Kiedy CV jest zaciekawi pracodawcę?

Pisząc CV należy dopasować je do cech jakie wymagane są na podanym stanowisku. Napisz je tak jakbyś tworzył ofertę sprzedażową. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego mają zatrudnić właśnie Ciebie?

Co jest ważne w Cv?
Na stworzenie CV poświęć więcej czasu. Zastanów się jak powinieneś zainteresować swoją osobą ogłoszeniodawcę. Musi być na tyle dobre, żeby rekruter lub szef firmy do której je aplikujesz,  chciał się z Tobą skontaktować. Dlaczego ma rozpatrzeć właśnie Twoją kandydaturę? Zrób dobre wrażenie na pracodawcy. To czy Cię zatrudni zależy od dalszego procesu rekrutacji.

Jakie CV jest skuteczniejsze?
Twoje CV ma być zwięzłe i przejrzyste, a informacje ujęte proporcjonalnie. Napisz je pod danego pracodawcę, nie stosuj szablonu. Podkreśl to na czym zależy ogłoszeniodawcy.  Jeśli pracodawca poszukuje osoby ze znajomością języka obcego na odpowiednim poziomie, to pochwal się swoim stopniem znajomości wymaganego języka. Napisz na jakim stanowisku posługiwałeś się nim, kogo obsługiwałeś, jakich miałeś klientów. Opisz to szczegółowo. Jeśli masz referencje lub skany (screeny)  wysyłanych wiadomości to napisz, że dołączasz.

Kiedy firma poszukuje specjalistów do obsługi targów, szkoleń, eventów, konferencji itd. to napisz, że realizowałeś projekty…. Ważne, żeby to było prawdą lub zbliżone do prawdy, bo rekruter szybko zorientuje się jak skłamiesz. Jeśli jesteś świeżo upieczonym absolwentem, napisz jakie prace wykonywałeś jako student.

Najpierw doświadczenie, a później wykształcenie
Na początku opisz doświadczenie, bo pracodawcy zależy na praktyku, a nie teoretyku.  W drugiej kolejności podaj wykształcenie. Jeśli Twoje dotychczasowe doświadczenie będzie odpowiadało rekruterowi, wykształcenie będzie czystą formalnością. Ukończone studia muszą iść w parze z umiejętnościami. Jeśli nie będziesz potrafił wykonywać pracy na podanym stanowisku to ukończone studia mogą się nie przydać. Staraj się szukać pracy zgodnie ze swoimi predyspozycjami i wykształceniem.

Zdjęcie w CV
Jeśli dodajesz zdjęcie to zwróć uwagę, żeby było profesjonalne. Tu nie miejsca na luz i artyzm. Kandydaci przesyłają zdjęcia w plenerze, samochodzie lub zrobione w niestosownym do CV – ubiorze. Złe zdjęcie może zmniejszyć szansę na rozpatrzenie Twojej kandydatury.

List motywacyjny
Wiele firm odchodzi już od LM, bo wystarczy im CV.  Jeśli jednak musisz przesłać to odpowiedz w Liście motywacyjnym na oczekiwania pracodawcy. Opisz swoje umiejętności. Bądź przy tym oryginalny, bo rekruterzy dość mają powtarzających się fraz w LM.
Napisz jak potrafisz angażować się w pracę na określonym stanowisku, że właśnie Ty jako jeden z nielicznych masz  kwalifikacje do danej pracy. Wyróżnij się.

Umiejętności pracownika
Musisz posiadać umiejętność dostosowania się do danej firmy/pracowników. Odnalezienie się w danej pracy jest zaletą nowo przyjętej osoby. Jeśli będziesz się źle czuł w nowej firmie,  nie zgrasz  się z zespołem, nie dostosujesz się do nawyków i przyzwyczajeń w danej pracy i Twoja komunikacja z zespołem oraz kierownictwem będzie trudna to zrezygnujesz i poszukasz sobie innego zajęcia. Dlaczego? Nie tylko nie będziesz miał satysfakcji z pracy, wypalisz się zawodowo i z niechęcią będziesz wchodził do biura, ale także złe emocje przeniesiesz do prywatnego życia.

Najlepszy kandydat
Nie ma znaczenia jakiej jest płci, skąd pochodzi i w jakim jest wieku, ale najważniejsze, żeby dobrze wykonywał swoją pracę, miał motywację, zgrał się z zespołem  i zajmował się tym co do niego należy. Powinien cechować go entuzjazm.

Jaki powinien być pracodawca
Dobrze jak pracodawca jest uczciwy, sprawiedliwy, wyrozumiały i dający możliwości rozwoju. Szef powinien przeprowadzać szkolenia, doceniać i odpowiednio premiować pracowników oraz okazywać im szacunek. Wówczas podwładni będą chętnie przychodzili do pracy i  działali dla dobra firmy oraz wypracowywali większe zyski dla przedsiębiorstwa.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *