News will be here

Łazienka wykończona drewnem – dlaczego warto?

Kamień i drewno w nowoczesnej łazience

Coraz bardziej doceniamy spokój i uroki natury, dlatego łazienka wykończona drewnem, jest dobrym pomysłem. Inspiracja przyrodą to styl coraz częściej goszczący w naszych wnętrzach, również kąpielowych. Dzięki niemu możemy dłużej cieszyć się tym klimatem.

Salon kąpielowy jest najbardziej narażony na działanie wody, więc zazwyczaj wybierane do niego materiały to płytki ceramiczne i meble wykonane w technologii zapewniającej wilgocioodporność na przykład z laminowanej płyty mdf. Ostatnio staje się bardzo popularna łazienka wykończona drewnem. Nowe technologie pozwalają impregnować materiał, więc staje się odporny. Chociaż od wieków surowiec był wykorzystywany do budowy łodzi, ze względu na jego wytrzymałość, to nie budził zaufania jako materiał wykończeniowy w łazienkach. Teraz wszystko się zmieniło…

Barwy ziemi

Urządzając łazienkę w stylu naturalnym, wybieramy ciepłe odcienie bieli, delikatne beże i brązy. Jasna przestrzeń nastraja pozytywnie i sprawia wrażenie czystej i przestronnej. Naturalne materiały jak kamień i drewno pojawiają się nie tylko w dodatkach, ale także jako elementy wykończenia wnętrza. Połączenie tych dwóch surowców daje niesamowity efekt. Surowy kamień zostaje ocieplony przez naturalne drewno, zestawienie wykorzystywane już od wieków. Warto je wypróbować zarówno wykańczając ściany, jak i podłogi. Dostępne są już panele i płytki imitujące drewno, jak i naturalne deski przeznaczone do pomieszczeń narażonych na większy kontakt z wodą. Drewniana podłoga da przyjemną miękkość pod stopami i ciepło, gdy nie mamy ogrzewania podłogowego. Nie ma się co martwić również o higienę, niektóre gatunki drewna mogą wykazywać działanie antybakteryjne. Należą do nich przykładowo sosna, modrzew i jodła.

W naturalnej łazience nie może zabraknąć kwiatów i roślin doniczkowych. Gdy mamy okno, to sprawa jest łatwa. Każda roślina sprawdzi się w takich warunkach. Jeśli jednak nie mamy dostępu do światła naturalnego, to są również rośliny, które zaakceptują taką sytuację, należą do nich m.in. aloes i babus.

Łazienka wykończona drewnem –  styl eko

Naturalna łazienka to również meble zachowane w tym samym klimacie. Drewniane w stonowanych barwach lub z elementami drewnianymi podkreślą styl eko naszego salonu kąpielowego. Możemy zdecydować się na zabudowę drewnianą wykonaną przez stolarza lub wybrać gotowe rozwiązania dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. Musimy mieć pewność, że jakość materiałów, z których są wykonane jest na odpowiednio wysokim poziomie i nie ulegnie nadmiarowi wilgoci z jaką będą miały kontakt. Marka Devo w swojej ofercie ma dwie kolekcje mebli łazienkowych Sonet i Oval, zaprojektowane przez pracownię Grynasz Studio, które wykończone zostały drewnem naturalnym, odpowiednio zaimpregnowanym.

Sonet w swej stylistyce opiera się na miękkich liniach, zaokrągleniach i harmonijnych proporcjach. Stonowana kolorystyka oraz detale wykonane z olejowanego, litego drewna dębowego to inspiracje pochodzące prosto z natury, dzięki temu idealnie wpisują się w klimat łazienki w stylu eko. Wysokiej jakości zastosowane materiały i wykończenia oraz ilość kombinacji ustawienia brył, pozwala na stworzenie przestrzeni zarówno praktycznej jak i atrakcyjnej estetycznie. Nawet mała łazienka może mieć klimat „domowego spa” wzbogaconego funkcjonalnymi dodatkami i elementami budującymi nastrój.
Kolekcja Sonet zdobyła nagrodę główną MUST HAVE podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

Kolejną kolekcją, która wpisuje się w najnowsze trendy stylu naturalnego i zen, to seria mebli Oval. Jej obła forma idealnie zaspokoi potrzeby poszukiwaczy życia zgodnego z naturą.

Naturalne drewno w łazience

Zastosowanie naturalnego drewna dębowego w wykończeniu frontów, blatów i półek wprowadza do przestrzeni łazienki spokój i harmonię. Meble te idealnie nadają się do stworzenia prywatnej strefy spa, w której możemy odpoczywać po całym dniu, zostając w łazience dłużej i traktując ją jako miejsce relaksu.
Kolekcja Oval zdobyła wyróżnienie w konkursie Wybór Roku 2019, nagrodę główną w konkursie Must Have Łódź Design Festival w 2019 roku, nagrodę w konkursie Dobry Wzór również w 2019 roku przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego instytucję z ponad 70-cio letnią tradycją oraz najważniejszą światową nagrodę w dziedzinie designu przyznawaną za produkty, „Oscar” dla produktu – nagrodę główną Red Dot Design Award 2020.

Zastosowanie drewna w łazience to nie tylko efekt wizualny, ale i korzystny dla naszego zdrowia. Ze względu na jego właściwości higroskopijne, pochłania nadmiar wody z powietrza, a gdy jest za sucho, to ją oddaje. Łazienka naturalna w stylu zen pozwoli nam zacząć dobrze dzień i zrelaksować się po całym dniu pracy. Warto zatem rozważyć taką aranżację przy najbliższym urządzaniu tej części domu.
Dagmara Maroszek-Bździuch