News will be here

Jak zająć czas dziecku w czasie epidemii?

Obecna sytuacja z powodu epidemii przymusiła nas do przebywania w domu. Zostań w domu to hasło, które dźwięczy w uszach non stop. Dorośli znajdą sobie zawsze zajęcie, ale trudniej jest z dziećmi. Jak poradzić sobie z maluchami, które mają dużo energii i nie rozumieją tej sytuacji?
Co odpowiadać na pytania: dlaczego nie wstajemy jak zwykle? Dlaczego nie idziemy do przedszkola? Czy mogę pójść do piaskownicy? Czy mogę odwiedzić kolegę, koleżankę? itd.  Postarajmy się jak najszybciej wytłumaczyć dziecku, co się dzieje w związku z epidemią koronawirusa i przedstawmy mu plan zajęć na najbliższe dni. Poczuje się bezpiecznie, a przecież właśnie o to chodzi.

Jak rozmawiać z dziećmi?
Co robić z najmłodszymi, jak odpowiadać na trudne pytania, jak wyjaśnić powód zmiany rytmu dnia i ograniczeń? Najlepszym sposobem, żeby oswoić dziecko z nową sytuacją jest szczerość i pokazanie, że może na nas polegać, jest bezpieczne. Po pewnym czasie zrozumie, że wolne od przedszkola, służy nam wszystkim, łącznie z wujkami, kolegami i dziadkami. Bardzo ważny jest kontakt telefoniczny z koleżanką, kolegą, z rodziną, z osobami za którymi dziecko może tęsknić. Można spróbować użyć w tym celu popularnych komunikatorów z funkcją wideo czatu. Powiedzmy co  teraz się zmieni: nie będziemy chodzić na plac zabaw, będziemy bawić się w ogrodzie, może na balkonie – podpowiada rodzicom coach i praktyk dramy, Monika Perdjon.

Co robić z dziećmi?
Zapewnijmy dziecku zajęcia i opracujmy plan dnia, zbliżony do szkolnego lub przedszkolnego. Ograniczmy przy tym do absolutnego minimum, aktywność na świeżym powietrzu. Czas na spotykanie się w większej grupie na placach zabaw czy plenerowych siłowniach zostawmy na później. W nadchodzącą wiosnę i lato będzie do tego jeszcze niejedna okazja. Wszystkim nam zależy na tym, by jak najszybciej wrócić do stanu normalności.

Wykażmy się kreatywnością!
Jeśli już przerobiliście wszystkie gry planszowe i przeczytaliście zaległe lektury, koniecznie odwiedźcie w sieci – Fabrykę Wyobraźni Endo. Można pobrać ilustracje z koszulek Endo w formie kolorowanek i wykorzystać do małej metamorfozy dziecięcego pokoju.

Szkoła rysunku Endo to z kolei proste lekcje, które pokażą dzieciom, jak narysować pandę, wojownika ninja, wóz strażacki czy dinozaura.
W zakładce Kreatywne projekty nie zabraknie zaskakujących pomysłów Endo na fantastyczną zabawę, połączoną z nauką! Sztuka aborygenów, zabawa w odbicie lustrzane, malowanie na folii, stemple z owoców, mini latawiec czy własnoręczne wykonanie lornetki dla małego podróżnika – to tylko kilka z wielu fantastycznych pomysłów marki, jak zająć dzieci, by zrobić z nich młodych naukowców, malarzy i poszukiwaczy przygód! Zaręczamy, że tego rodzaju zadania dla najmłodszych będą w najbliższych dniach na wagę złota, jeśli nie chcemy widzieć naszych pociech przed ekranem telewizora czy tabletu.

Natomiast w zakładce Magazyn Endo znajdziemy mnóstwo porad dotyczących dzieci, edukacji, kultury, psychologii czy wychowania. Warto zajrzeć także do sekcji Konkursy i spróbować pokazać dziecku, jak fajnie jest być małym artystą, przy okazji próbując wygrać jedną z fantastycznych nagród. Uwierzcie, efekty pracy młodych adeptów sztuki mogą zaskoczyć wszystkich.

Wiosna za oknem i w domu
A skoro już siedzimy w domu, może warto pomyśleć nad poszukaniem nowej, wiosennej garderoby dla naszych milusińskich? W internetowych sklepach pojawiły się nowe kolekcje ubranek z ulubionymi bohaterami naszych dzieci. Zabawne hasła wywołują szeroki uśmiech na twarzy i nie tylko dziecięcej. Są T-shirty dla mamy, taty, wujka i babci, z odrobiną humoru. Gdy zakończycie twórczą rodzinną aktywność, możecie zrobić wielką wystawę kreatywnych dzieł sztuki, z biletami, udawanym szampanem i szykownymi przekąskami
Olga Kisiel-Konopka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *