News will be here

Odmrożenia – rozpoznanie, objawy, zapobieganie

zima ubiór śnieg odmrożenia

Odmrożenia dotykają przeważnie zwolenników gór i sportów zimowych; osób pracujących na dworze oraz bezdomnych. Narażone są również małe dzieci i osoby starsze, z tej racji, że mają słabsze organizmy. Ryzyko odmrożeń występuje także u palaczy, osób z cukrzycą, zaburzeniami układu krążenia, czy biorących niektóre leki (beta-blokery). Tak naprawdę, mogą dotknąć każdego, kto nie zachowa wystarczającej ostrożności.
Działanie mrozu na organizm jest podstępne. Nasze ciało w obliczu wychłodzenia, broni się i naczynia krwionośne w miejscu narażonym na zimno, się zwężają. Następuje ograniczony dopływ krwi i spadek temperatury. Może to doprowadzić do zamarznięcia cieczy oraz utworzenia w tkance, kryształków lodu. Ograniczony jest też dopływ tlenu. Dochodzi wówczas do odmrożeń.  Na odmrożenia  narażone są szczególnie: uszy, stopy, dłonie, wargi, nos, broda i policzki.

Uwaga na poniższe objawy!
Przy powierzchownym odmrożeniu skóra zaczyna robić się czerwona, następnie blada, jakby była ciepła. Jeśli ponownie jest ogrzana, mogą wystąpić odbarwienia, uczucie gorąca, kłucie i opuchlizna. W przeciągu 12 do36 godzin po ogrzaniu, utworzyć się mogą, pęcherze wypełnione płynem, których nie wolno przekuwać. Chronią one znajdującą się pod płynem tkankę. Groźne są głębokie odmrożenia. Nie tylko skóra może ulec zniszczeniu, ale również  głębsze tkanki. Zdrętwieniu zazwyczaj towarzyszy sina lub biała skóra, zimna można już nie odczuwać. W ciągu 1 do 2 dni od ogrzania, pojawią się duże owrzodzenia. miejsce będą twarde i czarne, czyli dojdzie do obumarcia zniszczonej tkanki. Może być jeszcze inny problem – hipotermia, groźne wychłodzenie organizmu. Osoba nią dotknięta, drży, ma zimną i bladą skórę; mało energii, przyspieszony oddech, niewyraźnie mówi i jest oszołomiona.

Jak zapobiegać odmrożeniom?
Należy unikać wystawienia się na zimno. Kiedy temperatura nie spadła na koniec termometru, ale wieje, trzeba mieć się już na baczności. Pod wpływem wiatru nasila się działanie zimna i trzeba   zadbać o ochronę narażonych na odmrożenie części ciała. Należy zakładać ocieplane buty i skarpety oraz rękawiczki. Najlepsze są rękawiczki z jednym palcem, gdyż skuteczniej trzymają ciepło. Bielizna i skarpety powinny być dopasowane, żeby mogły odprowadzać wilgoć, ale nie mogą być za ciasne, bo utrudniają krążenie. Nakrycie głowy musi być odpowiednie do pogody i zakrywać także uszy. Ubiór musi być na tzw. cebulę, czyli powinno się składać z kolejnych warstw. Zapewnia wówczas izolację termiczną. Zawsze można jedną warstwę zdjąć, by uchronić się przed przepoceniem. Należy ostrożnie obchodzić się z alkoholem, bo można zasnąć na mrozie i stępieniu ulega np. ból.
źródło: www. zdrowie.pap.pl