News will be here

Twoje bezpieczeństwo w sieci zależy od Ciebie!

zabezpieczenie smartfona -sposoby- hakerzy

Jak zabezpieczyć swój smartfon?

Wszyscy chcemy cieszyć się bezpiecznym przeglądaniem internetu i korzystaniem z aplikacji. Nikt z nas nie wyobraża sobie, że jego konto bankowe może zostać oczyszczone, ktoś może na niego nabrać kredytów, a tożsamość może zostać wykradziona. A jednak takie sytuacje mają miejsce coraz częściej i wynikają w dużej mierze z nieostrożności danej osoby.
Jest to spowodowane małą wiedzą, ale niekiedy i przekonaniem, że nam się nic takiego nie przytrafi… do czasu. Musimy wiedzieć, że korzystanie z publicznego Wi-Fi ułatwia sprawę hakerom, podobnie jak korzystanie z niepewnych aplikacji oraz odwiedzanie podejrzanych stron. Używajmy tylko tego co znamy, a jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, po prostu to omijajmy. Szczególnie jeśli np. w smartfonie jest całe nasze życie. Jeśli inwestujesz na giełdzie lub w kryptowaluty, wykorzystujesz urządzenie do płacenia, a dodatkowo profil na Instagramie lub TikToku przynosi Ci zyski nie zaniedbuj zabezpieczeń. Chwila nieuwagi, nieostrożność, zbytnia pewność siebie i lekceważenie ostrzeżeń, wszystko to sprzyja hakerom, którzy tylko czekają na łatwe pieniądze. Treść artykułu, jest ukierunkowana raczej na smartfony, ponieważ to one obecnie pełnią najważniejszą rolę. Jednak jeżeli wykorzystujemy również laptopy, tablety, czy inteligentne telewizory, powinniśmy zadbać również o ich ochronę.

Technologia w służbie bezpieczeństwa
Postęp technologiczny daje możliwość podniesienie naszego poziomu bezpieczeństwa na niespotykany do tej pory poziom. Wiele osób obawia się jednak zbyt wysokiej inwigilacji. Zupełnie niesłusznie. Pamiętajmy, że już teraz w paszportach trzeba zostawić odcisk kciuka, który trafia do systemu, a na każdym dokumencie, czy dowód osobisty lub prawo jazdy, musi być nasze zdjęcie. Jednak dzięki możliwości blokowania urządzenia na odcisk kciuka lub trójwymiarowy obraz naszej twarzy, unikamy sytuacji w której osoby niepowołane będą miały dostęp do naszych prywatnych danych. W ten sposób możemy zabezpieczyć telefon lub laptop. Można także pójście o krok dalej i wszczepić pod skórę chip, który pewne funkcje zdejmie z naszych urządzeń, np. system płatności lub zabezpieczania.

Niepewne komunikatory
Dobrze jest nie używać przez jakiś czas programów oraz stron, których twórcy zaznaczają, że występują luki lub błędy albo rozpowszechnianie są na portalach informacyjnych takie wiadomości. Dobrze jest także trzymać się zasady, że w komunikatorze należy używać silnych haseł i nie otwierać dziwnych linków odnoszących nie wiadomo gdzie lub instalujących złośliwe oprogramowanie. Jeżeli nasz komunikator służy nie tylko rozmowom z przyjaciółmi, ale także sprawom biznesowym, powinniśmy dbać o bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem jest w sprawach bardzo ważnych, uwzględniających przesyłanie haseł lub numerów kont, czy innych danych wrażliwych, używać płatnych komunikatorów opartych o specjalne szyfrowanie o wiele wyższym poziomie niż powszechny Messenger czy WhatsApp.

Odpowiednie zabezpieczenia
Wszelkiego typu zabezpieczenia mają na celu chronić nie tylko nas, ale również systemy firm, z których usług korzystamy. Choć jest to trudne, warto używać różnych, bardzo złożonych haseł do zabezpieczania kont bankowych i profili społecznościowych. Ustawianie jednakowych blokad skutkuje tym, że jeśli ktoś się włamie na jedno konto, od razu może przejąć całe nasze życie. A jeśli jesteśmy w mediach bardzo aktywni, ktoś może przywłaszczyć sobie naszą tożsamość, co pozwoli mu na wyłudzanie danych, pieniędzy, a wszystko pójdzie na nasz rachunek. Jeśli na urządzeniu mamy portfel do kryptowalut np. Bitcoin, aplikacje płatnicze itp., to słabe zabezpieczenia ułatwią nam pozbycie się całego naszego dorobku. Dlatego należy wykorzystywać generatory haseł do ustawiania trudnych blokad, nadać kod pin na karcie sim, na urządzeniu typu laptop czy smartfon oraz router domowy. Należy dokonywać aktualizacji zabezpieczeń, które wypuszczają producenci, a jeśli już takich nie oferują, najlepiej zmienić sprzęt. Warto wyposażyć swoją elektronikę w programy antywirusowe, które oprócz wykrywania złośliwego oprogramowania pozwalają na zbudowanie silnej ochrony przed hakerami oraz ostrzegają przed odwiedzaniem niepewnych stron.

Dla osób potrzebujących jeszcze wyższego poziomu zabezpieczeń producenci tworzą o wiele bardziej zaawansowane urządzenia, tak jak Samsung Qualcom 2, czyli druga odsłona smartfona, który oprócz silnych haseł, blokad z wykorzystanie biometrii, ma wykorzystywać blokadę fizyczną, której zdalnie się nie zdejmie. Wciąż jednak firma BlackBerry tworzy urządzenia, w których implementowane rozwiązania stoją na tak wysokim poziomie, że niejeden haker podda się od razu, skoro australijskiej policji łamanie zabezpieczeń zajęło 5 lat…
Arkadiusz Malanowski