News will be here

Czy w przesądy ślubne warto wierzyć?

Ceremonia ślubna to wyjątkowy dzień w życiu. To tylko chwila, ale dla wielu jest niezapomniana. Każda Para Młoda marzy, by jej szczęście trwało wiecznie. Tak było, jest i będzie. Ludzie wierzą, że przestrzeganie pewnych zwyczajów i przesądów pomoże w małżeństwie. Będzie ono wieczne i szczęśliwe.
W jakie przesądy ślubne wierzą Polacy?

1. Najlepsze miesiące na ślub to te, które w nazwie mają „r”. Najbardziej pechowymi jest maj i listopad.

2. Pan młody nie może przed ślubem zobaczyć sukni panny młodej.

3.Panna młoda powinna mieć na sobie coś pożyczonego, bo to wróży przychylność nowej rodziny; coś nowego – przyniesie to bogactwo w życiu; coś starego – wsparcie najbliższych w trudnych chwilach oraz  niebieskiego, co wróży wierność małżonka.

4. Dziewczęta nie powinny przymierzać sukni panny młodej, bo nie wyjdą za mąż.

5. Aby w małżeństwie były zawsze pieniądze, panna młoda do buta powinna włożyć monetę, a pan młody do kieszeni marynarki drobne pieniądze.

6. Stawiając wieczorem na parapecie buty panny młodej, w dniu ślubu będzie ładna pogoda, a w butach znajdzie się szczęście.

7. Zakupione obrączki należy zakładać dopiero na ceremonii.

8. Nie wolno zgubić obrączek, bo to oznacza utratę małżonka.

9. Obrączki nie wolno wkładać na środkowy palec, ale na serdeczny, gdyż to oznacza zdradę.

10. Pochmurne niebo, deszcz w dniu ślubu, źle wróży dla związku.

11. Kiedy panna młoda płacze przed ślubem, będzie miała same pomyślne dni w życiu.

12. Panna młoda nie może sama poprawiać sobie welonu.

13. Nie wolno potknąć się w drodze do ołtarza, to źle wróży związkowi.

14. Świece na ołtarzu powinny palić się równo, jeśli np. płomień gaśnie jest to zły znak dla związku.

15. Panna młoda po ślubie stojąc jeszcze przed ołtarzem powinna poczekać, aż pan młody ją okrąży, obejdzie dookoła, oznacza to, że owinie sobie męża „wokół palca”.

16. Na sali Młoda Para po wypiciu szampana, powinna wyrzucić na szczęście kieliszki za siebie.

17. Ważny jest pierwszy taniec, bo jeśli Nowożeńcy pomylą kroki, nie będą zgodnie szli przez życie.

18. Na oczepinach panna młoda rzuca welon niezaślubionym dziewczętom, a pan młody muszkę kawalerom. Osoby, które złapią części garderoby jako pierwsi z weselników wezmą ślub ze swoimi  partnerami. Muszą też ze sobą zatańczyć.

19. Przenoszenie przez próg panny młodej, zapewni jej lekkie życie.

20. Podobno, kto dwa razy świadkuje, nigdy nie ślubuje.

Dawniej uważano, że siedząca lalka na aucie wiozącym Parę Młodą do ślubu, przynosi pecha. Jeśli młode małżeństwo nie mogło mieć dzieci, winą obarczano właśnie tę lalkę. Jest oczywiście wiele więcej przesądów i zwyczajów, które są przestrzegane do dziś.

Czy wierzyć w przesądy ślubne?
Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, czy się sprawdzają? Z doświadczenia wiemy, że nie, ale ludzie nadal w nie wierzą.  Szczęście w związku nie zależy od przesądów. W innych krajach np. kradną pannę młodą i pan młody musi ją wykupić za symboliczną kwotę. Najpierw musi ją oczywiście znaleźć. Jak to mówią, co kraj to obyczaj. Jeśli przesądy i zwyczaje faktycznie by się sprawdzały, to małżeństwa byłyby trwałe, a tak niestety nie jest. Można nad tym ubolewać, bo przecież przygotowanie uroczystości, z dbałością o każdy szczegół wymaga wielu zabiegów, nie mówiąc już o pieniądzach. Po kilku latach (niekiedy wcześniej) czar pryska i byli szczęśliwi Nowożeńcy spotykają się na sprawach rozwodowych. Potraktujmy więc przesądy tylko jako dobrą zabawę.
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *