News will be here

Postęp w służbie medycynie

niepełnosprawni a nowe technologie i aplikacjeap

Technologie dla niepełnosprawnych

W wyniku wypadku oraz błędów genetycznych ludzie stają się w różny sposób niepełnosprawni. Schorzenia są bardzo zróżnicowane i obejmują całkowity paraliż, braki kończyn, niedowłady, oraz wiele różnych przeszkód w prawidłowym funkcjonowaniu. Jednak dzięki postępowi oraz ambitnym wizjonerom jak ElonMusk, możliwym staje się stopniowe powracanie do społeczeństwa. A jak to się dzieje? Sprawdźmy!
Neuralink
Projekt wynalazcy i inwestora Elona Muska, firma Neuralink, rozwija technologię pozwalającą na kontrolę urządzenia z pomocą jedynie fal mózgowych. Oznacza to, że osoba całkowicie sparaliżowana będzie mogła bez przeszkód posługiwać się komputerem, bez potrzeby korzystania z klawiatury czy ekranu dotykowego. W ten więc sposób ocenia się, że ostatecznie człowiek w takim stanie będzie docelowo w stanie wykonywać zadania o wiele szybciej niż osoba pełnosprawna korzystająca z myszki, klawiatury, touchpada. Póki co wykonano testy na małpie, jednak przyniosły one obiecujący efekt. Już niebawem można się więc spodziewać testów na ludziach, już do Elona zgłosił się sparaliżowany chłopak, który z chęcią będzie pierwszym człowiekiem jakiemu podłączy się tę technologię. Potencjał tego rozwiązania jest oczywiście nieograniczony, jednak w znaczącym stopniu pozwoli osobom przykutym do łóżka na niespotykane do tej pory funkcjonowanie.

Egzoszkielet
Pomysłem który od wielu lat jest sukcesywnie realizowany jest tzw. Egzoszkielet. Jest to rozwiązanie skierowane do osób, które nie mogą się poruszać a mają sprawne ręce. Maszyna ma za zadanie umożliwić normalne poruszanie, w miejsce wózka inwalidzkiego. Planuje się także wdrożenie ezgoszkieletu do armii, aby odciążyć żołnierza, wzmocnić jego możliwości i wynieść je na niespotykany do tej pory poziom. Jednak rozwijane przez Muska rozwiązanie, pozwoli w pewnym momencie na sterowanie z pomocą fal mózgowych również egzoszkieletem. W ten więc prosty sposób można sprawić, że osoba w ogóle niezdolna do funkcjonowania, będzie mogła wykonywać wszelkie możliwe czynności z wykorzystaniem maszyn.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych
Nie wybiegając aż tak daleko w przyszłość należy skupić się na tym co już jest osiągalne. Ułatwienia dla osób niedowidzących, słabowidzących, niewidzących oraz z różnymi problemami to między innymi coraz lepsze sterowanie głosem oraz komunikaty zwrotne, zarówno dźwiękowe jak i wibracyjne. Najlepiej w tej kwestii radzi sobie póki co marka Apple, Microsoft dokłada wszelkich starań, aby ich produkty były jeszcze lepsze. Pośród udogodnień związanych bezpośrednio ze wzrokiem znajdują się różne tryby zmiany wyświetlania obrazu, dostosowywane do wielu zaburzeń np. dichromatyzmu, monochromatyzmu, tritanomali, protanomali czy deuteranomali. Między innymi poprzez możliwość zwiększenia czcionki, odwrócenia kolorów, włączenia trybu szarości, czy zmiany intensywności barw.

Rozmaite funkcje ułatwienia dostępu pozwalają na sprawniejsze i o wiele wygodniejsze poruszanie się w sieci czy pomiędzy aplikacjami dla osób z trudnościami ruchowymi. Jednak o wiele bardziej zaawansowanym narzędziem jest Asystent Google, który obecnie jest najlepszym rozwiązaniem, które pozwala na bardzo dobrą komunikacje z urządzeniem opartym o system Android. Można wywołać jego aktywność odpowiednią komendą, następnie zlecić mu wyszukanie pewnych informacji, ustawienie godziny, przypomnienia czy nawet wykonanie połączenia. Z naszym Asystentem możemy również porozmawiać, poprosić go o zaśpiewanie dla nas lub opowiedzenie dowcipu. Przyszłość zaczyna się dziś!
Arkadiusz Malanowski