News will be here

6 sposobów na tchnięcie życia w zaśniedziałe wnętrze.

jak tchnąć życie do wnętrz

Jak zmienić wnętrze domu?

Dom jest tym miejscem, do którego chętnie i z radością wracamy, szukając bezpieczeństwa i odpoczynku. Jednak dom jest także miejscem, które powinno odzwierciedlać nasze wnętrze, wówczas czujemy się w nim naprawdę dobrze. Warto wiedzieć jak można zmienić wystrój, aby był bardziej nasz, a przy tym wyglądał dobrze.

Wizja to podstawa!
Każdą zmianę należy zacząć od zastanowienia się, dlaczego jej tak naprawdę chcemy. Kiedy już to ustalimy, warto pomyśleć nad tym, sposób na odnowienie wnętrzco chcemy osiągnąć. Inspiracji możemy szukać w gazetach, magazynach, na stronach internetowych, blogach oraz w telewizji, a także u naszych znajomych. Kiedy jednak wciąż nie mamy pomysłu, możemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który nie tylko wykona projekt, ale również pomoże wcielić nam go w życie.

Spis wnętrz.
Ważnym krokiem w odświeżaniu swojego domu jest sprawdzenie, co w nim mamy. Warto wiedzieć co wymaga zmiany, czy nawet usunięcia. Problem pojawia się, gdy odczuwamy do czegoś zbyt duży sentyment. Jednak sentymenty należy odstawić na bok i pozbyć się nadmiaru rzeczy, które tylko zbierają kurz, są nie w tym miejscu, gdzie być powinny lub są zwyczajnie szpetne. Nie chomikujmy, w końcu mury nie są z gumy. A często po czasie od wyrzucenia pewnych rzeczy nawet o nich zapominamy.

Odświeżenie wnętrz!
Kolejnym krokiem, który korzystnie wpływa na wnętrza i jednocześnie nie jest kosztowny, jest odświeżenie mieszkania. Chodzi tu o umycie ścian, pomalowanie ich tym samym kolorem farby, usunięcie uszkodzeń, doklejenie tapety. Słowem, wykonanie wszystkich tych czynności, które nie wprowadzają specjalnych zmian, a stanowią zabiegi kosmetyczne, przywracające dawny blask nieco zmęczonym pomieszczeniom.

Kolory, kolory, kolory!
O wiele poważniejszym i bardziej zdecydowanym krokiem, jest przemalowanie wnętrz. Zmieniamy dotychczasowe kolory, na nowe, odmienne, niekiedy odważniejsze. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim kolory nie powinny się gryźć. Po drugie, charakter miejsca powinien determinować wybraną barwę. W sypialni się odpoczywa, a ostre, żywe odcienie nie sprzyjają wypoczynkowi, dlatego warto unikać krwistej czerwieni czy wyrazistych zieleni. Z kolei ciemne kolory wpływają depresyjnie na ludzi i obniżają samopoczucie. Nie jest o generalną zasadą, ponieważ są różne typy osobowości, więc i tu znajdą się wyjątki. Oczywiście, możemy w domu zastosować wszystkie możliwe kolory, które lubimy, warto to jednak zrobić z głową, smakiem i stylem.

Zaaranżuj się od nowa!
Uatrakcyjnić wnętrze domu można również poprzez nową aranżację. Wstawienie nowych mebli to jedno, ale ustawienie ich w inny sposób to druga sprawa. Jednak umeblowanie pomieszczeń od nowa, zawsze wprowadza powiew świeżości i tej zmiany nie idzie nie zauważyć. Aranżacja wnętrz to jednak znacznie więcej niż przestawienie szafy i łóżka miejscami. To także zmiana wystroju, firan, mebli, ozdób na ścianach, dywanów, paneli czy oświetlenia. Można ją porównać do zburzenia starego porządku, a na jego miejscu zbudowania nowego.

Moda a antyk.
Podczas aranżacji bardzo często kierujemy się i gustami, ale również modą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nowoczesny wystrój przełamać antykiem – może to być fotel, szafa, ozdoba, obraz, zegar. Wprowadzi on do każdego pomieszczenia magię, nutę tajemniczości, coś wyjątkowego. Moda na antyk wraca, ale wyjątkowymi, zdobionymi czasem, przedmiotami można uatrakcyjnić nawet najbardziej stylowe współcześnie wnętrza. Nie bójmy się tego, z pewnością nie będziemy żałować. Jeśli oczywiście nie przesadzimy.
Arkadiusz Malanowski