News will be here

Fotografia intymna – dyskretnym światłem i cieniem tworzona przez artystę fotografika Macieja Zieglera

Znany artysta fotografik Maciej Ziegler uwiecznia artystyczne piękno kobiet lub sceny bliskości intymnej kochanków. Delikatne, wystudiowane zdjęcia oddają piękno relacji dwojga ludzi, piękno ciał, dyskretny urok intymności.

fotografia intymna_bezale_Maciej ZieglerSesje zdjęciowe tego typu wykonuje zwykle dla kobiet lub par, ale zdarza się, że zgłaszają zainteresowanie także mężczyźni.

Większość kobiet decydujących się na zdjęcia intymne, akty ukazujące artystyczną nagość, a raczej tylko dyskretnie ją zarysowujące, nie jest modelkami zawodowymi – co powoduje, że nie można od nich wymagać, że nie będą miały tremy. Nie od razu potrafią pozować do zdjęć, trzeba paniom podpowiadać, jak się ustawić w oku obiektywu, tak by odpowiednio wyeksponować to, co chciałyby pokazać, a zarazem ukryć wszelkie wady, a jakieś drobne lub większe defekty ma każda kobieta.

Decyzja związana z obnażeniem się przed fotografem wymaga szczególnego zaufania do niego – artysta fotografik Maciej Ziegler ma świadomość, z jakimi oporami przychodzi to jego modelkom, zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkim zaufaniem go obdarzają. Pomaga w tym żona artysty, Sylwia, patrząca na sesję fotograficzną swoim kobiecym spojrzeniem i dbająca o kobiece rekwizyty dla modelek, na przykład modne torebki, buty, inne elementy scenografii. Swoją obecnością podczas sesji fotograficznej także ośmiela kobiety do przełamania bariery wstydu i skrępowania. Cierpliwie artysta fotografik, wraz z asystującą mu żoną przygotowują modelki do fotografowania.

– Ten typ zdjęć intymnych to nie praca rzemieślnika fotografa, kiedy przychodzisz, siadasz, pstryk i za 5 minut dostajesz zdjęcia w opcji „zdjęcia do dowodu w pięć minut” – mówi Maciej Ziegler. – Wykonywane przez nas zdjęcia, to fotografia artystyczna – na tego rodzaju zdjęcia trzeba zarezerwować dużo więcej czasu.

Zwykle sesja trwa około 5-6 godzin. Dlaczego, aż tak długo? – Sesję zdjęć intymnych przygotowujemy specjalnie dla każdej modelki – wyjaśnia Sylwia Ziegler, asystująca fotografowi. – Poprzedzają ją w miarę dokładne ustalenia dotyczące oczekiwań każdej naszej modelki.

Czasami łatwiej jest wykonywać zdjęcia, czasem dużo trudniej, jednak organizując tego typu sesje zdjęciowe przez kilka ostatnich lat nauczyli się dużej cierpliwości i zrozumienia, że fotografowane modelki amatorki muszą mieć czas, aby powoli oswoić się z sytuacją i im zaufać. Starają się w swojej pracy być jak najbardziej profesjonalni, by klientki były zadowolone z samej sesji, by była ona dla nich miłym wspomnieniem, do którego będą chciały za jakiś czas powrócić i do jej efektów w postaci pięknych fotografii, oddających piękno kobiecego ciała.

Kobieta poddająca się fotografowaniu, sama decyduje, co chce pokazać. Artysta fotografik stara się tylko zaproponować konkretne ujęcie, podpowiedzieć ułożenie ciała, zagranie roli, jak aktor na planie filmu albo przeciwnie – na ogół lepiej, jeśli fotografowana kobieta jest po prostu sobą, wtedy jest najpiękniejsza. – Często prezentujemy przykładowe ujęcie i je omawiamy, tłumaczymy, jak będą wykonywane kolejne zdjęcia i co chcemy na nich pokazać – wyjaśnia Maciej Ziegler. – Każdy człowiek ma strefę swojej intymności, której nie powinien nikt przekraczać – zdajemy sobie z tego sprawę.

Zaczynają od delikatnego makijażu oraz strojów „na luzie” – jest to czas kiedy można oswoić się z rolą modelki, przyzwyczaić do zdjęć. Pierwszy makijaż zwykle trwa najdłużej, około godziny, dogrywany jest bardziej szczegółowy plan sesji, jeżeli nie został dokładnie ustalony wcześniej. Na tym etapie fotograf używa różnego rodzaju oświetlenia dostosowanego do warunków, a stylistka dba o ogólny wizerunek, nanosząc poprawki.

Małżonka artysty, Sylwia towarzyszy Maciejowi Zieglerowi podczas sesji zdjęciowych w roli stylistki i asystentki fotografa. Dzięki temu sesja ma odpowiednie tempo, realizuje poszczególne założenia, pomaga „ułożyć się” do niektórych ujęć, a także oprócz „spojrzenia mężczyzny” jest jeszcze to „spojrzenie kobiety”, często na szczegóły, które niestety, mężczyznom umykają uwadze. Wraz z żoną uzupełniają się wzajemnie w pracy nad kolejnymi sesjami.

Fatalnie wyglądają zdjęcia osoby zdenerwowanej, zestresowanej. – Nie chcemy wykonywać takich zdjęć – zaznacza Sylwia Ziegler. – Organizowana przez nas sesja zdjęciowa ma być czasem odpoczynku, relaksu, czasu dla siebie, który poświęcamy na zrobienie pięknych zdjęć. Dla każdej modelki przez kilka godzin pracuje sztab ludzi, by mogła pokazać się z jak najpiękniejszej strony.

– Nie wykonujemy zdjęć pornograficznych – zastrzega Maciej Ziegler. – Kobieta zawsze jest bardziej intrygująca, jeśli ma jakieś tajemnice. Z założenia staram się nie pokazywać, nie uwypuklać narządów płciowych. Ciało kobiety można pokazać w taki sposób, by pięknie „zagrała” sylwetka, było widać zarys ust, urodę piersi, dyskretną nagość ramion, łagodną linię brzucha, pośladków – w sposób podkreślający piękno, a zarazem ukrywający to, co nie powinno się na zdjęciach ukazać. Na życzenie modelki przy zdjęciach tak intymnych w atelier może pozostawać tylko fotograf.

Nie sztuką jest rozebrać kobietę i wykonać zdjęcia jej nagości w pełnym oświetleniu, bo wartość artystyczna takich zdjęć jest niewielka. O wiele ciekawsze są zdjęcia, które pokazują, że jeszcze „tylko” tu i tam „trochę” odsłonić, a będzie „wszystko” widać. Do tego „przykrywania” można używać biżuterii, rekwizytów, różnego rodzaju materii, itp. oraz oczywiście odpowiedniego oświetlenia.

– Zaczynamy zdjęcia przy dyskretnym oświetleniu, w raczej zmysłowych klimatach – mówi Sylwia Ziegler. – Często mówi się, że ten etap to zdjęcia wykonywane w składzie: modelka, fotograf, światło i cień. To, co chcemy pokazać, powinno wyeksponować światło, a to, co chcemy ukryć, powinien spowijać cień. Na tego rodzaju zdjęcia trzeba przeznaczyć sporo czasu. Wymagają zmiany parametrów poszczególnych lamp, czasami ułożenia modelki, stroju, włosów, udrapowania materiału, tła, a jeszcze 1001 innych szczegółów powoduje, że przygotowanie do tego jednego zdjęcia trwa około 30 minut do godziny, ale zaręczam, efekt jest wart takiej pracy – potwierdziło to już wiele klientek.

Sesje zdjęć intymnych organizują albo we własnym atelier w Lublinie, albo na terenie całej Polski, w ciekawym otoczeniu, w miejscach interesujących pod względem artystycznym. W ostatnim czasie powstało wiele ciekawych obiektów: hotele z pięknymi apartamentami, nowo wyremontowane, zadbane i ciekawe architektonicznie dworki, pałace, zameczki. Coraz więcej jest też prywatnych domów, które mogą stać się scenerią sesji fotografii intymnej w twórczości artystycznej Macieja Zieglera.
(ac)
Zdj. Archiwum Macieja Zieglera
Więcej: www.NocPoslubna.pl
Fotografia: http://www.fotograflublin.com
Fotografia ślubna: http://www.maciejziegler.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *