News will be here

Jak walczyć z wirusowym zapaleniem wątroby?

Według przeprowadzonych badań na wirusowe zapalenia wątroby na świecie umiera rocznie blisko 1,4 mln ludzi. W 2016 r. Światowa Organizacja Zdrowia obrała globalną strategię, dzięki której do 2030 r. zostanie wyeliminowane WZW, jako światowe zagrożenie zdrowotne. Niezbędne są jednak skorelowane działania, tj. edukacja społeczeństw i szeroka diagnostyka pozwalająca odnaleźć nieświadomie zakażonych.
Zagrożenie, jakim są wirusowe zapalenia wątroby, szczególnie typu B i C (odpowiedzialne za 96% wszystkich przypadków śmiertelnych)2, przez długi czas było niedocenianie przez światowe organizacje zdrowotne. Na szczęście zmieniło się to na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie WZW B i WZW C stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie, porównywalnych do takich jak: HIV, gruźlica, malaria. Z tego względu, co roku, 28 lipca, obchodzony jest Światowy Dzień WZW – jedna z ośmiu globalnych kampanii na rzecz zdrowia publicznego organizowana przez Światową Organizację Zdrowia. Jej celem jest zapewnienie możliwości edukacji, lepszego zrozumienia WZW oraz wzmocnienie środków zapobiegawczych i kontrolnych w państwach członkowskich.

Plan działania z Wirusowym Zapaleniem Wątroby
W 2016 roku World Health Assembly przyjęło pierwszą globalną strategię, której wytyczne i zaplanowane działania mają na celu eliminację WZW, jako problemu zdrowia publicznego do 2030 r., w tym redukcję nowych zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby o 90% i zmniejszenie liczby zgonów z powodu WZW o 65%.3 Przyjęły ją 194 kraje, w tym Polska.

Wirusowe Zapalenie Wątroby w Polsce
W Polsce zakażonych HBV jest 500 tys.1 osób, a HCV 150 tys.2, z czego 86%3 o tym nie wie. Powszechny program szczepień noworodków i niemowlaków przeciwko HBV pozwala prewencyjnie walczyć z WZW typu B. Od 2015 r. dostępne są skuteczne niemal w 100% terapie na HCV, refundowane w ramach programu lekowego NFZ „Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową”. Dzięki zwiększonym nakładom finansowym znacząco skróciły się również kolejki oczekujących do leczenia. Obecnie w wielu ośrodkach jest ono dostępne niemal od ręki. Najnowszy projekt Ministra Zdrowia z 10 czerwca 2019 r. ws. szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, zwraca mocno uwagę na właściwą profilaktykę chorób zakaźnych, w tym HCV, w miejscach, gdzie może dojść do przerwania ciągłości skóry – prof. Robert Halota, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *