News will be here

Niedobór testosteronu w organizmie

Większość Polaków twierdzi, że wie jakie funkcje pełni w organizmie testosteron. Niestety przynajmniej co czwarta osoba nie ma wiedzy na ten temat. Wśród Polaków, którzy rozpoznają funkcje testosteronu, ponad połowa wymienia pobudzanie wzrostu owłosienia ciała i twarzy oraz pobudzanie erekcji i produkcję spermy. Na trzecim miejscu pojawia się odpowiedź, że kształtuje on męską sylwetkę.
Z badania opinii przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Mój testosteron”, kobiety wypadają o 6% lepiej od mężczyzn.

Co to jest testosteron?
Jest to główny męski hormon płciowy i odgrywa wiele ważnych funkcji w organizmie mężczyzny. Testosteron jest odpowiedzialny za męskie cechy płciowe: niski głos, wzrost włosów na ciele, zarost męski na twarzy, szerokie barki i wąskie biodra, ale i inne czynniki związane z produkcją nasienia czy rozwojem mięśni i kości.

Ważne zdrowie fizyczne, ale i psychiczne
Utrzymanie prawidłowego poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. „Prawidłowy poziom testosteronu jest warunkiem satysfakcjonującej jakości życia, dobrego samopoczucia i sprawności seksualnej. Mężczyźni z prawidłowym poziomem testosteronu żyją dłużej i rzadziej występują u nich poważne choroby, takie jak cukrzyca, miażdżyca czy otyłość” – wyjaśnia dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach. „Cieszy więc fakt, że ¾ zapytanych potrafi wyróżnić funkcje testosteronu. Jednak warto zaznaczyć, że są to dość popularne funkcje, takie jak: pobudzanie wzrostu owłosienia ciała i twarzy (53,3%), pobudzanie erekcji i produkcja spermy 51,6%, kształtowanie męskiej sylwetki o szerokich barkach i wąskich, jędrnych pośladkach (41,4%), bo już fakt wpływania na sprawność stawów i ich ruchomość wskazuje zaledwie 8,6% osób. Tylko 16,6% kojarzy testosteron w kontekście pozytywnego oddziaływania na psychikę. Niestety ponad 26% pytanych stanowczo deklaruje brak wiedzy o funkcji testosteronu” – dodaje.

Kobiety o owłosieniu, mężczyźni o erekcji
Odmienny obraz roli testosteronu wyłania się z odpowiedzi w zależności od płci respondentów. Kobiety najczęściej wskazują funkcje testosteronu takie jak: pobudzanie wzrostu owłosienia ciała i twarzy, aktywacja erekcji i produkcji spermy oraz kształtowanie męskiej sylwetki. Z kolei mężczyźni na pierwszym miejscu wymieniają pobudzanie erekcji, na drugim – wzrost owłosienia, a na trzecim – wpływ na aktywność życiową mężczyzny, pomoc w byciu stanowczym i podejmowaniu decyzji. Kształtowanie sylwetki znajduje się dopiero na piątej pozycji i ustępuje odpowiedzialności za płodność. Ta ostatnia funkcja jest tak samo znana wśród kobiet.

„Wyniki badania są odzwierciedleniem pewnych schematów myślowych, które istnieją w społeczeństwie. Kobiety uznają testosteron za męski hormon, jest dla nich wyznacznikiem męskości, ale w pierwszej kolejności w kontekście wyglądu. Mężczyźni z kolei koncentrują się na względach seksualnych, jednak doceniają znaczenie testosteronu również w innych aspektach, które utożsamiają z cechami typowo męskimi, jak np. stanowczość w podejmowaniu decyzji” – mówi dr n. med. Kempisty-Jeznach.

Niedobór testosteronu
Tego określenia używają lekarze, kiedy spadkowi stężenia testosteronu we krwi mężczyzny towarzyszą objawy kliniczne jego niedoboru. Produkcja tego hormonu spowalnia wraz z wiekiem. U większości mężczyzn poziom testosteronu zaczyna zmniejszać się od 35. roku życia i spada o 1-2% rocznie, co w praktyce oznacza również obniżenie zdolności rozrodczej. W literaturze możemy także spotkać się z określeniami „andropauza”, ale także „późnym hipogonadyzmem” lub „zespołem niewydolności hormonalnej”. Przyczyną spadku testosteronu jest też stres, brak aktywności fizycznej, niedobór snu i złe nawyki żywieniowe.

„Niedobór testosteronu oddziałuje na wiele sfer życia mężczyzny, rozpoczynając od obniżenia libido, zaburzeń erekcji, zmian nastroju od smutku i braku sił witalnych po rozdrażnienie i niecierpliwość, przez zmniejszenie masy mięśniowej i mineralizacji kości do zaburzeń metabolizmu takich jak: otyłość, szczególnie brzuszna, insulinooporność, cukrzyca i nadciśnienie. Jeśli mężczyzna rozpoznał u siebie któryś z objawów, powinien zgłosić się do lekarza. Tutaj czujnością może się wykazać także partnerka lub córka. Pierwszym krokiem pomocnym w ocenie objawów sugerujących niedobory testosteronu może być kwestionariusz ADAM” – dr n. med. Ewa Kempisty-Jeznach, lekarz medycyny męskiej, ekspert kampanii „Mój testosteron”.
źródło: newsrm.tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *