News will be here

Jak zgłosić się do programu akceleracyjnego dla start-upów?

konkurs dla innowacyjnych star-upów

W kwietniu 2021 r. zakończył się nabór do wiosennej edycji programu akceleracyjnego – MIT Enterprise Forum CEE, a 10 maja ruszyła rekrutacja do rundy jesiennej rundy. Celem jest wsparcie w rozwoju najbardziej innowacyjnych start-upów technologicznych z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.
Udział w programie akceleracyjnym dla młodych firm jest unikalną szansą zdobycia bezcennej wiedzy, rozwoju pomysłów pod okiem doświadczonych mentorów. To daje również możliwość pilotażowego wdrożenia w renomowanej firmie partnerskiej oraz nawiązanie międzynarodowych kontaktów.  Trzy najlepsze start-upy wezmą udział w tygodniowym bootcampie online, organizowanym z udziałem ekosystemu w Bostonie. Start-up, który zaoferuje najbardziej innowacyjne rozwiązanie adresujące wyzwania społeczne, otrzyma dodatkową nagrodę w wysokości 100 000 zł od CVC Capital Partners.

Obserwowanie dynamicznego rozwoju Genomtec, czy Hashiony – zwycięzców poprzednich edycji konkursu, utwierdza nas w przekonaniu, że warto wspierać młodych przedsiębiorców z Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy wspierać innowacyjne pomysły oparte na ciekawym modelu biznesowym, odpowiadające jednocześnie na kluczowe społeczne wyzwania. Obszary zdrowia, nowej energetyki, czy smart city, na których skupiamy się w tegorocznej jesiennej edycji konkursu, podlegają ciągłym, dynamicznym zmianom, generując ogromny popyt na nowatorskie rozwiązania. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z MIT Enterprise Forum CEE wesprzemy kolejne młode przedsiębiorstwa, które już wkrótce zajmą istotne miejsce na krajowym i regionalnym rynku – mówi Krzysztof Krawczyk, Partner CVC Capital Partners.

Jesienna runda to już szósta edycja programu skierowanego do start-upów z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Program nie traci na popularności. Od początku inicjatywy do MIT EF CEE spłynęło ponad 1800 aplikacji z 37 państw, a z akceleracji skorzystało ponad 180 innowacyjnych firm. Wśród start-upów, które wzięły udział w programie znajdują się m.in. Telemedico, Hashiona, Genomtec. Każda z tych firm zamknęła rundę finansowania pozyskując istotne środki na rozwój. Genomtec jest również świeżo po debiucie na giełdzie NewConnect.
„Wspieranie najbardziej perspektywicznych start-upów technologicznych w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej to nasza misja. Cieszy nas rosnące zainteresowanie programem zarówno wśród uczestników, jak i partnerów. – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w MIT EF CEE – Fakt, że otrzymujemy coraz więcej aplikacji, a w jesiennej edycji pojawią się nowi partnerzy świadczy o tym, że w regionie jest i podaż i popyt na nowe rozwiązania technologiczne. Obserwując jak efekty akceleracji przekładają się na dynamiczny rozwój naszych „absolwentów”, wierzymy, że warto kontynuować naszą misję.”.

Dlaczego warto się zgłosić?

  1. Wiedza – przez kilka miesięcy akceleracji, start-upy będą brały udział w szkoleniach i warsztatach. Poznają zasady “Przedsiębiorczości zdyscyplinowanej” autorstwa Billa Auleta, prof. MIT, dzięki czemu będą mogli krok po kroku stworzyć/zwalidować swój biznes plan. Jest to szczególnie cenne dla założycieli start-upów o profilu technicznym, bez lub z ograniczonym doświadczeniem w biznesie. Pod okiem dr. Lindy Plano, uczestnicy akceleracji rozwiną umiejętności efektywnej prezentacji, co pozwoli przygotować się do pitchowania przed inwestorami oraz potencjalnymi partnerami biznesowymi.
  2. Mentoring – MIT EF CEE skupia wokół swojej organizacji szeroką siatkę doświadczonych mentorów z Polski i ze świata. Każdy start-up może wybrać tych mentorów, których doświadczenie w największym stopniu wpisuje się w ich potrzeby. Rozmowy z mentorami są bezcenne w kontekście rozwijania modeli biznesowych uczestników.
  3. Pilotaż – uczestnicy programu zyskują możliwość pilotażowego lub komercyjnego wdrożenia w renomowanej firmie partnerskiej. Takie doświadczenie pozwala na zwalidowanie pomysłu w praktyce oraz przygotowanie się do prowadzenia rozmów z potencjalnymi partnerami biznesowymi.
  4. Networking – program akceleracji to możliwość nawiązania kontaktów międzynarodowych nie tylko z mentorami. W programie budują się długotrwałe relacje między uczestnikami z różnych krajów. Jest to bezcenne źródło mentoringu peer-to-peer i dzielenia się doświadczeniami w zakresie kluczowych wyzwań w cyklu życia start-upu (np. pilotaż, pozyskanie rundy finansowania).
  5. Boston Bootcamp online – dla trzech laureatów programu czeka zaproszenie na intensywny cykl szkoleniowy MIT Enterprise Forum CEE Bootcamp, który odbędzie się z zaangażowaniem przedstawicieli ekosystemu w Bostonie (USA). Podczas tygodniowego bootcampu, na uczestników czekają szkolenia, zagraniczni mentorzy, możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed publicznością z USA. Pomimo zmiany formuły na online, bootcamp to w dalszym ciągu szansa na poszerzenie horyzontów, nawiązanie cennych międzynarodowych kontaktów oraz przygotowanie do internacjonalizacji biznesu.

Doświadczenie pokazuje, że nasz autorski program akceleracji skrojony jest na miarę potrzeb start-upów. W każdej edycji obowiązkowo wprowadzamy nowe elementy: mentorów, tematy szkoleń, narzędzia – mówi Łukasz Owczarek, Head of Acceleration w MIT EF CEE – Ogólne ramy programu gwarantują jednak, że młodzi przedsiębiorcy znajdą w nim wszystko to co jest niezbędne dla rozwoju biznesu. Mamy nadzieję, że laureaci jesiennej edycji wkrótce dołączą do grona polskich rising stars takich jak Genomtec, Hashiona czy Telemedico.

Edycja „AUTUMN 2021”
Nabór wniosków do jesiennej edycji rusza 10 maja i potrwa do 27 czerwca 2021. Zainteresowani mogą aplikować poprzez stronę internetową: www.mitefcee.org. Złożone aplikacje poddane zostaną ocenie merytorycznej. Kolejnym etapem rekrutacji będą wywiady. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi 25 października 2021 r.
W jesiennej edycji MIT EF CEE poszukuje start-upów z obszaru:
zdrowia, nowej energetyki, przemysłu 4.0, technologii finansowych i ubezpieczeniowych (fintech & insurtech), zrównoważonego rozwoju,
technologii marketingowych (martech), inteligentnego miasta (smart city), sklepu autonomicznego.

Dopuszcza również możliwość objęcia akceleracją start-upy oferujące rozwiązania spoza tych obszarów, pod warunkiem, że będą charakteryzowały się wysokim poziomem innowacyjności i potencjałem komercjalizacji. Partnerami Głównymi jesiennej edycji programu akceleracji są Adamed, Coca-Cola HBC Polska oraz MCX.
Do grona Partnerów Wspierających z wiosennej edycji: HubHub i Vetasi dołącza Żabka Polska, która poszukuje technologicznych start-upów w obszarze sklepu autonomicznego, wykorzystania sztucznej inteligencji dla predykcji sprzedaży i zarządzania zaopatrzeniem oraz JD Group z takimi obszarami poszukiwań jak zrównoważony rozwój, zaawansowane materiały i technologie, nowa energia.

Partnerem Wspierającym pozostaje CVC Capital Partners, który już po raz 7 ufunduje nagrodę CVC Young Innovator Awards w wysokości 100,000 zł. Nagroda przeznaczona jest dla najlepszego projektu, który za pomocą innowacji rozwiązuje istotne problemy społeczne oraz jest prowadzony przez młodych przedsiębiorców (poniżej 30 roku życia).
Łukasz Owczarek