News will be here

Przeciążenie dźwiganiem – objawy i skutki

Skutki przeciążania dźwiganiem

Przeciążenie dźwiganiem występuje podczas podnoszenia i noszenia przedmiotów, zakupów, a nawet dzieci. Na tkanki wywierana jest duża siła nacisku. To może skończyć się urazem, dlatego trzeba nauczyć się dźwigać. Kontuzji i schorzeń mięśniowo-szkieletowych, można uniknąć.

Specjaliści ostrzegają, że długotrwałe przeciążenie dźwiganiem związane z tego rodzaju pracą prowadzą do chorób, skumulowanych mikrourazów lub też zespołów urazów, które powstają na skutek chronicznego przeciążenia. Przy czym na początku, nawet przez kilka lat, objawy są skromne lub ich nie ma i często są bagatelizowane. Ale im więcej mikrouszkodzeń, tym bliżej do ograniczeń w ruchomości i bólu.

Narażeni na przeciążenia

Osoby narażone na notoryczne przeciążenia często narzekają na ból pleców i szyi. Diagnostyka potwierdza również schorzenia stawów spowodowane mikrourazami mechanicznymi. Powtarzające się energiczne ruchy, długotrwały wysiłek fizyczny połączone z wymuszoną, niewygodną postawą prowadzą do upośledzenia układu mięśniowo-szkieletowego, w tym do wyjątkowo dotkliwej choroby zwanej dyskopatią. Może ona dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa i dawać objawy bólu promieniującego do kończyn, miednicy, barków, klatki piersiowej czy głowy. Często pojawiają się problemy kardiologiczne, a także zaburzenia innych narządów wewnętrznych – wymienia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Skutki przeciążenia dźwiganiem

Lista problemów zdrowotnych w wyniku noszenia ciężkich przedmiotów jest długa. Przeciążenie dźwiganiem niesie za sobą m.in. uporczywe dolegliwości bólowe:

 • Przewlekłe zapalenie okołostawowe barku – pacjent odczuwa ból lub dyskomfort szczególnie podczas wykonywania odwodzenia w bok ręki oraz ma trudność w wykonaniu ruchu w pełnym zakresie.
 • Zapalenie nadkłykcia kości ramiennej – stan zapalny może występować w wyniku przeciążenia przyczepów mięśni prostowników lub zginaczy nadgarstka – tam też występuje ból.
 • Zmęczeniowe złamanie kości – dotyczy głównie kończyn dolnych i występuję w trzonach II i III kości śródstopia oraz kości piętowej i piszczelowej. Do złamania dochodzi w wyniku powtarzających się nadmiernych obciążeń układu ruchu. Towarzyszy mu ból i obrzęk połączony z ograniczeniem ruchomości stopy w miejscu złamania.
 • Zespoły bólowe kręgosłupa – jako konstrukcja podpierająca ciało kręgosłup, przez cały czas dźwiga cały ciężar i utrzymuje we właściwej pozycji. Gdy dźwigamy ciężkie przedmioty obciążamy go jeszcze bardziej. Jeśli do tego robimy to nieumiejętnie – może dojść do uszkodzenia. Najczęściej ma to miejsce w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, gdzie zbyt duże obciążenie, prowadzi do uszkodzenia więzadeł i mięśni. Ból pojawia się nie tylko w uszkodzonej okolicy, ale może promieniować do kończyn.

Nigdy nie unoś ciężaru na wyprostowanych nogach ani w pozycji schylonej, kiedy kręgosłup jest zgięty! To przeciąża odcinek lędźwiowy oraz krążki międzykręgowe i może doprowadzić nawet do wypadnięcia dysku.

Jak dźwigać i nosić bezpiecznie

W pracy obowiązują przepisy BHP, które jasno określają normy dotyczące dźwigania ciężarów. Przestrzegaj ich!

 • zanim coś podniesiesz, stań w lekkim rozkroku na szerokość bioder
  ugnij kolana przy zachowaniu wyprostowanych pleców
 • podnoś ciężar stopniowo, obiema rękami
 • ciężar nieś przed sobą z lekko pochylonym tułowiem w biodrach do przodu
 • gdy masz do czynienia z dużą masą, wspomóż się pasem, którym obwiąż talię, pokrywając okolicę lędźwiową
 • trzymaj ciężki przedmiot blisko ciała – zminimalizuje to moment siły zginający tułów ku przodowi, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia urazów kręgosłupa, dolegliwości szyi i ramion.
 • pamiętaj, że bezpieczniej jest pchać ciężkie przedmioty niż je ciągnąć
  umieszczając przedmiot wysoko, przysuń się do półki, trzymaj łokcie blisko ciała i nie prostuj całkowicie rąk, kiedy już stawiasz przedmiot na półce. Ważne jest symetryczne i równomierne obciążenie kręgosłupa.
 • łącz ciężką pracę z zadaniami lżejszymi fizycznie dzięki temu mniej się zmęczysz i zminimalizujesz ryzyko urazów kręgosłupa
  nie noś ciężkich toreb na jednym ramieniu, zakupy rozkładaj równomiernie, do dwóch siatek o podobnej wadze i noś w obu rękach.

Nigdy nie podnoś czegoś, co wydaje ci się zbyt ciężkie i zaprzestań podnoszenia, kiedy odczuwasz ból! Możesz rozważyć korzystanie z torby na kółkach.

Ćwicz mięśnie brzucha i pleców – mocne mięśnie brzucha oraz pleców zapewniają dobrą stabilizację kręgosłupowi.
źródło: zdrowie.pap