News will be here

Czy jest lek na wzrok?

Cudowny lek na wzrok - czy istnieje?

Jeden lek na wzrok, czy faktycznie istnieje? Czy reklamy wprowadzają w błąd pacjentów, twierdząc, że można wyleczyć oczy, zażywając dany specyfik? Na te pytania odpowiadają lekarze specjaliści.

Cudowny lek na wzrok

Wprowadzanie ludzi w błąd, ma często charakter reklamowy, bo jeden cudowny lek na wzrok nie istnieje. Widzenie można stracić z powodu jaskry czy choroby plamki lub siatkówki. Jeśli twierdzenie promowałoby korekcję wady, w niektórych sytuacjach mogłoby być prawdziwe, bo po operacji oka, okulary można wyrzucić – twierdzi prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, z-ca dyrektora ds. naukowych w WIM PIB. Zdaniem eksperta pacjenci wydają więcej pieniędzy na zakup suplementów niż leków. Aby zdrowo żyć, nie trzeba przyjmować suplementów, bo wystarczy spożywać jedną sałatkę warzywną dziennie.

Obietnice na temat leczenia

Trzeba położyć kres artykułom oraz  informacjom, które obiecują nie wiadomo co – mówi  prof. Jacek Szaflik, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, dyrektor warszawskiego SPKSO. Podkreśla też, że narząd wzroku jest złożony biologicznie, fizjologicznie i anatomicznie, dlatego możemy cierpieć na wiele różnych schorzeń oczu. Nie ma jednego leku i jednej metody, by wyleczyć wszystkie dolegliwości oczu.  Jak na razie wydaje się niemożliwe opracowanie jednej terapii, jednej formuły, leku, a nawet ćwiczenia, by wyleczyć wzrok, pomimo dużego postępu w terapii chorób oczu.

Lek na wzrok wyleczy oczy

„Wyleczysz wzrok” jest hasłem stosowanym przez oszustów, drapieżników, żerujących na naiwności ludzkiej. Powstaje wiele artykułów sponsorowanych obiecujących cudowną tabletkę na wyleczenie wzroku czy schudnięcie. Żadna porządna firma farmaceutyczna nie składa takich obietnic. Jeśli używa różnych określeń, to w sposób wyważony. Z dużą odpowiedzialnością informuje o swoich produktach. Drapieżcy celują w choroby poważne, trudno leczące się i kosztowne w leczeniu, wiedząc doskonale, że nie ma skutecznej kuracji. Ustawa o produktach medycznych położyłaby kres kłamstwom – uważa prof. Szaflik. Wspomina o ćwiczeniach wzroku, które czasami mogą przynieść pewną ulgę i poprawić chwilowo naszą refrakcję czy akomodację.

Cukier i chemia w jedzeniu

Nie ma obecnie na świecie substancji ziołowej i chemicznej, która mogłaby wyleczyć wzrok. Wady wzroku można korygować tylko poprzez noszenie okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgią laserową rogówki i zabiegami wewnątrzgałkowymi soczewki– mówi dr. n.med. Anna Ambroziak, okulistka, dyrektor ds. naukowych w COŚO. Podkreśla też, że narząd wzroku wymaga szczególnej profilaktyki i uważności, czyli badań. Dziś są dostępne nowoczesne rozwiązania, więc po zabiegu można żyć bez szkieł okularowych czy kontaktowych. Nie ma za to skutecznych suplementów, które leczą wzrok, a są niekiedy wręcz toksyczne. Jedzmy mniej, ale wybierajmy jedzenie, zamiast wyrobów typu – jedzeniopodobne, zawierające chemię i cukry.
źródło: zdrowie.pap