News will be here

Dlaczego nie zarządzamy domowymi systemami grzewczymi w mieszkaniach?

Nowe badanie przeprowadzone na zlecenie Honeywell (NYSE:HON),lidera w dziedzinie ogrzewania i efektywności energetycznej, ujawniło, że wielu Polaków zdecydowanie przedkłada komfort rodziny nad niskie rachunki za ogrzewanie. Mimo to w ponad jednej trzeciej gospodarstw domowych (34%) nie stosuje się najlepszych praktyk w zakresie bardziej skutecznego zarządzania domowymi systemami grzewczymi – w efekcie gospodarstwa te ponoszą zbędne koszty.

Raport Honeywell Home Heating Habits, dotyczący nawyków w ogrzewaniu mieszkań, na potrzeby którego przebadano ponad 800 właścicieli domów i mieszkań z całej Polski, wykazał, że pomimo powszechnie występujących wysokich kosztów ogrzewania oraz niskiej znajomości najlepszych praktyk w tej dziedzinie, dla większości Polaków (70%) komfort rodzinny jest ważniejszy niż niskie rachunki.

„Nasze badanie dowiodło, że w wielu gospodarstwach na pierwszym miejscu stawia się wygodę rodziny. Mimo że znaczny odsetek gospodarstw domowych dąży do zwiększenia efektywności energetycznej, znacząca część z nich nie przestrzega najlepszych praktyk umożliwiających bardziej wydajne zarządzanie swoimi nawykami ogrzewania domów. W związku z niepełnym zrozumieniem tych praktyk oraz używaniem przestarzałych technologii grzewczych wiele gospodarstw zmaga się z problemem utrzymania komfortowej temperatury w domu, ponosząc niepotrzebne koszty” – podkreśla Marek Arndt, dyrektor sprzedaży Honeywell Environmental & Energy Solutions.

Komfort na pierwszym miejscu, zarządzanie kosztami pozostaje wyzwaniem

Większość ankietowanych właścicieli mieszkań na pierwszym miejscu stawia komfort rodziny. Bisko jedna trzecia (31%) zmuszona jest poświęcić swoją wygodę, by obniżyć rachunki za ogrzewanie. Badanie Honeywell wykazało ponadto, że ponad jedna trzecia (35%) właścicieli mieszkań, których rachunki obliczane są w oparciu o szacunkowe zużycie energii, zmuszona była zwiększyć wydatki po sezonie grzewczym ze względu na przekroczenie prognozowanych wartości. Ponad jedna czwarta (26%) deklaruje, że w przeszłości pożyczała pieniądze od przyjaciół i rodziny, skorzystała z karty kredytowej lub wzięła kredyt w celu opłacenia swoich rachunków za ogrzewanie, a 28% tej grupy przyznaje, że często znajduje się w takiej sytuacji.

Ciepło stanowi główne źródło rodzinnych konfliktów – prawdopodobnie z powodu trudności z pogodzeniem komfortu z niskimi rachunkami za ogrzewanie. Respondenci, którzy mają za sobą kłótnie o temperaturę w domu, uznali to za główny powód sporów, pojawiający się nawet częściej niż sprzeczki związane z obowiązkami domowymi, pozostawianie włączonych świateł czy walkę o dostęp do komputera lub tabletu. Według ekspertów nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniach może także prowadzić do infekcji nosa i gardła, podrażnień skóry i dróg oddechowych, jak również do obniżenia koncentracji.

„Temperatura panująca w domu powinna być dostosowana do stylu życia człowieka, a także do charakteru pomieszczenia. Na przykład w pokoju dziennym nie powinna przekraczać 21 stopni, natomiast w kuchni, gdzie temperatura często jest wyższa z powodu gotowania i gdzie ludzie przejawiają większą aktywność, należy ją utrzymywać na poziomie 19–20 stopni. Sen w zbyt ciepłym otoczeniu może prowadzić do przerw lub zaburzeń snu, dlatego w sypialni najlepiej jest ustawić termostat na 17–19 stopni. Najcieplejszym pomieszczeniem może być łazienka, do 25 stopni” – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski, pediatra.

Pomimo presji, by znaleźć złoty środek pomiędzy komfortem a wydajnością, ponad połowa (53%) ankietowanych właścicieli mieszkań i domów nie korzysta z żadnych termostatów, które bardziej skutecznie kontrolowałyby temperaturę w pomieszczeniach, zadowalając się prostym włączaniem i wyłączaniem pieca lub poszczególnych grzejników; 38% nie ma możliwości kontrolowania temperatury oddzielnie w każdym pomieszczeniu, chociaż 82% spośród nich twierdzi, że chciałoby posiadać taką funkcję. Brak utrzymywania stałej temperatury w domu oraz ogrzewanie rzadko użytkowanych pomieszczeń powoduje straty energii zużywanej na ogrzewanie domu. Natomiast 15% ankietowanych twierdzi, że są w stanie kontrolować temperaturę każdego pomieszczenia – ale nie robią tego, ponieważ jest to zbyt trudne lub czasochłonne, co sugeruje konieczność regulowania temperatury poszczególnych grzejników zamiast za pośrednictwem centralnego termostatu.

„Zaskoczyło nas, jak wielu właścicieli mieszkań i domów nie korzysta z termostatów, szczególnie że spośród tych, którzy to robią, 52% wskazuje możliwość utrzymywania stałej temperatury w domu jako największą zaletę tych urządzeń, a blisko jedna trzecia uważa, że używanie termostatów pomogło im ograniczyć rachunki za ogrzewanie o 21–30 procent. Tak łatwo jest zamontować i korzystać z połączonych termostatów. Można je skonfigurować w taki sposób, by kontrolowały temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach, a nawet zintegrować z urządzeniami przenośnymi takimi jak smartfony i tablety. Mogą również pomóc użytkownikom zaoszczędzić na rachunkach. Firma Honeywell udowodniła, że dzięki połączeniu termostatów i wyznaczeniu stref w ramach naszej sieci evohome możliwe jest ograniczenie rachunków za ogrzewanie nawet o 40%*” – zaznacza Marek Arndt.

Dane badawcze wykazały ponadto, że osoby niekorzystające z termostatów oraz te, które nie są ich użytkownikami, nie zdają sobie sprawy z korzyści jakie taki system może zapewnić. Podczas gdy 32% użytkowników termostatów uważa, że pozwalają one zaoszczędzić od 21% do 30% energii, podobne szacunki czyni zaledwie 17% osób nieużywających termostatów (a 36% tej grupy nie jest w stanie ocenić, jak wiele mogłyby zaoszczędzić dzięki instalacji takiego urządzenia).

Honeywell jest globalnym liderem w dziedzinie technologii domowych i budowlanych, w tym termostatów, zabezpieczeń, ochrony przed ogniem, dymem i gazem oraz inteligentnych technologii pomiaru energii, do zastosowań w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. W Polsce asortyment powiązanych systemów kontroli ogrzewania Honeywell zawiera szereg rozwiązań, począwszy od jednostrefowego termostatu Single Zone, idealnego do mieszkań i innych nieruchomości o niewielkiej powierzchni, a skończywszy na inteligentnym termostacie Honeywell evohome, umożliwiającym zdefiniowanie nawet 12 oddzielnych stref dla pojedynczej nieruchomości. Urządzenia te można także zintegrować ze smartfonem lub tabletem użytkownika, by zapewnić pełną mobilną kontrolę nad ogrzewaniem domu. Więcej informacji na temat termostatów firmy Honeywell, korzyści płynących z zarządzania ogrzewaniem domu oraz podręcznik definiowania inteligentnych stref można znaleźć pod adresem strony internetowej http://getconnected.honeywell.com.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *