News will be here

Alejki ogrodowe – mogą być wyzwaniem

Jak wykonać ścieżki ogrodowe?

Alejki ogrodowe muszą być najpierw zaaranżowane. Dopiero wówczas wykonujemy  szerokie, wąskie, proste lub kręte, z dużych czy z małych elementów układanych w jedną płaszczyznę. Można też wybrać metodę „step by step”. 

Jak wykonać alejki ogrodowe?

Ścieżki w ogrodzie można łatwo ułożyć z kostek i płyt betonowych, które należą do najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Są materiałami o dużej wytrzymałości, atrakcyjnym wyglądzie i atrakcyjnej cenie. Dostępne elementy różnią się między sobą kształtem, wielkością i kolorystyką. Bez problemu dobierzemy więc rozwiązanie idealnie dopasowane do stylu,  w oryginalnie zaprojektowanej przestrzeni. Niektóre z nich są bardzo uniwersalne, inne z klei wyglądają, jakby powstały z myślą o konkretnym stylu. Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom.

Uniwersalizm ponad wszystko

Niektóre elementy betonowe pasują do wielu kompozycji. Przykładem są kostki Polbruk Trento i Napoli. Te stosunkowo niewielkie kostki betonowe występują w różnych wersjach kolorystycznych, wymiarach i fakturach. Dzięki temu wykonane z nich alejki ogrodowe znajdziemy w wielu aranżacjach, tak klasycznych, jak i nowoczesnych. W komplecie Trento jest 6 kostek, z czego najmniejsza posiada wielkość 13,9×10,4 cm, a największa – 13,9×20,9 cm. Zróżnicowana jest też paleta kolorystyczna, która zaczyna się od jasnych szarości, przechodzi przez odcienie żółtego, a kończy się na ciemnych brązach. Do tego dochodzą jeszcze dwie faktury – płukana i gładka.

Wszechstronna kostka

Podobnie wszechstronna jest kostka Napoli, która nie ustępuje Trento pod względem bogactwa wariantów. Występuje w trzech rozmiarach, trzech grubościach, dwóch fakturach i aż w trzynastu wersjach kolorystycznych. To wszystko sprawia, że z tych dwóch kostek zbudujemy ogrodowe ścieżki dopasowane do prawie każdej kompozycji. Szarości świetnie zaprezentują się w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim, beże uzupełnią kompozycje klasyczne, zaś żółte oraz brązowe odcienie podkreślą styl śródziemnomorski czy rustykalny. Duża dostępność barw położonych blisko siebie na palecie kolorów zachęca również do eksperymentów i tworzenia ciekawych zestawień czy wzorów geometrycznych z różnokolorowych kostek. Olbrzymim atutem Napoli i Trento jest również fakt, że z mniejszych elementów, przy ich odpowiednim przesunięciu, można budować kręte alejki. Kostki jednak nie zawsze muszą być niewielkie, aby umożliwiały ułożenie ciekawie prezentującej się ogrodowej alejki.

Nowoczesna alejka „krok po kroku”

Duże płyty są również ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli budujemy z nich alejkę metodą „step by step”. Polega ona na układaniu pojedynczych płyt w odległości równej długości jednego kroku. Zwykle jest ona stosowana w projektach nowoczesnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również na przykład w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Do wykonania alejki metodą „step by step” zwykle używa się dość dużych płyt, takich jak Polbruk Exa czy Magna. Pierwsza z nich posiada kształt plastra miodu, czyli heksagonu, który jest świetnie znany i bardzo ceniony w sztuce użytkowej. Exa to swego rodzaju reinterpretacja tej figury geometrycznej. Boki płyty nie są równe, ich długości zostały zróżnicowane, co nadało jej dynamiczny i oryginalny wygląd. Gdy połączymy to z kolorem taupe, który jest mieszanką szarości, beży i bieli, to zyskujemy niezwykle interesujące rozwiązanie, które świetnie pasuje do nowoczesnej architektury.

Kostka z wieloformatowych elementów

Druga z płyt wyróżnia się z kolei dość unikatową wielkością. Magna to wielkoformatowe elementy o wymiarach: 75×100 cm i 50×75 cm. Doskonale pasuje ona do nowoczesnych aranżacji, nie tylko ze względu na swoją wielkoformatowość, ale również kolorystykę. Jest dostępna w kolorach nerino (biało-szaro-czarnym) oraz latte. Bez względu na to, na który z nich padnie wybór, warto pamiętać o tym, że płyty układane metodą „step by step” najlepiej prezentują się na tle zielonego trawnika. Dzięki niemu uzyskamy tak pożądany we współczesnej architekturze kontrast nawierzchni z ogrodową zielenią.

Modne i stonowane alejki ogrodowe

Innym pomysłem na aleję czy chodnik z płyt Exa i Magna jest ułożenie z nich jednolitych nawierzchni. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Płyty o niezwykle awangardowych i modnych kształtach mogą nadać finalny charakter całemu ogrodowi. Ich dynamiczny i nieszablonowy design nadaje nawierzchni ciekawy wygląd, w czym „specjalizuje się” zwłaszcza Exa. Jeśli jednak zależy nam na bardziej stonowanych, ale nadal nowoczesnych ścieżkach ogrodowych, warto zwrócić uwagę na płytę MultiComplex. To dość duże, prostokątne płyty o wymiarach 20×40, 40×40 oraz 60×40 cm o gładkiej fakturze i w aż sześciu wersjach kolorystycznych. Do nowoczesnej architektury najlepiej pasują trzy szarości, czyli nerino, stalowy i bazaltowy, zaś do stylu klasycznego – latte, ivory oraz cortado. Natomiast cortado i masala to dobry pomysł na realizację ścieżki w aranżacjach utrzymanych w klimacie śródziemnomorskim. Skoro już przy nim jesteśmy, to istnieje jedna propozycja, która w tym kontekście zasługuje na szczególne wyróżnienie.

W gorącym klimacie!

Polbruk Petra inspirowana skalnym miastem w Jordanii. Swoim designem przypomina popękaną ziemię, od suszy. Jeden element posiada wymiar 36,4×26,8 cm. Kostka występuje w trzech kolorach. Sahara stosowany jest w aranżacjach w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to onyx (beż) i alpen (szary), które też się w nim odnajdą, ale są równie ciekawą propozycją do projektów klasycznych i rustykalnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą łączone dla osiągnięcia intrygującego efektu.

Czy ścieżki potrzebują obrzeży?

Przy budowie ścieżek należy wziąć pod uwagę obrzeża. Nie zastosujemy ich przy alejkach układanych metodą „step by step”, ale już przy pełnych nawierzchniach jak najbardziej. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także oddzielają przestrzeń komunikacyjną od ogrodowej roślinności, a przede wszystkim stabilizują nawierzchnię, przeciwdziałając jej rozsuwaniu się na boki. Jak je dobrać? Najlepiej w taki sposób, żeby podobnie jak kostki i płyty były spójne z całym projektem aranżacji. Tutaj wybór rozwiązań jest niezwykle szeroki – od obrzeży nowoczesnych, takich jak Flesz, Lingo, czy Treo, aż po klasyczne, takie jak Endo czy Canto. Bordery to prawdziwa galanteria ogrodowa, która dodaje aranżacjom „smaku” i sprawia, że możemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd ścieżek wytyczonych w otoczeniu naszego domu.

Pomysły na alejki ogrodowe

Budowanie alejek powinno odbywać się według własnego pomysłu, by dawało zadowolenie. Trzeba tylko zastanowić się, jakie będzie ich przeznaczenie. Jeśli mają być służyć dla ruchu pieszego i samochodowego musimy pamiętać, żeby zbudować je z kostki o odpowiedniej grubości,. Nie może być niższa niż 6 cm. Powinna być odpowiedniej twardości, więc musimy parametry i przeznaczenie produktów. Jest to niezwykle ważna kwestia, by kostka była trwała przez wiele lat. Każdy producent zamieszcza informacje na ten temat, więc wystarczy zapoznać się z nimi.
Aneta Rymarska