News will be here

Jakie przywileje przysługują Dawcy szpiku?

Honorowym krwiodawcom przysługują uprawnienia w zamian za bezinteresowną pomoc. Czy z Dawcami szpiku, którzy oddali krwiotwórcze komórki macierzyste dla Pacjenta, chorego na nowotwór krwi jest podobnie? Za nieocenioną pomoc często nieznajomej osobie, również przysługują im przywileje!
Dawca, który oddał szpik lub komórki macierzyste, może korzystać z przysługujących mu przywilejów, które zapisane są w prawie  polskim.

Każdy Dawca otrzymuje legitymację i odznakę: „Dawcy Przeszczepu”, która jest wręczana w ośrodku pobierającym. Wśród Dawców są osoby, które szpik lub inne regenerujące się komórki i tkanki oddały 2 razy i więcej. Dzięki temu stali się „Zasłużonymi Dawcami Przeszczepu”.  Legitymacja i odznaka „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” jest wydawana przez Ministerstwo Zdrowia i raz do roku wręczana na uroczystym spotkaniu.

Dawcy przeszczepu bez kolejki do lekarza
Dawcy Przeszczepu i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu mają prawo do korzystania (poza kolejnością), z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej:  porad specjalistycznych, badań diagnostycznych, procedur zabiegowych ambulatoryjnych oraz z rehabilitacji.

„Dawca Przeszczepu” i „Zasłużony Dawca przeszczepu” zostają przyjęci bez kolejki. Świadczenie lekarskie zazwyczaj udzielane jest w dniu, w którym Dawca zgłosi po pomoc lub wyznaczane na inny termin – Dawca również zostanie przyjęty poza kolejnością. Świadczenie zdrowotne nie może być udzielone później, niż w przeciągu 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Darmowe leki dla Zasłużonego Dawcy Przeszczepu
Zasłużony Dawca Przeszczepu  może korzystać również z  bezpłatnych (do wysokości limitu finansowania, zapisanego w ustawie) leków, które są objęte wykazem leków refundowanych oraz wykazem leków, które można stosować w związku z oddawaniem krwi tj.: preparaty witaminowe, kwasu foliowego i żelaza.  Aby korzystać z tych przywilejów wystarczy recepta i legitymacja „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”. Na stronie http://bil.aptek.pl/servlet/pacjent/fupraw Dawca może wyszukać lek oraz wysokość jego refundacji

W jakich miastach Dawca może korzystać z darmowej komunikacji?
W wielu miejscowościach w Polsce Dawcy Szpiku mają prawo jeździć za darmo. Sprawdzić powinni czy potrzebują biletu do przejazdów komunikacją miejską.

Bezpłatne przejazdy dla „Dawcy Przeszczepu”są w miastach: Białystok, Tarnobrzeg, Zielona Góra, Wrocław, w Słupsku roczny bilet dla „Dawcy Przeszczepu” kosztuje 50 zł.

„Zasłużeni Dawcy Przeszczepu” mogą korzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie w: Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Białej Podlaskiej, Poznaniu, Elblągu, Rzeszowie oraz Wrocławiu.

Uprawnienia do nieodpłatnych przejazdów są opisane w oddzielnych regulaminach przewoźników. Warto, żeby Dawcy szpiku zaglądali do tego dokumentu. Aby korzystać z darmowych przejazdów, należy przedstawić dokument, potwierdzający uprawnienia (Legitymację Dawcy Przeszczepu lub Legitymację Zasłużonego Dawcy Przeszczepu) oraz inny dokument, potwierdzający tożsamość Dawcy – tłumaczy Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS. „

Warto dodać, że wszelkie koszty, związane z procedurą pobrania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych pokrywa Fundacja DKMS, tj.: koszty wyżywienia, zakwaterowania oraz przejazdu na badania wstępne i pobranie. Takie same warunki dotyczą osób, które zgodziły się wziąć udział w procedurze, ale z różnych powodów nie zostały zakwalifikowane do pobrania.

„Dzień pobrania to moment szczególny dla każdego Dawcy, dlatego może on zabrać ze sobą osobę towarzyszącą – koszt przejazdu oraz pobyt w hotelu dla niej pokrywa Fundacja DKMS Wszystko dlatego, żeby Dawca szpiku czuł się tego dnia komfortowo, bezpiecznie i wyjątkowo!” – powiedziała Magdalena Przysłupska, rzecznik prasowy Fundacji DKMS.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *