30 września w Oświęcimiu impreza: „Spacer po zdrowie”

Eksperci alarmują, że brak aktywności fizycznej jest jedną z wiodących przyczyn zgonów na świecie, a dokładniej, że siedzący tryb życia to 4. przyczyna zgonów na świecie. W związku z tym w Narodowym Programie Zdrowia pojawił się program „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który w tym roku będzie realizowany w sześciu miastach Polski, by zachęcić Polaków do choćby najprostszej formy ruchu jaką jest spacer. Ministerstwo Zdrowia oficjalnie rozpoczęło walkę z siedzącym trybem życia Polaków w trosce o ich zdrowie i jakość życia.

Już w najbliższą sobotę – 30 września w Oświęcimiu odbędzie się „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który ma na celu aktywizowanie mieszkańców miasta i okolic w ruchu. Zapraszamy wszystkich w godzinach 10:00 – 15:30 na Bulwary w Oświęcimiu. Założeniem projektu jest edukacja społeczeństwa o konieczności uprawiania sportu w nawet najprostszej formie jaką jest spacer, by poprawić nie tylko swoją kondycję, ale przede wszystkim stan zdrowia. Wydarzenie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia. Program ukierunkowany jest na profilaktykę zdrowotną w chorobach cywilizacyjnych tj.: zawały serca, udary mózgu, nowotwory, cukrzyca i otyłość.

Oficjalnym rozpoczęciem projektu była konferencja prasowa „Siedzący tryb życia jako 4. przyczyna zgonów na świecie”, która odbyła się 12 września 2017 roku w Polskiej Agencji Prasowej. Podczas spotkania lek. med. Anna Plucik-Mrożek, specjalistka chorób wewnętrznych i organizatorka projektu „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!” przytoczyła badania Eurobarometru z 2014 r., z których wynika wynika, że jedynie 5 proc. Polaków rusza się regularnie, 23 proc. robi to z pewną regularnością, 18 proc. czasami, a 54 proc. nie rusza się wcale.

– Jeżeli siedzimy 8h w pracy, korzyści dla zdrowia są dużo mniejsze. Każde 5 minut na jedną godzinę powinniśmy się ruszać. Podczas chodzenia mamy dużo więcej fajnych pomysłów – mówi Anna Plucik – Mrożek.

Małgorzata Perl, trenerka fitness i Dyrektor ds. Sportu Narodowego Exercise is Medicine w Polsce zauważa, że bezpieczeństwo w sporcie jest najważniejsze. Dlatego nikt nie nakłania pacjentów do ciężkich treningów, ale do regularnego ruchu.

– Spacer jest najbezpieczniejszą formą ruchu, która jest bardzo naturalna. W końcu uczymy się chodzić i tylko ta umiejętność jest nam potrzebna do regularnego ruchu. Chcemy, by Polacy zaczęli się ruszyć, ale staramy się pokazać, że do aktywności fizycznej potrzebne są jedynie chęci i motywacja – przekonuje trenerka.

Mieszkańców Oświęcimia w aktywności fizycznej wspiera Prezydent Miasta Oświęcim Pan Janusz Chwierut, który z ogromną aprobatą przyjął pomysł integracji mieszkańców w duchu aktywności fizycznej.

Partnerami projektu są również: Ministerstwo Zdrowia, Perła Wellness, Polski Komitet Olimpijski, Exercise is Medicine, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Fundacja Zaskoczeni Wiekiem, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych RAZEM, Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie „Pokolenia”, Głos Ziemi Oświęcimskiej, Fakty Oświęcim, Oświęcimskie24.

W ramach wydarzenia odbędzie się nie tylko spacer, ale również warsztaty, porady, badania. Mieszkańcy będą mieli okazję skorzystać z wielu przygotowanych przez organizatorów atrakcji.

SZCZEGÓŁOWY PLAN:

10:00 – Rejestracja, wydawanie pakietów
11:30 – Konferencja outdoorowa i oficjalne rozpoczęcie wydarzenia
12:00 – Wspólny spacer
( Tereny spacerowe na Bulwarach)
13:00 – Miasteczko Zdrowia – badania, konsultacje, warsztaty
15:30 – Zamknięcie imprezy

W PROGRAMIE IMPREZY:

● Warsztaty sportowe
● Warsztaty Nordic Walking
● Ćwiczenia dla kobiet w ciąży
● Pokazy ćwiczeń rehabilitacyjnych
● Ćwiczenia dbające o dobrą kondycję kręgosłupa
● Pokazy ćwiczeń dla Seniorów
● Warsztaty zdrowia
● Bezpłatne badania lekarskie
● Specjalistyczne porady i konsultacje
● Występy artystyczne i sportowe
● Pokazy
● Konkursy, quizy
● Atrakcje dla dzieci

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Oświęcimia i okolic już w tę sobotę od godziny 10:00 na Bulwary. Mamy nadzieję, że “Spacer po Zdrowie” zyska popularność wśród mieszkańców Oświęcimia.
Weronika Lipka

One Comment

  1. […] Już w najbliższą sobotę – 30 września w Oświęcimiu odbędzie się „Spacer po zdrowie – Zaproś swojego lekarza!”, który ma na celu aktywizowanie mieszkańców miasta i okolic w ruchu. Zapraszamy wszystkich w godzinach 10:00 – 15:30 na Bulwary w Oświęcimiu. Założeniem projektu jest edukacja społeczeństwa o konieczności uprawiania sportu w nawet najprostszej formie jaką jest spacer, by poprawić nie tylko swoją kondycję, ale przede wszystkim stan zdrowia. Wydarzenie realizowane jest w ramach Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia. Program ukierunkowany jest na profilaktykę zdrowotną w chorobach cywilizacyjnych tj.: zawały serca, udary mózgu, nowotwory, cukrzyca i otyłość. Partnerami projektu są również: Ministerstwo Zdrowia, Perła Wellness, Polski Komitet Olimpijski, Exercise is Medicine, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Fundacja Zaskoczeni Wiekiem, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych RAZEM, Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie “Pokolenia”, Głos Ziemi Oświęcimskiej, Fakty Oświęcim, Oświęcimskie24. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Oświęcimia i okolic już w tę sobotę od godziny 10:00 na Bulwary. Mamy nadzieję, że “Spacer po Zdrowie” zyska popularność wśród mieszkańców Oświęcimia. plan imprezy na http://www.bezale.pl […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *