Przedświąteczne prace dorywcze – zarobki


W sezonie zimowym pracownicy z Ukrainy najchętniej wybierają stanowiska: Świętego Mikołaja, kuriera, sprzedawcę choinek, cukiernika i kelnera.  Mogą zarobić nawet do 35 zł brutto za godzinę. Ukraińcowi wystarczy tydzień pracy sezonowej w Polsce, żeby zarobić równowartość ukraińskiej miesięcznej pensji na tym samym stanowisku.
Polacy coraz rzadziej decydują się na prace dorywcze, nie tylko w okresie zimowym, ale i letnim. Z tego powodu Przedsiębiorcy odczuwają spadek zainteresowania taką formą zatrudnienia. Osoby młode coraz częściej dobrze zarabiają nawet już na stażach i praktykach. W okresie przedświątecznym jest zapotrzebowanie na pracowników wykonujących prace dorywcze. Na tym korzystają imigranci zarobkowi, którzy łatwo mogą znaleźć krótkoterminowe zatrudnienie z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Dlatego w tym roku do wielu polskich domów prezenty przyniesie Święty Mikołaj z Ukrainymówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Świąteczna gorączka na rynku pracy
Oferty dla zimowych pracowników sezonowych pojawiły się już na początku listopada, ale prawdziwy boom na rynku pracy tymczasowej przypada na grudzień. Szałowi świątecznych zakupów towarzyszy znaczny wzrost produkcji i sprzedaży artykułów oraz usług, a to generuje tysiące dodatkowych miejsc pracy, głównie w handlu i logistyce. I nawet pomimo oferowania atrakcyjnych stawek godzinowych, pracodawcom niełatwo te wakaty wypełnić.

Święty Mikołaj- stawka: 20-35 zł/h
Obecność Świętego Mikołaja jest niezbędnym elementem świątecznej atmosfery właściwie w każdym centrum handlowym. Jak wskazują ogłoszenia rekrutacyjne, osoba ubiegająca się o pracę w tej roli powinna być obdarzona odpowiednim głosem i umiejętnością nawiązywania dobrych kontaktów z dziećmi. Posiadanie długiej brody oraz mikołajowych krągłości jest dodatkowym atrybutem kandydata. Pracownicy z Ukrainy spełniający te warunki mogą w ten sposób zarobić do 35 zł/h. Wyższe stawki oferowane są Świętym Mikołajom za odwiedziny dzieci w domach podczas Wigilii – nawet do 100 zł/h.

Mniej intratnym zajęciem jest rola pomocników Mikołaja. Elfy i Śnieżynki mogą liczyć na nieco niższe stawki godzinowe (15-20 zł/h), czyli tyle ile zazwyczaj otrzymują hostessy podczas akcji promocyjnych.

Kurier – stawka: 20-24 zł/h
Każdy rodzic wie, że najważniejszym pomocnikiem Świętego Mikołaja jest niezawodny kurier, który na czas dostarczy zamówione prezenty. Dla firm kurierskich grudzień to najgorętszy okres w roku – liczba przesyłek wzrasta już od listopada, aby osiągnąć apogeum tuż przed Wigilią.   

Zwiększone zapotrzebowanie na dostawców w ostatnich latach wynika ze wzrostu popularności zakupów przez internet. Jak pokazują dane Gemius, w tym roku ze sklepów online skorzysta już 56% Polaków. Główne przewagi e-commerców nad tradycyjnymi placówkami handlowymi to przede wszystkim całodobowa dostępność, na którą wskazało 87% konsumentów, a także wygoda i szybkość zakupów. Prawdziwy test organizacyjny dla firm kurierskich nadchodzi jednak w grudniu. Aby paczki w okresie wzmożonych zakupów na czas znalazły się pod choinką, potrzeba dodatkowych kilku tysięcy kurierów. Tak duży popyt uzasadnia, dlaczego kurierzy z Ukrainy mogą zarobić nawet 24 zł/h – mówi Krzysztof Inglot.

Sprzedawca choinek – stawka: 14-21 zł/h
Choinka to kolejny z bożonarodzeniowych symboli, cieszący się niesłabnącą popularnością wśród kupujących i bez którego trudno sobie wyobrazić prawdziwe święta. W tym wypadku sezon zaczyna się na około 2 tygodnie przed Wigilią, ale praca trwa 7 dni w tygodniu, po kilkanaście godzin na dobę. Jest to więc dobry moment na szybkie uzupełnienie domowego budżetu. Ukrainiec pracujący jako sprzedawca choinek, w zależności od regionu kraju i wielkości miejscowości, może otrzymać od 14 do nawet 21 zł/h.

Dla porównania sprzedawca na tymczasowym stoisku świątecznym w supermarkecie, oferującym np. bombki i inne ozdoby czy drobne prezenty, dostanie 14-18 zł. 

Cukiernik- stawka: 14-19 zł/h
W okresie świąteczno-noworocznym chętnie podejmujemy gości lub sami wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych. A gdy mowa o polskiej gościnności, to do głowy od razu przychodzi nam ciasto i kawa. Zwiększona konsumpcja słodkości powoduje, że w miesiącach zimowych częściej poszukiwane są osoby, które zajmą się wyrobem i dekorowaniem ciast, pierników i wszelakich deserów. Na stanowisku cukiernika Ukrainiec otrzyma do 19 zł/h.

Kelner – stawka: 14-18 zł/h
Branża gastronomiczna w naszym kraju osiąga najwyższe zyski w okresie wakacyjnym, chociaż są regiony w których restauratorzy z utęsknieniem wypatrują nadejścia zimowych miesięcy. Przed świętami najwięcej ogłoszeń o pracę tymczasową zamieszczają restauracje i hotele w górskich kurortach turystycznych. Polacy niekoniecznie chcą na nie aplikować, dlatego pracodawcy sięgają po Ukraińców – pracujący jako kelnerzy otrzymują oferty zarobków w przedziale 14-18 zł/h, w zależności od posiadanego doświadczenia. Natomiast za obsługę kelnerską w trakcie zabawy sylwestrowej mogą zarobić nawet 34 zł/h brutto.

Ukraińcy mogą pracować w Polsce maksymalnie 6 lub 9 miesięcy, dlatego w przeciwieństwie do szukających zawodowej stabilizacji Polaków, chętnie korzystają z ofert pracy tymczasowej. Zimą w naszym kraju mogą liczyć na nawet 4-5 krotnie wyższe zarobki niż na Ukrainie. Na przykład jako kurier w swojej ojczyźnie otrzymaliby średnio zaledwie 5 zł/h, podobnie w gastronomii i hotelarstwie. Oznacza to, że wystarczy im tydzień pracy sezonowej w Polsce, żeby zarobić równowartość ukraińskiej miesięcznej pensji na tym samym stanowisku– podsumowuje Krzysztof Inglot.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *