News will be here

Przestrzeń bez barier – jak urządzić?

Jak przestrzeń bez barier powinna być urządzona?

Przestrzeń bez barier nie  jest potrzebna, kiedy jesteśmy młodzi, w pełni sił i sprawni fizycznie. Nie mamy problemu z poruszaniem się, w tym z wchodzeniem po schodach. Nie odczuwamy też wysokiego progu. Szafki kuchenne, półki w pokoju czy pawlacz w przedpokoju mogą znajdować się nawet przy samym suficie, bo w razie potrzeby poradzimy sobie z sięganiem rzeczy.
Osoby niepełnosprawne czy schorowane, będące w sędziwym wieku, już tak łatwo nie mają. Z tego powodu, podczas urządzania wnętrz, musimy znaleźć rozwiązania dla wszystkich domowników. W razie potrzeby, poradzą sobie bez niczyjej pomocy.

Blaty, szafki, poręcze

Kuchnia powinna być tak urządzona, żeby stanowiła przestrzeń bez barier, dzięki której, każdy będzie mógł się po niej poruszać, korzystając z wyposażenia. Pomieszczenie powinno być dostosowane do ograniczeń danej osoby. Jeśli odpowiednio zaprojektujemy meble, przygotowywanie posiłków oraz zmywanie naczyń, nie będzie stanowiło problemu. Szafki zawieśmy na takiej wysokości, żeby każdy mógł z łatwością sięgać naczynia i produkty.

Podobna zasada dotyczy łazienki. Wanna powinna być wyposażona w uchwyty i specjalne siedzisko. Możemy zastąpić ją odpowiednio przygotowaną kabiną prysznicową z poręczami i specjalnym krzesłem. Uchwyty zamontujmy w każdym możliwym miejscu, tak aby ułatwić korzystanie z wielu części łazienki, w tym umywalki i WC. Zaaranżowanie przestrzeni jest konieczne, by każdy z domowników w sposób bezpieczny i wygodny mógł samodzielnie użytkować wnętrza.

Wygodne otwieranie okien, drzwi i poruszanie się

Z okien i drzwi każdy powinien korzystać w sposób komfortowy. Osoby niepełnosprawne muszą mieć możliwość otwierania i zamykania ich z pozycji siedzącej. Klamki w oknach powinny mieć wygodne uchwyty. Zamontujmy drzwi przesuwne w miarę możliwości w całym domu, również przy wejściu na taras czy balkon. Zadbajmy o to, by w przejściach nie było progów. Czynności muszą być wykonywane bez utrudnień i wysiłku, więc możemy pomyśleć o rozwiązaniach zautomatyzowanych i sterowanych zdalnie. W domu jednorodzinnym warto rozważyć montaż windy przy schodach, by osoba mająca problem z poruszaniem się, nie tylko na wózku inwalidzkim miała ułatwione funkcjonowanie. Przydatne są wszelkie uchwyty i barierki przymocowane do ścian, gdyż ułatwiają chodzenie.

Monitoring dla domu

W domu czy mieszkaniu powinien być zamontowany alarm, by reagował nie tylko na próbę włamania, ale także na dym i ulatnianie się gazu. Osoba starsza czy niepełnosprawna musi być bezpieczna, by w razie zagrożenia uzyskała pomoc. System powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Jest duży wybór na rynku różnego rodzaju urządzeń, więc z zakupem nie będziemy mieli problemu. Jeśli jest konieczność, możemy zainstalować monitoring połączony z aplikacją na smartfonie. Pozwala on sprawdzać, co dzieje się na posesji oraz podjąć natychmiastowe działania. Kupno kamery, która pozwala na komunikację dwukierunkową to wydatek kilkuset złotych, ale jest to inwestycja warta kupna.
Arkadiusz Malanowski