Jakie pytania zadają rekruterzy?

Rekruter zada wiele pytań na rozmowie kwalifikacyjnej jak np.: jakie są nasze oczekiwania finansowe, gdzie widzimy siebie za 5 lat, czy jakie są nasze wady i zalety.  Do nich jesteśmy niemal zawsze przygotowani. Niektórzy rekruterzy, zwłaszcza w branżach kreatywnych, zadają także bardziej skomplikowane i dziwne pytania.

Nie dajmy się zaskoczyć i przygotujmy sobie odpowiedzi.

Pytania rekruterów
Z jakim zwierzęciem się utożsamiasz i dlaczego?
Pytanie zaskakujące i wydawać się by mogło nie na miejscu. Rekruterzy widzą w nim sens, bo dotyczy naszego usposobienia i reakcji na niespodziewane sytuacje. Słysząc takie pytanie możemy być zaskoczeni i oburzeni.  Nie powinniśmy kpić z pytania, ale wykazać się kreatywnością. Zastanówmy się jaką dać odpowiedź. Znamy cechy zwierząt i dopasujmy je do siebie. Warto też uzasadnić, dlaczego właśnie dane zwierzę najlepiej odwzorowuje naszą osobowość.

Co musiałoby się wydarzyć, żebyś odszedł z naszej firmy?
Pytanie zazwyczaj zaskakuje kandydatów. Dzięki temu nie mają wyuczonej odpowiedzi, są szczere i zobowiązujące. Odpowiedź na to pytanie wiele mówi o motywacji do pracy, wartościach i o tym, co jest ważne dla danej osoby w miejscu pracy. Dla każdej osoby będzie to co innego – dla jednej kwestią sporną może być brak rozwoju, dla innej brak podwyżki, a dla jeszcze innej kluczowe są relacje z ludźmi.

Kto jest Twoim autorytetem i dlaczego?
To pytanie zadał mi rekruter wiele lat temu, kiedy sama brałam udział w rozmowach kwalifikacyjnych na praktyki studenckie i… nie potrafiłam na nie odpowiedzieć. Odpowiedziałam za to, kto jest moim antywzorcem. Praktyk nie dostałam, ale za to po rozmowie długo myślałam i jednak znalazłam w mojej głowie przykłady wzorów do naśladowania. Odpowiedź na to pytanie pokazuje, kto i czym nam imponuje oraz jakie są nasze wartości – sława i pieniądze, pozycja społeczna, wiedza, a może pomoc innym?

Wymień 7 zastosowań np. spinacza biurowego.
Typowe zadanie na kreatywność. Spinacz spina kartki – logiczne, ale czy pod presją czasu i stresu wynikającego z ważnego spotkania jesteśmy w stanie wymyślić coś ciekawszego? Mi zdarzyło się wieszać na spinaczach bombki na choinkę, ale z kolejnymi sześcioma zastosowaniami miałabym lekki kłopot. Tymczasem w zawodach kreatywnych, w których wymagane jest wręcz sypanie pomysłami z rękawa, przydałoby się więcej pomysłów.

Oceń mnie jako rekrutera w skali od 1 do 10. Ocenę uzasadnij.
Pytanie wymagające dużej szczerości i odwagi ze strony kandydata. Przydatne zwłaszcza na stanowiskach managerskich, w których zarządzamy zespołem i musimy dawać mu regularny, konstruktywny feedback. To jak przekażemy informację zwrotną – czy skupimy się tylko na krytyce, czy może będziemy jedynie chwalić drugą stronę, wiele powie o naszym stylu zarządzania.

To tylko kilka przykładów pytań, których większość osób nie spodziewa się usłyszeć na rozmowie o pracę. Niemożliwym jest,by z góry przewidzieć, o co będziemy pytani i przygotować gotowe odpowiedzi. Dlatego bez względu na to, jak bardzo jesteśmy zaskoczeni zadanym pytaniem, najważniejsze jest, żeby nie tracić głowy, dać sobie chwilę na zastanowienie i ze spokojem na nie odpowiedzieć -mówi Natalia Bogdan – założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse.
Dorota Steliga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *