News will be here

Drony będą dostarczać zakupy i przesyłki

Sky Tronic – twórca innowacyjnej technologii sterowania i stabilizacji lotu dla dronów opartej na sztucznej inteligencji nawiązał współpracę z polską dużą firmą logistyczną Moto ABC w zakresie opracowania i wdrożenia bezzałogowego statku powietrznego do zadań transportowych. Ta przełomowa technologia sterowania dla dronów zdobyła ostatnio uznanie członków jury międzynarodowego konkursu Start Jerusalem Competition 2017, które zakwalifikowało spółkę Sky Tronic, jako najbardziej innowacyjny startup roku, związany z  branżą: Technology, WEB, Mobile i  ICT.

Automatyzacja wkracza w coraz liczniejsze dziedziny. Jest oczywistością, że drony znacznie tańsze przy zakupie i w eksploatacji od samochodów oraz o wiele bardziej ekologiczne zaczną obsługiwać segment transportu drobnych zakupów, przesyłek i małych paczek. Od kilku lat na całym świecie mówi się o koncepcji wykorzystania dronów w transporcie, spedycji i logistyce (TSL), przede wszystkim do dostarczania przesyłek zamawianych przez klientów w sklepach internetowych, a rynkowi gracze prześcigają się w innowacjach. Zespoły specjalistów zajmujące się testowaniem procedur dostarczania zakupów i przesyłek dronami działają nie tylko w USA, ale też w Wielkiej Brytanii, Austrii oraz Izraelu. Projekt jest stale rozwijany.

Zaczęły się praktyczne zastosowania. Szwajcarska poczta (Swiss Post) zaczęła wykorzystywać drony do dostarczania przesyłek w odległe i trudno dostępne miejsca. Jest już zaawansowany pilotażowy projekt, a wdrożenie go w pełnej skali nastąpi w najbliższych latach. Przed kilkoma tygodniami w USA znana firma kurierska przeprowadziła próbną dostawę pilnie potrzebnych leków z Beverly w Massachusetts na położoną trzy mile od brzegu wyspę na Atlantyku.

Także w Polsce rozwija się ta dziedzina. Najbardziej zaawansowane prace prowadzi firma Sky Tronic założona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej. – My też chcemy uczestniczyć w tym nowym wyścigu technologicznym stosując nową technologię sterowania i stabilizacji lotu dla dronów opracowanej przez nasz zespół, która może w znaczny sposób poprawić bezpieczeństwo lotów podczas dostaw przesyłek nawet na duże odległości – mówi dr inż. Michał Lower, dyrektor ds. Rozwoju Produktów w Sky Tronic. – Nawiązaliśmy współpracę z dużą polską firmą logistyczną Moto ABC w zakresie opracowania i wdrożenia koncepcji wykorzystania dronów do transportu towarów pomiędzy centrami logistycznymi i magazynami.

Sky Tronic chce we współpracy z gdańską firmą spedycyjną Moto ABC stworzyć specjalistyczny dron dostawczy przeznaczony dla branży logistycznej, który znacznie ułatwi proces dostarczania towarów i w przyszłości może zastąpić tradycyjnych kurierów naziemnych. Będzie to rozwiązanie nowe pod względem technologicznym, które oparte będzie na stabilnej platformie nośnej BSP o założonych parametrach taktyczno-technicznych i funkcjonalnych oraz ściśle dostosowane do potrzeb i wymagań firm transportowych i logistycznych, m.in. charakteryzować się będzie wyjątkowo długim lotem oraz dużym udźwigiem niezbędnym do przenoszenia ładunków.  – Dzięki wyposażeniu drona w najnowsze technologie, jesteśmy wstanie zoptymalizować trasę przelotu oraz monitorować w sposób ciągły drogę przesyłki z bardzo dużą dokładnością – dodaje Lower.

Wielu ekspertów przyznaje, że przyszłość logistyki jest m.in. w dronach, bo doskonalenie technologii związanych z dronami rozwija się coraz szybciej, a drony mogą być z powodzeniem wykorzystywane w zadaniach transportowych. Dzięki dronom można znacząco obniżyć koszty transportu, przyśpieszyć czas dostawy przesyłek, zwiększyć elastyczność czasu dostawy oraz zapewnić niezawodność dostarczania towarów. W miastach drony umożliwią szybkie pokonywanie odległości od nadawcy przesyłki do adresata lub nawet kilku odbiorców. Drony przelecą ponad zakorkowanymi ulicami i znacznie szybciej i taniej dotrą do odbiorcy oraz z mniejszym nakładem energii, co czyni drony znacznie bardziej przyjaznymi środowisku naturalnemu.

– Mamy już sprecyzowane plany włączenia dronów do naszej codziennej działalności biznesowej. Chcemy stworzyć pierwszy na świecie system nowoczesnych centrów logistycznych i przeładunkowych, które w praktyczny sposób wykorzystywać będą nowe technologie dronowe do codziennej pracy operacyjnej i będą miały na wyposażeniu flotę dronów zintegrowaną z naziemnymi środkami transportu – zapowiada Dawid Bielecki, właściciel firmy Moto ABC. – Drony transportowe będą poruszać się pomiędzy specjalnymi stacjami, które będą swego rodzaju połączeniem lądowiska i terminali zdawczo-odbiorczych. Tam będzie następować automatyczny załadunek bądź rozładowanie towarów oraz zasilanie dronów.

Docelowo Moto ABC zamierza przygotować mobilne lądowiska i stanowiska dowodzenia dronami wraz ze stacjami dokującymi dla dronów w głównych centrach logistycznych rozrzuconych po całym kraju i realizować przewozy przesyłek tak, aby skrócić czas dostawy.  – We współpracy z kilkoma prestiżowymi firmami z branży automotive, będziemy testować nowy system dostaw towarów na żywym organizmie, który przyczyni się do powstania nowoczesnej logistyki  – dodaje Dawid Bielecki.  – Chcemy, aby w przyszłości bezzałogowe statki powietrzne przejęły część zadań realizowanych dziś przez tradycyjny transport samochodowy w naszym łańcuchu dostaw. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie dronów kurierskich ułatwi transport i spedycje towarów, a dostawy przesyłek będą bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnego sposobu transportu.

Do skomercjalizowania usług z wykorzystaniem dronów jest obecnie potrzebne stworzenie odpowiednich uregulowań prawnych dotyczących użytkowania dronów do celów komercyjnych, które pozwolą na wyznaczenie tzw. korytarzy powietrznych, by latanie dronami kurierskimi odbywało się bez żadnych ograniczeń.  Urząd Lotnictwa Cywilnego pracuje nad nowelizacją Ustawy Prawo Lotnicze, aby umożliwiać transport dronami między centrami logistycznymi, ale także na krótkie odległości, np. w celu dostarczania zakupów do domów klientów w warunkach miejskich.  – Nasz projekt może mocno wpłynąć na powstające regulacje prawne dotyczące dronów i ich wykorzystania w logistyce – dodaje Dawid Bielecki.

Zespół naukowców Sky Tronic planuje, aby drony kurierskie były zdolne do wykonywania lotów w pełni autonomicznych. Oznacza to, że w poszczególnych fazach lotu operator drona nie będzie musiał podejmować żadnych działań. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z wymogami określonymi przez właściwe instytucje, dron kurierski będzie stale monitorowany podczas lotu przez naziemną stację kontroli lotu, dzięki czemu, w przypadku wystąpienia awarii lub zagrożenia, możliwe będzie podjęcie natychmiastowych działań w czasie rzeczywistym. Stacja naziemna będzie również utrzymywać stały kontakt z kontrolerami ruchu lotniczego. Dzięki tej funkcjonalności możliwe jest zaplanowanie konkretnej trasy przelotu, zapisanie jej i wykorzystywanie zawsze wtedy, gdy będzie taka potrzeba. M. in. w razie awarii opracowane będą procedury bezpiecznego sprowadzenia drona do łagodnego, w pełni kontrolowanego lądowania. Drony mają niewielką masę własną i niewielki ładunek, dzięki czemu stopień zagrożenia dla osób postronnych jest niewielki, a znane są już w lotnictwie sposoby bezpiecznego sprowadzania do lądowania urządzeń o napędzie śmigłowcowym, łatwe do zastosowania w mniejszych i lżejszych dronach.

Dzięki nowej technologii sterowania i stabilizacji lotu FLC sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi będzie bardziej precyzyjne i bezpieczne w trudnych i zmieniających się warunkach pogodowych i terenowych.  – Poza tym drony kurierskie zdolne będą do szybkiego ustabilizowania się w tzw. zawisie, powolnego obniżania wysokości lotu oraz płynnego hamowania podczas dostarczania przesyłek pod zaprogramowany adres. Poza tym algorytmy sztucznej inteligencji pomogą w nauce, zapamiętywaniu, optymalizacji tras przelotu oraz śledzeniu przebiegu dostaw – wyjaśnia dr inż. Bogusław Szlachetko, dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Sky Tronic.

Według procedur już opracowywanych przez Sky Tronic kolejność realizowania dostaw przesyłek rozpoczyna się od pobrania przesyłki przez drona do luku bagażowego drona i wysłania do adresata za pomocą odpowiedniej aplikacji na smartfonie SMS-a z informacji o dokładnej godzinie i miejscu dostawy. Adresat na bieżąco będzie mógł sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się „podniebny kurier” i  jaki jest szacowany czas jego przylotu. Po wylądowaniu drona w strefie odbioru terminala, adresat wpisuje swój PIN, na podstawie którego następuje otworzenie się luku ładunkowego drona i uwalnianie przesyłki. Następnie w razie potrzeby dokonywane jest uzupełnienie źródeł zasilania i ewentualny serwis drona.

Rynek bezzałogowego lotnictwa szybko się rozwija w wielu krajach, a już w 2020 roku ma osiągnąć globalną wartość ponad 100 miliardów dolarów.

Sky Tronic to innowacyjna firma typu high-tech z branży bezzałogowego lotnictwa, specjalizująca się w tworzeniu nowoczesnych technologicznych dla bezzałogowego lotnictwa cywilnego i wojskowego. Opracowała inteligentny system sterowania i stabilizacji lotu wykorzystując elementy sztucznej inteligencji – logiki rozmytej FLC (ang. Fuzzy Logic Controller). Spółka powstała jako biznesowa inicjatywa środowiska akademickiego, poprzez połączenie wiedzy i doświadczenia pracowników naukowych i absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Instytutu Transferu Technologii (spółki celowej Politechniki Wrocławskiej). Spółka działa w strukturze Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Moto-ABC to firma transportowo-spedycyjna, specjalizująca się w transporcie międzynarodowym realizująca szeroki zakres usług przewozowych, zarówno dla dużych, jak i mniejszych firm produkcyjnych i handlowych. Zapewnia przewozy ładunków cało pojazdowych na obszarze całej Unii Europy, przewozy ładunków drobnicowych, przewozy przesyłek ekspresowych w ruchu międzynarodowych.
Więcej informacji na stronach: www.skytronic.com.pl
źródło: portalpolski.pl

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *