News will be here

Smartfon – czy warto wydać fortunę na telefon?

czy warto kupić drogi smartfon

Smartfony zdominowały nasze życie, tak jak żadne inne urządzenie, z prostego powodu – możemy je mieć zawsze pod ręką, i mieć w nich wszystko. Warto jest wiedzieć jaki telefon najlepiej wybrać, czym się one od siebie różnią. W tym tekście pominiemy suchą specyfikację i wrócimy do podstaw, czyli przedziału cenowego i jego grupy przeznaczenia.
Flagowe telefony.
Na rynku smartfonów znajdziemy segment, który wyróżnia w zasadzie wszystko. Urządzenia, które określa się mianem flagowych, to po prostu sprzęty klasy premium, najlepsze z najlepszych… od 4 tysięcy złotych w górę… Producenci „pakują” w nie wszystko, co mają najlepsze. Na chwilę obecną umieszczają w nich najwyższej jakości wyświetlacze, montują najlepsze procesory, sporo pamięci RAM oraz ROM, ładowanie indukcyjne oraz szybkie ładowanie, płatności NFC, rozpoznawanie twarzy, najlepsze aparaty i opakowują wszystko obudową o normie IP68 lub IP69, dającej wodo i pyłoszczelność.

Twórcy dodają również rozwiązania, które są odważne, innowacyjne, pionierskie czy po prostu mają za zadanie zwrócić uwagę konsumentów. To swoisty popis swoich możliwości, prężenie muskułów, wykrzyczenie „Wciąż tu jesteśmy!”. Pewne są dwie rzeczy – wybierając flagowca otrzymujemy to, co najlepsze i sporo za to zapłacimy. Jednak dzięki temu smartfon nas nigdy nie zawiedzie i posłuży nam długie lata. Nieważne czy wybierzemy produkt od Samsunga, Sony, Huawei czy Apple, gdy chodzi o flagowca, to wybór zawsze będzie najlepszy.

Pogromcy flagowców.
Półką, która zdobywa rzesze fanów, a która nieoficjalnie zabrzmiała na rynku to urządzenia zwane pogromcami flagowców. Należą do nich genialne sprzęty w o wiele lepszej cenie od tych flagowych (stąd nazwa). Królują w niej marki takie jak Motorola, Oppo, Vivo czy Xiaomi. Ich urządzenia posiadają na ogół zbliżoną specyfikację do telefonów klasy premium. Brakuje w nich często normy wodoszczelności, ładowania indukcyjnego czy odświeżania 120 Hz oraz pojedynczych funkcjonalności. Jednak pomimo tego, stanowią segment dla tych, którzy chcą mieć rewelacyjnie działający sprzęt za rozsądną cenę… rozsądną… między 2,5 a 4 tysiące nowych polskich złotych.

Wysoka średnia półka.
Dla tych wszystkich, dla których wspomniane wyżej elementy specyfikacji nie są koniecznie niezbędne, a cena powyżej 2,5 tysiąca wydaje się wygórowana, przygotowana została półka cenowa dla nieco lepszych średniaków, zaczynająca się od 1600 złotych. Znajdziemy w nich bardzo dobre i wydajne podzespoły, świetne aparaty fotograficzne i bardzo duże baterie oraz ekrany generujące ładne i wyraziste obrazy. Ten segment jest dla osób, które nie chcą wydać „aż tyle”, ale jednocześnie są gotowe wydać „aż tyle”, aby mieć sprzęt bardzo dobry.

Średnia półka.
Dla osób, dla których smartfon to tylko smartfon, ale jednocześnie oczekują, że telefon wytrzyma dwa gwarancyjne lata, a przy tym będzie służył dłuższy czas na zadowalającym poziomie, powstała średnia półka. Cenowo są to sprzęty w przedziale od 800 zł do 1600 zł, jednak za wartość graniczną warto obrać wartość pamięci RAM na poziomie 3 GB. Tych telefonów sprzedaje się najwięcej, jednak trzeba pamiętać, że tu szansa na gorszą sztukę, jest wyższa. Wciąż jednak telefon taki, w dobrych warunkach oświetleniowych, wykon świetne zdjęcie, podziała dzień na baterii i jeśli go nie eksploatujemy zbyt mocno, to nie powinien nam się przyciąć. Jest to sprzęt polecany zdecydowanej większości konsumentów, ponieważ zwyczajnie, jeśli nie używamy smartfona jak komputera, i nie pływamy z nim, a także nie gramy i nie robimy tysięcy zdjęć, a także nie zależy nam na wyświetlaniu filmów w 4K, to niczego więcej nie potrzebujemy ponad telefon ze średniej półki. Ach i jeszcze jedna ważna uwaga, reklamy flagowców pchają sprzedaż tańszych modeli właśnie ze średniej półki, ponieważ to na ogół tych urządzeń sprzedaje się najwięcej.

Niskobudżetowe smartfony.
Ostatnim segmentem telefonów, jest najniższa półka cenowa, określana mianem niskobudżetowych. Należą do niej smartfony bardzo tanie, które pozwalają przeglądać internet, zrobić jako takie zdjęcie, wysłać SMS-a czy zadzwonić, niekiedy posiadają NFC i pojemniejszą baterię. Są to jednak sprzęty tanie, od których nie należy zbyt wiele oczekiwać, ponad to, że są. Jeśli wytrzyma dwa lata to świetnie, często jednak tak nie jest – loteria, to słowo dobrze opisze tę sytuację.

Jaki smartfon wybrać?
Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi – każdemu według potrzeb. Jeśli z telefonu wykonujesz jedynie połączenia, to wybieraj telefony budżetowe. Jeśli telefon zastępuje Ci komputer i stanowi centrum Twojego życia zawodowego i rozrywkowego, wtedy celuj w telefony wyższej klasy – zawsze zastanów się, czy danych funkcji potrzebujesz. Oto mały przekrój:

  • Budżetowe telefony – połączenia, SMS-y, MMS-y, przeglądanie Internetu, jakieś zdjęcia;
  • Średnia półka to dodatkowo – dobre zdjęcia, lepsza płynność działania, szybkie ładowanie, sporo pamięci wbudowanej, większe możliwości multimedialne;
  • Wysoka średnia półka to również – bardzo dobre zdjęcia, bardzo sprawne działanie, wiele innowacyjnych rozwiązań, bardzo dobre zdjęcia i filmy, wysoka jakość wykonania, bardzo szybkie ładowanie, mocna bateria, świetny ekran;
  • Pogromcy flagowców to już – bezbłędne działanie, świetne podzespoły, wyjątkowe zdjęcia i nagrania, najlepsze ekrany, doskonała jakość dźwięku, duża wygoda w użytkowaniu, pewne ciekawe rozwiązania;
  • Flagowce to – najlepsze ekrany, najszybsze możliwe ładowanie, zdjęcia i filmy o niesamowitej jakości również w nocy, bezkompromisowa moc, rozwiązania niespotykane nigdzie indziej jak składany ekran, dodatkowy ekran, rysik, moduły.

Sam zdecyduj, czego potrzebujesz i właśnie to wybierz. Po prostu.
Arkadiusz Malanowski