News will be here

Plastikowe odpady na plażach, wybrzeżach i w morzach

Światowy Dzień Wody i Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego to okazja, aby zastanowić się nad współczesnym problemem zanieczyszczenia mórz i oceanów. Woda to wspólny mianownik, leżący u podstaw najważniejszych wyzwań i potrzeb naszych czasów: ekologicznych, energetycznych, żywieniowych czy zdrowotnych. Producent marki Frosch od 2012 roku wdraża inicjatywę recyklingową, której celem jest przywrócenie opakowań PET do ponownego obiegu a tym samym ochronę środowiska wodnego.

Mikroplastik – ogromny problem

Plastikowe odpady na plażach, wybrzeżach i w morzach są widocznym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, jednak niebezpieczeństwo stanowią również drobne cząsteczki plastiku, których nie można dostrzec gołym okiem. Mniejsze niż pięć milimetrów prowadzą do niewyobrażalnej skali zanieczyszczenia w morzach. W całej Europie rocznie stosuje się 3125 ton pierwotnego plastiku w produktach takich jak pasty do zębów, mydła do rąk, peelingi i środki do czyszczenia domów. Mikroplastik jest stosowany także do zwiększenia atrakcyjności wyglądu opakowania. Aby zapobiec gromadzeniu coraz większych ilości odpadów plastikowych w morzach, musimy przede wszystkim poprawić sytuację na lądzie, co wiąże się z rezygnacją z pierwotnego mikroplastiku. Rafy koralowe i dna mórz są często usłane niezliczonymi kolorowymi mikrowłóknami. Przede wszystkim są to sztuczne włókna wiskozowe wykonane z celulozy, stosowane do produkcji odzieży, artykułów higienicznych i filtrów papierosowych. Również większe elementy plastikowe ulegają rozkładowi do wtórnego mikroplastiku w wyniku działania wiatru, pogody i prądów morskich.

Inicjatywa Recyklatu

Skupmy się zatem na rozwiązaniach wpisujących się w politykę zrównoważonego rozwoju, którą realizują firmy dbające o środowisko, gdyż wybór zakupu ich produktów pozwala konsumentom wspólnie działać na rzecz ekologii. Producent marki Frosch w swoich działaniach kieruje się przede wszystkim ekoefektywnością przywracając opakowania PET do ponownego obiegu, tym samym przyczynia się do poprawy ochrony mórz. Dzięki inicjatywie Reinharda Schneidera, prezesa firmy Werner & Mertz, odpady te nie są wyrzucane czy spalane a służą ponownie do produkcji butelek.

Światowy Dzień Wody i Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego – Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 r. w celu uświadomienia państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną. Tego samego dnia, kraje nadbałtyckie obchodzą ustanowiony w 1997 roku przez Komisję Helsińską dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Święto zwraca uwagę na konieczność podjęcia działań, które poprawią stan wód w tym Bałtyku. Jednym z kluczowych zagrożeń są odpady w środowisku morskim.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *