News will be here

Ile zarabiają młodzi programiści?

Młodzi programiści zainteresowani są pracą w IT,  bo jest to najszybciej rozwijająca się branża z najwyższymi zarobkami w Polsce. Oczekiwania finansowe początkujących programistów średnio wynoszą 8000 zł netto miesięcznie, w przypadku mężczyzn. Natomiast kobiety deklarują o 35% mniejszą kwotę. 
Pracodawcy oferują młodym adeptom dwukrotnie mniejszą kwotę (wynika z najnowszego raportu No Fluff Jobs). Wielu młodych programistów myśli poważnie o swojej przyszłości i chce mieć możliwość samodzielnego utrzymania się. Mają wobec przyszłych pracodawców konkretne oczekiwania, nie tylko finansowe. Wybierając firmę kierują się możliwością rozwoju i zdobywania szerokich kompetencji.

Preferowana wysoka pensja i umowa o pracę
Mężczyźni chcą zarabiać na początku nawet 8900 zł netto, kobiety 5792 zł. Pensje juniorów są jednak  niższe o 52% i w przypadku mężczyzn wynoszą 4200 zł na rękę, kobiet nieco ponad 3511 zł.

Młodzi programiści, którzy mają co najwyżej dwa lata doświadczenia, wolą pracę na etacie. Taką formę zatrudnienia preferuje aż 58 proc. z nich. Ponad 31 proc. chce wykonywać pracę na umowie B2B, zaledwie 7,5 proc. na umowę zlecenie, a niespełna 3,5 proc. deklaruje chęć podpisania umowy o dzieło.
Jednak i tu oczekiwania to jedno, a rzeczywistość drugie. 31 proc. juniorów w IT pracuje na umowę zlecenie, mimo że preferencje co do tej umowy wyraził tylko co 13. z nich.

Juniorzy stawiają na rozwój
Z raportu wynika, że 82 proc. juniorów uważa, że w pracy najważniejsza jest możliwość rozwoju. Dlatego poszukują oni różnych sposobów na doszkalanie się i poszerzanie swoich zawodowych horyzontów. Dla 66 proc. najbardziej liczy się atmosfera w pracy, a dla 58 proc. zarobki. 44 proc. ceni sobie także to, czy projekt jest ciekawy i rozwojowy. Najmniej istotnymi aspektami pracy okazały się m.in. możliwość pracy zdalnej (wskazało to 17,5 proc.) czy benefity pozapłacowe (9 proc).

Juniorzy chcą pracować w firmach, które oferują im dodatkowe szkolenia, zwracają szczególną uwagę na potencjał pracowników oraz zapewniają ścieżkę zawodowego awansu. Cieszy fakt, że młodzi programiści chcą się rozwijać i zdobywać coraz większe doświadczenie w swojej branży.

Preferowane języki programowania i kompetencje
23 proc. juniorów wskazuje, że ich głównym językiem programowania w pracy jest Java. Nie znaczy to jednak, że rezygnują oni z rozszerzania swoich umiejętności o inne opcje. Młodzi programiści mogą pochwalić się także znajomością JavaScriptu (20 proc.), Pythona (18 proc.) oraz C# (12 proc.).

Warto podkreślić, że wśród młodych adeptów branży IT znajdziemy również tych, którzy specjalizują się w stosunkowo młodych językach programowania np. Kotlinie czy R. Jeśli chodzi o specjalizacje to juniorzy głównie pracują w obszarach: Backend, Testing oraz Frontend. Już 8 proc. przebadanych przez nas juniorów pracuje także w obszarze Mobile.

Co 12. początkujący programista uznaje pracę za skuteczne źródło nauki. W grupie średniozaawansowanych (midów) tylko co 5.Wiedzę i kompetencje młodzi programiści czerpią głównie z sieci – ponad 27 proc, szuka inspiracji w tutorialach internetowych, a 19,5 proc. w kursach online. Studia informatyczne i pokrewne są równie powszechne jako źródło wiedzy – wskazało je 21 proc. badanych, zaś 12 proc. stawia na szkoły programowania. Za skuteczne źródło nauki jedynie 8 proc. uważa pracę w zawodzie, choć chcą i podejmują ją dość szybko.Najmniej atrakcyjnymi opcjami, z których młodzi programiści mogą zdobywać kompetencje, są projekty Open Source oraz szkolenia firmowe.

Młodzi idą z duchem czasu i oczekują coraz więcej
Najnowszy raport No Fluff Jobs „Pierwsze kroki w IT. Oczekiwania młodych programistów” pokazuje trzy istotne trendy obecne u młodych pracowników branży IT. Osoby z co najwyżej dwuletnim stażem mają jasno sprecyzowane oczekiwania co do swojej kariery: chcą mieć możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, deklarują chęć otrzymywania wysokiego, satysfakcjonującego wynagrodzenia i liczą, że praca da im liczne okazje do rozwoju.

No Fluff Jobs rewolucjonizuje od dawna rynek rekrutacji IT w Polsce – jako pierwszy i jedyny portal wymaga od pracodawców publikacji widełek płacowych w każdym z ogłoszeń rekrutacyjnych. Stąd wiele danych co do wysokości oferowanych juniorom zarobków, form zatrudnienia czy specjalizacji, w których pracują zostało pozyskanych z danych wewnętrznych tego największego w Polsce serwisu rekrutacyjnego.

Dane na temat oczekiwań początkujących programistów pochodzą z Ankiety “Zarobki w IT” przeprowadzonej przez No Fluff Jobs w dniach 22.07- 26.10.2019 roku na próbie 2130 osób – Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. Karolina Krzeska

One Comment

  1. Karol

    Brakuje na rynku pracy takich, więc dobry programista o dobrych umiejętnościach zasługuje na takie zarobki. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *