News will be here

Sposób na walkę z drobnoustrojami – miedź!

Francuskie miasto Bezannes jako pierwsze na świecie zainstalowało w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Te samodezynfekujące się powierzchnie pomagają chronić zdrowie mieszkańców, stanowią też symbol otwartości miasta na innowacje i gotowości do zmian.

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową” (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Urzędnicy miejscy z Bezannes wybrali instytucje o dużym natężeniu ruchu, w których zakażenia mogą się gwałtownie rozprzestrzeniać pomiędzy odwiedzającymi je osobami, i wyposażyli je w miedziane elementy dostarczone przez lokalną firmę Steriall. Klamki i poręcze na klatkach schodowych zamontowano w ratuszu, ośrodku opieki społecznej, centrum kultury oraz szkole podstawowej.

– Nie możemy prosić lokalnych inwestorów o wprowadzanie innowacji, nie robiąc niczego samemu – wyjaśnia Jean-Pierre Belfie, burmistrz Bezannes. – Musimy brać aktywny udział w procesie rozwoju. Chcemy zamknąć drzwi zakażeniom i troszczyć się o nasze dzieci, nauczycieli, pracowników administracji i odwiedzających.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej Sylvain Lambert, do której uczęszcza ponad 160 uczniów, także są zadowoleni z dodatkowej ochrony, jaką dają nowe elementy wyposażenia z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Rozwiązanie to pozwoli obniżyć ilość zarazków przenoszonych pomiędzy nauczycielami, dziećmi i ich rodzicami, zmniejszając wśród nich liczbę zakażeń.

Profesor Sophie Gangloff z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu w Reims zauważa: – Jak wiemy, drobnoustroje mogą przeżyć przez dni, a nawet miesiące na często dotykanych powierzchniach. Podczas gdy regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni może ograniczyć przenoszenie drobnoustrojów, nie zapewnia to wystarczającej ochrony każdemu. Dlatego też miedź przeciwdrobnoustrojowa stanowi bardzo interesujące rozwiązanie do stosowania w przestrzeni publicznej i szpitalach, tym bardziej, że wykazuje skuteczne działanie przeciwko antybiotykoopornym bakteriom.

Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już stosowane na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Pozwalają redukować rozprzestrzenianie się zakażeń, wspierając kluczowe środki kontroli zakażeń, takie jak dobra higiena rąk oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni. W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie. Jednak rozwiązania stosowane we francuskim Bezannes mają charakter bardziej kompleksowy, powszechny i mogą być inspirującym rozwiązaniem dla lokalnych samorządów w innych krajach.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *