News will be here

Perfumy z kolendrą

Kolendra jest w Europie powszechnie znaną rośliną. Najczęściej znajduje zastosowanie w kuchni czy też w medycynie ludowej. Niewiele osób jednak wie, że kolendra to jeden z ulubionych składników branży perfumeryjnej. Pojawia się ona w wielu pachnidłach zarówno damskich, jak i męskich. Spotkać można ją również w kompozycjach unisex. Jak one pachną? Co wyróżnia zapach kolendry w perfumach?

Olejek eteryczny z kolendry – charakterystyka

Olejek eteryczny z kolendry pozyskiwany jest metodą destylacji z parą wodną. Przybiera bezbarwną lub jasnożółtą barwę. Jego smak jest łagodny, a zapach niezwykle przyjemny. Zawdzięcza to związkowi o nazwie tridecenal. Ponadto w olejku z kolendry odnaleźć można takie związki jak linalol, geraniol, borneol, kamforę, felandren, cytral, cytronelol. Sprawia to, że wykazuje on duże właściwości antybakteryjne, przeciwtrądzikowe, tonizujące. To właśnie dzięki temu jest ważnym składnikiem wód kosmetycznych, mydeł, detergentów, płynów i past dezynfekujących. Zapach kolendry często można też spotkać w perfumach.

Perfumy z kolendrą

Olejek eteryczny z kolendry do kompozycji zapachowej dodawany jest przede wszystkim po to, aby dodać jej wyrazistości. Często można go więc spotkać w intensywnych i mocnych w zapachu pachnidłach takich jak oferowane przez perfumeria.pl/collections/givenchy perfumy Givenchy Pour Homme, które można nabyć również tu. Zapach wykreowany w 2002 roku jest wodą toaletową dla mężczyzn odważnych i z charakterem. Kolendra pojawia się już w nucie otwarcia, gdzie towarzyszy mandarynce. Perfumy Givenchy Pour Homme ziołowy aromat kolendry łączą w dalszych nutach z wetywerią, drzewem cedrowym i olibanum. Tego typu połączenia to te najczęstsze, bowiem kolendra najlepiej komponuje się z aromatem innych ziół, nutami drzewnymi i orientalnymi. Kontrast zapachowy utworzy natomiast z kwiatami i owocami.

Popularne perfumy z kolendrą

Po kolendrę sięgnęły nie tylko perfumy Givenchy Pour Homme, ale także i inne kultowe pachnidła. Jednym z tych najbardziej rozpoznawalnych jest Davidoff Cool Water. Świeży i energetyczny zawiera kolendrę w nucie głowy. Towarzyszy ona lawendzie, mięcie pieprzowej, rozmarynowi, kwiatom pomarańczy.

Jeszcze bardziej wyraziste orientalno-ziołowo-drzewne akordy panowie odnajdą w Obsession for men od Calvina Kleina. Kolendra ponownie pojawia się tu w nucie głowy, ale tym razem w towarzystwie lawendy, cynamonu, bergamotki limonki i mandarynki. W dalszych nutach ukryte są wonie drzewne i owocowe, które podbija piżmo, wanilia, bursztyn, paczula, wetyweria, drzewo sandałowe.

Kolendra nie jest drogim składnikiem, dlatego często można ją odszukać w tanich perfumach. Pojawia się m.in. w Mexx Fresh Man. Jest to świeża, lekko słodka propozycja dla mężczyzn. Kolendra występuje w niej w towarzystwie gałki muszkatołowej, tworząc nutę serca.

Artykuł partnera.