Rynek pracy w 2019 r. – top zawody

Rynek pracy dynamicznie się zmienia i to jest zauważalne. Wiemy, że bezrobocie maleje, a pracodawcy chcąc zatrudnić specjalistów i utrzymać ich w firmach, poza wynagrodzeniem, oferują im szereg benefitów.
Sprawdzamy jakie specjalizacje są pożądane na rynku i dają największą szanse rozwoju, także finansowego.
Jakie branże będą cieszyć się największą popularnością w 2019 r.?

Topowe zawody
W tym roku jak i w poprzednim będzie się umacniał rynek pracownika, a pracodawcy będą zabiegać o dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowników. Kandydaci będą mogli przebierać w ofertach pracy. Wpływ na sytuację na rynku pracy ma nieustanny rozwój nowoczesnych technologii i coraz szersze zastosowanie ich w wielu sektorach, a także kwestie związane z emigracją zarobkową.

5 – Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa
Coraz więcej firm rozwija swoją działalność w internecie – tworzą kanały sprzedaży, systemy służące do komunikacji i załatwiania formalności z klientami, podwykonawcami czy partnerami firmy. Wszystkie te działania wymagają ochrony danych oraz transakcji. Niedostateczne zabezpieczenie systemów oraz baz danych może kosztować przedsiębiorstwa utratę zaufania, a w konsekwencji spadek liczby klientów czy w skrajnych przypadkach nawet grozić poważnym kryzysem wizerunkowym. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa zajmują się m.in. zabezpieczeniem systemów informatycznych oraz sieci przed nieautoryzowanym dostępem. Do ich obowiązków należy również ochrona baz danych oraz przydzielanie dostępów. Eksperci w tej dziedzinie poszukiwani są szczególnie w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym oraz w instytucjach finansowych.

4 – HR Business Partner
Osoba zatrudniona na tym stanowisku posiada wiedzę z zakresu: prawa pracy, rekrutacji, szkoleń oraz rozwoju pracowników.

Prawie co druga firma w Polsce ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Z tego względu osoby związane z branżą HR mogą liczyć na sporo atrakcyjnych ofert pracy. Dobrzy HR Business Partnerzy będą na wagę złota, z uwagi na szereg posiadanych przez nich kompetencji, są bardzo pomocni w pozyskiwaniu odpowiednich, wykwalifikowanych pracowników.

3 – specjalista ds. e-commerce
Według raportu dotyczącego branży e-commerce[1], ponad 54% z 27,8 milionów internautów, zrobiło zakupy przez Internet w 2018 roku. W sieci swoje produkty sprzedają zarówno ogromne korporacje, jak i małe, niszowe sklepy. Ta sytuacja generuje ogromne zapotrzebowanie na specjalistów obsługujących sklepy internetowe oraz nadzorujących cały proces sprzedaży.

2 – pracownik fizyczny
60% pracowników pochodzących z Ukrainy i pracujących w Polsce deklaruje chęć wyjazdu w celach zarobkowych do Niemiec, gdy tylko zostaną otwarte granice. W konsekwencji tego pojawi się ogromna luka i spora liczba wakatów. Aby zatrzymać pracownika, firmy będą musiały podnieść pensje i zaoferować lepsze warunki. To także szansa dla wszystkich osób zainteresowanych pracą w branży budowlanej, gdzie przede wszystkim poszukuje się pracowników fizycznych.

1 – programista
Programista to kolejny zawód, którego popularność rośnie wraz z rozwojem nowoczesnych technologii. Sektor IT wykazuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że programiści mogą liczyć w 2019 roku na wzrost pensji w okolicach 7%, a w niektórych firmach nawet o 10%. Twórców oprogramowania poszukują nie tylko firmy związane z nowymi technologiami. Eksperci rynku pracy mówią nawet o ponad 50 tysiącach wolnych stanowisk dla specjalistów w tej branży. Przedsiębiorstwa coraz częściej organizują specjalne kursy, także dla osób bez doświadczenia.

Rośnie zapotrzebowanie na dobrych i wykwalifikowanych pracowników. Eksperci bez względu na branże mogą liczyć na wzrost dochodów w 2019 roku, jednak ten rok będzie zdecydowanie należał do reprezentantów najbardziej pożądanych specjalizacji: programistów, pracowników fizycznych, specjalistów ds. e-commerce, HR Business Partnerów czy specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa – Natalia Bogdan, ekspert rynku pracy.
Dorota Steliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *