News will be here

Zanim wyślesz CV sprawdź ofertę pracy

Wysyłając CV uważaj, bo możesz trafić na oszusta wyłudzającego dane osobowe lub pieniądze. Sprawdź ogłoszeniodawcę zanim ujawnisz swoje dane. Liczba oszustów rośnie, więc bądź ostrożny.

W niektórych portalach pracodawcy muszą podać nazwę firmy, numer NIP i zapłacić za ogłoszenie. Dzięki temu oferty pracy są prawdziwe. W serwisach, gdzie nie ma takich wymogów, ogłoszenia nadają także osoby prywatne.

Fałszywe oferty pracy
Pojawiają się nadal. Nie podejrzewasz, że możesz być również ofiarą oszustów. Zgłaszasz się do pisania tekstów i nie przypuszczasz, że możesz trafić na nieuczciwego ogłoszeniodawcę. W ofertach jest wymagane przesłanie próbnego tekstu do oceny. Przesyłasz artykuł do weryfikacji i nikt się nie odzywa. Stwierdzasz, że się nie zakwalifikowałeś. Możliwe, że chodziło jedynie o pozyskanie gotowych, darmowych i ciekawych materiałów do publikacji w portalu lub na blogu. Podobnie jest z projektami graficznymi. itp.  Nikt nie sprawdza czy jego prace zostały wykorzystane.

Oszuści dzięki ogłoszeniom pozyskują adresy mailowe – wysyłają materiały spamem. Pobierają też opłaty za udostępnienie oferty pracy w domu – pomysłowi naciągacze przesyłają informacje o pracy. Niewiele osób domyśli się, że jest to oszustwo, bo mail jest napisany bezbłędnie i podane są dane firmy (NIP, REGON). Okazuje się, że firma, której dane są umieszczone w podpisie, nie ma z ofertą nic wspólnego.

Jak sprawdzić prawdziwość oferty przed wysłaniem CV?

 • adres mailowy musi być firmowy – wystrzegaj się założonych w bezpłatnych domenach. Oszuści mogą zarezerwować domenę i podawać firmowy adres.
 • firma zazwyczaj prowadzi stronę internetową. Jeśli jednak nie posiada, to podaje nr telefonu, mail do kontaktu. Prześlij zapytanie lub zadzwoń zanim załączysz CV
 • sprawdź czy firma istnieje (NIP, REGON, adres)
 • sprawdź domenę, kiedy i w jakim kraju została zarejestrowana.
 • sprawdź numer telefonu w wyszukiwarce – wyświetli się przy tym  kto jest nadawcą ogłoszenia (firma czy osoba prywatna) i od jakiego czasu jest zamieszczane. Wyszukiwarka nie sprawdzi jednak numeru komórkowego. Zadzwoń z zastrzeżonego lub ze stacjonarnego telefonu, żebyś nie ujawnił swojego numeru.
 • sprawdź opinie w Internecie na temat firmy
 • po numerze KRS,  NIP, REGON wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG) sprawdzisz każdą firmę, bo Internet prawdę Ci powie. Korzystaj z tego banku wiedzy.

Na co uważać w ogłoszeniach o pracy?
Jesteś zdesperowany, bo długi czas szukasz pracy. Pojawia się oferta i jesteś zachwycony, gdyż wreszcie coś znalazłeś. Jeśli ogłoszeniodawca  składa nierealne obietnice to unikaj takich propozycji np. :

 • praca przy komputerze 2 godziny dziennie
 • pracujesz kiedy chcesz
 • zarobki bez ograniczeń (bez konkretów)
 • dobre zarobki przy minimalnej pracy
 • dobrze płatna praca przez internet
 • umiesz obsłużyć komputer to ta praca jest dla Ciebie
 • praca dla każdego bez ograniczeń, dodatkowa praca  dla osób ze stałym dostępem do Internetu.

Za nic nie robienie nikt nie płaci wysokiej pensji. Zanim pracodawca zaoferuje Ci odpowiednie wynagrodzenie to musi sprawdzić co potrafisz robić. Jeśli nie masz żadnych kwalifikacji to nie spodziewaj się wysokiej stawki godzinowej. W ogłoszeniu muszą być podane wymagania i propozycje finansowe.
Jeśli wysyłasz CV przez formularz to sprawdź stronę internetową.

Oferty Agencji Pracy
Na swoich stronach zapraszają do rejestracji CV. W momencie kiedy pojawia się odpowiednia oferta pracy, dzwonią do kandydata. Agencje pracy często nie ujawniają danych pracodawców. Firmy wielokrotnie wycofują oferty i przerywają rekrutację. Nie życzą sobie ujawniania danych firmy z różnych powodów:
– często zmieniają pracowników
– unikają bezpośredniego kontaktu z kandydatami
– bez szczególnych powodów – dane są podawane tylko osobom zapraszanym na rozmowę rekrutacyjną
Jeśli Agencja Pracy jest zarejestrowana w KRS możesz bez obaw przesyłać CV.
AM

One Comment

 1. Adam

  Osobiście bardzo przestrzegam przed wszelkimi ofertami typu wypełnianie ankiet, wniosków itp. Większość to oszustwa, zobaczcie że nigdy nie ma podanych nazw firm, adresów firm to wszystko naciąganie lub oszustwo na dane osoby jaka się złapie na wykonanie czegoś takiego, warto poczytać https://infomiasto.eu/forum/topic/co-to-jest-praca-wypelnianie-wnioskow/ bardzo wiele osób tak zostało oszukanych. Przed tym trzeba przestrzegać ludzi aby nie byli naiwni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *