News will be here

Jak znaleźć dobrą pracę?

Doskonałe kwalifikacje nie wystarczą niekiedy, żeby znaleźć dobrą pracę. Oczywiście na spotkaniu z rekruterem, możesz się zaprezentować, ale chcąc być zauważonym przez pracodawców na których Ci zależy musisz się o to sam postarać.

Jak to zrobić?
Używaj odpowiednich słów kluczowych, żeby zauważyły Cię wyszukiwarki.
CV
Wypełnij CV w serwisach poświęconych pracy. Zamieść je także w mediach społecznościowych i na portalach z ogłoszeniami o pracę. Rekruterzy zwracają uwagę na pierwsze zdania w CV. Opisz swoje dotychczasowe doświadczenie. Niekiedy 2-3 zdania decydują o tym czy headhunterzy wczytują się w dalszą treść CV, czy też nie. Zadbaj o to, żeby informacje i dane kontaktowe były aktualne.

Rekomendacje
Niezmiernie duże znaczenie mają polecenia,  rekomendacje byłych szefów i współpracowników. Poproś ich o kilka zdań opinii.

Obecność na profilach
Monitoruj sytuację na profilach, na których zamieszczasz CV (społecznościowo-biznesowych i  poświęconych pracy).

Jeśli widzisz, że nie ma żadnego odzewu, sam znajdź pracodawcę i wyślij do niego aplikację. Monitoruj swoje konta w Internecie. Ponadto zaznacz w systemie opcję „szukam pracy”. Komunikat wysłany w kierunku rekruterów musi być jasny, bo to zwiększa szansę na widoczność w sieci.

Profesjonalne zdjęcie
Choć może wydawać Ci się dziwne czy niezrozumiałe, to niestety nie ominiesz tego. Kandydaci nadal potrafią zamieszczać niewłaściwe zdjęcia w dokumentach. Zapominają, że fotografia ma być ich wizytówką. Nie dołączaj zdjęcia z imprezy, z wakacji czy takiego, na którym jesteś w towarzystwie z drugą osobą (rekruter nie będzie pewien która z osób jest potencjalnym kandydatem do pracy). Zdjęcie powinno pokazać Ciebie w jak najlepszym świetle: legitymacyjne lub ujmujące część sylwetki.

CV ze słowami kluczowymi
Pierwszej selekcji CV dokonuje komputer – oprogramowanie ATS. Co widzi komputer? Najpierw nagłówki ze słowami kluczowymi,: doświadczenie, zatrudnienie, dyplomy, certyfikaty. Komputer sczytuje treść CV pod kątem danych i informacji potrzebnych w procesie rekrutacji. Nie przepada za symbolami czy dokumentami zapisanymi w formacie jpg. Sprawdzają się również dokumenty napisane czcionką Arial lub Verdana w rozmiarze od 10 do 12.

Prywatność
Pamiętaj, że rekruterzy mając imię i nazwisko, wyszukują wszelkich dostępnych informacji na Twój temat. Joanna Żukowska, ekspert serwisu rekrutacyjnego mówi, że wpisała kiedyś godność kandydata ( z interesującym CV do wyszukiwarki), niestety nie zabezpieczył prywatnego profilu na FB i każdy mógł do niego zajrzeć. Był aktywnym komentatorem wydarzeń politycznych i robił to często używając wulgarnych słów. Rekruterkę zraził ten przekaz.

Strzeż prywatności i pokazuj użytkownikom, tylko to na czym Ci zależy. Sprawdź ustawienia prywatności kont. Czy Twoje konto jest zabezpieczone przed dostępem dla innych osób?

Aktywność na blogach specjalistycznych
W chwili kiedy do pracy są poszukiwani eksperci, dodatkową rekomendacją będzie ich obecność na blogach poświęconych np. finansom, zdrowiu, macierzyństwie czy nieruchomościom. Aktywny komentator staje się widoczny dla internetowej społeczności, a treści, jakie publikuje, są potwierdzeniem kompetencji. Jeśli lubisz pisać i chcesz dzielić się wiedzą specjalistyczną – warto to wykorzystać, zakładając np. własnego bloga.

Siatka kontaktów
Nie szczędź zawodowych informacji na swój temat. Jeśli wypełniasz profil w Internecie, system z pewnością poinformuje cię, że np. wypełniłeś swój profil w 60, 80 czy 100 proc. Podpowie ci też, kogo możesz znać i jak budować siatkę kontaktów. Działaj według wskazówek. Nigdy nie wiesz kto, nawet wśród Twoich znajomych, może być przepustką do nowej pracy. Wyślij w świat jasny komunikat „szukam pracy” – Joanna Żukowska, ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *