News will be here

Grypa nadal zbiera żniwa

W tym roku nieco wcześniej rozpoczął się epidemiczny szczyt zachorowań na grypę. Od początku września w całej Polsce odnotowano już 2 026 875 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało 5 935 z nich. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy jak co roku apelują, aby szczepić się przeciw grypie, by zapobiegać groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom pogrypowym.
Osoby, które jeszcze nie zachorowały ciągle mogą skorzystać ze szczepień. Należy pamiętać, iż już po tygodniu zyskujemy odporność częściową, a po dwóch pełną.

Dopiero skończył się styczeń, a już odnotowano ponad 2 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. To prawie 34% więcej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Hospitalizowanych jest prawie 47% więcej chorych. Co więcej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego w swych meldunkach epidemiologicznych już potwierdził 2 przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań.

„Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowe. Grypa co roku, kosztuje nas dużo zdrowia i pieniędzy, a przecież tak łatwo można jej zapobiec. Szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z wirusem i jego ciężkimi powikłaniami, dlatego też zachęcamy, aby pracownicy ochrony zdrowia zlecali swoim pacjentom szczepienia przeciw grypie” – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową, niestety nadal często myloną przez Polaków z przeziębieniem. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Skutkuje ona powikłaniami pogrypowymi, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najlepszą metodą zapobiegania zarażenia wirusem grypy oraz uniknięcia powikłań są szczepienia profilaktyczne, których skuteczność sięga 70 – 89%, dlatego niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych, które pomogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzą jej przebieg.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *