News will be here

Ból głowy – migrena, kręgosłup, zatoki

Ból głowy to bardzo niewdzięczna dolegliwość. Jeśli jest lekki czy pulsujący  sięgamy przeważnie po tabletkę. Ból mija i uważamy, że problemu nie ma. Gorzej kiedy głowa boli coraz częściej i nie pomagają już żadne proszki. Przyczyny bólu głowy:
Kręgosłup
Kiedy boli nie tylko głowa, ale również odcinek szyjny, jest to związane z przeciążeniem kręgosłupa. Pomaga masaż karku i ramion oraz ćwiczenia. Przyczyną jest nieprawidłowa pozycja podczas pracy przy komputerze, wpatrywania się w smartfona, czytania książki, a nawet podczas snu itp. Zwracajmy szczególną uwagę jak ułożony jest kręgosłup. Niewłaściwa pozycja nawet podczas jazdy w samochodzie czy dźwiganie zakupów, powoduje nadmierne napięcie mięśni lub ich przykurcz. Wynikiem jest zły przepływ krwi do mózgu. Występuje przy tym mrowienie palców, drętwienie dłoni, a nawet zawroty głowy i nudności. Ból może być tak dotkliwy, że nie pozwala normalnie funkcjonować. Ból głowy ustąpi, kiedy będziemy wykonywali ćwiczenia, ale później powróci.

Migrena
Przy migrenie ból głowy trwa przeważnie 3 dni i nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie możemy nie tylko wykonywać praktycznie żadnej pracy, ale nawet zasnąć.  Odmian migreny jest wiele. Występuje światłowstręt, pojawiają się nudności, a niektórych przypadkach jest problem z widzeniem. Przyczyną jest najczęściej silny stres. Pomagają zimne okłady z lodu lub wody z octem.

Zatoki
Zapalenie zatok poznamy przy bólu podczas pochylania się. Kiedy rano mamy ból na środku czoła i w okolicy policzków oraz nosa, to możemy mieć chore zatoki. Ponadto ciśnienie krwi jest podwyższone, występuje chrypka, katar, stan podgorączkowy, a niekiedy i brak apetytu. Powinniśmy udać się do lekarza, bo sprawa jest poważna.

Organizm zazwyczaj daje znać także poprzez ból głowy, że potrzebuje pomocy. Nie powinniśmy tego sygnału lekceważyć, bo może to być coś poważniejszego. Chwilowo wspomożemy się tabletkami przeciwbólowymi, ale kiedy głowa boli zbyt często, udajmy się do lekarza, który zleci zrobienie specjalistycznych badań. Może się okazać, że przyczyną powtarzających się bóli głowy jest np. tętniak. Nie ignorujmy dolegliwości.

Ból głowy jest trudny do zniesienia. Z lekkim, chwilowym poradzimy sobie, ale kiedy jest silny, mamy problem nawet z koncentracją. Nawet pozycja leżąca czy drzemka nie zawsze pomagają. Nie oznacza, że jest to od razu poważna dolegliwość, ale warto sprawdzić, co jest przyczyną.

Z pewnością nie powinniśmy przeciążać organizmu. Unikajmy przemęczenia i wysypiajmy się. Organizm jest wrogiem również stresu, więc jeśli jesteśmy poddenerwowani, zaparzmy sobie napar ziołowy i spróbujmy się zrelaksować np. przez ćwiczenia i spacer. Oderwijmy się od tego co nas zdenerwowało. Nie myślmy o tym, bo kolejny dzień może pokazać, że zupełnie niepotrzebnie stresowaliśmy. Błahostki traktujmy z pobłażaniem, nawet z ironią, bo zdrowie jest najważniejsze!
arka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *