News will be here

Działalność nierejestrowana – od kiedy i na jakich zasadach

działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana z dniem 1 lipca 2023 będzie prostsza i bardziej opłacalna. Zmiany będą istotne szczególnie dla osób, których dochody nie są zbyt wysokie, a pracy nie jest na tyle dużo, aby opłacało się otwierać firmę. Czy Ciebie też one dotyczą? Sprawdźmy!

Działalność nierejestrowana – jakie usługi i jakie zmiany?

Od 1 lipca 2023 roku wejdą w życie istotne zmiany. W największym skrócie – biznes bez rejestracji i składek ZUS będzie jeszcze bardziej opłacalny. Dotychczas działalnosc nierejestrowana obejmowała osoby, których miesięczne przychody nie przekraczały 50% wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Od 1 lipca limit wzrasta do 75%. Jeśli więc płaca minimalna wynosi obecnie 3.600 zł, to wcześniej firmy nie trzeba było zakładać, jeśli zyski nie przekraczały 1800 zł brutto, a po zmianie będzie to już 2700 zł.

Kogo to powinno interesować? Jeśli jesteś złotą rączką, korepetytorem czy DJ-em, w myśl nowych przepisów nie musisz obawiać się skarbówki. Oczywiście już teraz można działać bez rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz opłacania ZUS-u, jednak kwota jest niska.

Jak założyć działalność nierejestrową?

W tym wypadku warto wskazać, że nie trzeba robić zupełnie nic. Pod warunkiem oczywiście, że podejmowana działalność nie wymaga dodatkowych pozwoleń i specjalnych uprawnień, te są konieczne w przypadku działalności regulowanych do których zaliczamy sprzedaż alkoholu, organizację imprez turystycznych czy pośrednictwo ubezpieczeniowe. W razie kontroli urzędu skarbowego nie trzeba okazywać się wpisem CEIDG. Dlatego, że na mocy odrębnych przepisów pewnego rodzaju działalności są z obowiązku rejestracji zwolnione zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2023 r. poz. 221 i 641), określającej omawiany limit.

Konieczne jest jednak prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży oraz wszystkich przychodów i wystawianie rachunków lub faktur na żądanie kupującego. Konieczne jest dbanie o kupującego zupełnie jak w przypadku prowadzenia rejestrowanej działalności – reklamacje, naprawy, rękojmie, zwroty w tym 14-dniowy od zakupów na odległość. Należy przestrzegać praw konsumentów i rozliczać się na skali podatkowej w zeznaniu PIT-36.

działalność nierejestrowa

Nierejestrowa działalność – gdzie korzyść?

No cóż, jeśli się zastanawiasz czy to ma sens, warto wskazać, że ma go całkiem sporo, jeśli oczywiście nie zarabiasz bardzo dużo. Otóż odchodzą Ci:

  • formalności dotyczące CEIDG, NIP, REGON
  • płatności VAT, wpłaty zaliczek na podatek oraz opłaty za różne składki
  • skomplikowana księgowość.

Finansowo jest to kwestia złożona, ponieważ koszty stałe różnią się zależnie od tego, czy wybrana zostałaby przez ciebie skala podatkowa, podatek liniowy czy ryczałt, o czym więcej możesz poczytać tutaj.

Jednak warto wskazać, że nie musisz wydawać na ZUS 1124,23 zł bez zasiłku chorobowego (1211,28 zł z zasiłkiem chorobowym) – po wszystkich ulgach. Nie interesuje Cię również stawka zdrowotna w wysokości 9% osiągniętego dochodu. Nie musisz również opłacać księgowej, która musiałaby wyliczyć niekiedy złożony podatek, a miesięcznie wzięłaby np. 200 zł.

Gdybyś zarabiał 2700 zł, to łącznie miesięcznie, mając firmę, płaciłbyś obowiązkowo 1 654,28 zł miesięcznie. Różnica, czyli 1 045,72 zł, zostałaby Ci w kieszeni. Niewiele prawda? A ile stresu jest przy tym! Dlatego, jeśli nie zarabiasz olbrzymich pieniędzy, prowadź działalność nierejestrową, lepiej na tym wyjdziesz!

Arkadiusz Malanowski