają się puszące się włosy na głowach Polek. Z czego wynika i jak poradzić sobie z niesfornymi włosami radzi fryzjerka Paulina Charkiewicz.
Co sprawia, ze włosy się puszą? Z czym jest to związane?

Problem z włosami może być wynikiem ich naturalnej, wysokoporowatej struktury. Ma ona z reguły podłoże genetyczne i  charakterystyczna jest dla włosów kędzierzawych, które podatne są na kręcenie. Reagują one na czynniki atmosferyczne, a wilgotna i deszczowa aura nie sprzyja ich okiełznaniu. Następnym powodem są uszkodzenia termiczne i chemiczne. Zbyt wysoka temperatura podczas stylizacji, np. używanie prostownicy, jak i nieprawidłowo przeprowadzone zabiegi chemiczne m.in. agresywna koloryzacja, powodują ścieńczenie warstwy lipidowej i utratę wilgotności. W takiej sytuacji włosy zaczynają absorbować wilgoć z otaczającego powietrza.

Dlaczego szczególnie w sezonie jesienno-zimowym pojawia się ten problem?
Jest to związane z czynnikami atmosferycznymi – wietrzna, wilgotna pogoda, wzrost opadów oraz rozpoczęciem okresu grzewczego. Włosy poddawane są w krótkich odstępach czasu dużym różnicom temperatur oraz wilgotności – chłodne powietrze na zewnątrz oraz suche, ciepłe w pomieszczeniach. Taka „huśtawka” sprzyja szybkiemu oddaniu wilgoci z włosów wewnątrz pomieszczeń oraz gwałtownej jej absorpcji z powietrza na zewnątrz.

Czy kształt fryzury wpływa na to, w jakim stopniu włosy się puszą?
Sama fryzura, jej długość i kształt nie powoduje puszenia się włosów, natomiast na niektórych fryzurach ten efekt jest rzeczywiście bardziej zauważalny. Np. im bardziej pocieniowane będą włosy, które z natury są kędzierzawe, o porowatej strukturze, im więcej będzie różnic w długościach poszczególnych pasm (co nadaje im więcej lekkości), tym bardziej będą negatywnie reagować na wilgoć, pusząc się, niż włosy ostrzyżone do linii, do jednej długości, które pod swoim ciężarem opadłyby.

W jaki sposób ograniczyć puszenie się włosów i jak powinna wyglądać pielęgnacja jesienią?
Warto zadbać o niższą temperaturę narzędzi do stylizacji. Stosując suszarkę czy prostownicę, nie przekraczajmy temperatury 180 stopni – to maksymalna wartość, jaką wytrzymuje keratyna. Dobrze jest używać produktów, które zapewniają termoochronę. Zadbajmy również o odpowiedni poziom nawilżenia włosów, aby nie musiały absorbować wilgoci z zewnątrz. Szampon zawierający kwasy tłuszczowe i witaminy, zmiękcza włókna. Warto także upewnić się, że kosmetyki do koloryzacji stosowane przez fryzjera są łagodne i działają ochronnie na strukturę kosmyków. Porad udzieliła fryzjerka Paulina Charkiewicz, trenerka marki Davines.
Konrad Sokołowski